Grykët folikulare te fëmijët - Trajtimi


Angina - një sëmundje e rëndë infektive që ndikon në fyt bajamet. Angina merr shumë forma dhe një numër të madh të komplikimeve të rënda. Në fëmijët, më e zakonshme është grykët folikulare. Shfaqja e një dhimbje të fytit është për shkak të infektimit me fëmijën Staphylococcus. Burimi i këtij baktereve shpesh kanë prindërit. Ndërsa fëmija imuniteti mund të shtypur zhvillimin e këtyre baktereve, sëmundja nuk shfaqet. Sëmundje të ftohtë, SARS, hipotermi dhe infeksionet e tjera mund të zvogëlojë mbrojtjet e trupit dhe infeksion manifeston veten në gjithë lavdinë e saj. Prandaj, në qoftë se fëmija është i sëmurë me anginë duhet prindërit duhet të mendojë për shëndetin e tyre dhe testuar për zgarë Staph.

Grykët folikulare në fëmijët e diagnostikuar shumë e thjeshtë. Ky lloj i pectoris ka një pamje të veçantë klinik. Nëse fëmija juaj ka një dhimbje të fytit, ajo dhemb për gëlltitje, fëmijët e vegjël mund të zgjedhin nga vakt. Kjo është shoqëruar me temperaturë të lartë, dhimbje koke, dobësi të përgjithshme, ënjtje e bajamet, hyperemia ato. Me kujdes të inspektojë në fyt e një fëmije. Nëse vëreni zgjeruar, bajamet e kuqe dhe pustules të bardha në to, duhet menjëherë të kërkoni këshilla mjekësore. Treat pectoris duhet të fillojë para ardhjes së mjekut. Ju duhet të sigurojë fëmijën tuaj pjesa tjetër krevat dhe pini shumë .


Për ta bërë këtë, e përshtatshme të përkryer çaj me limon, lëng boronicë, zierje e bimëve. Pirja e tepërt do të ndihmojë të nxjerr bakteret, të reduktuar toksicitetit të saj dhe për të ndihmuar në lehtësimin inflamacion. Dy herë në orë duhet të gargarë fëmijë me zgjidhje të veçanta për shpëlarje, vazhdimisht alternuara mes tyre. Për ta bërë këtë, përdorni një zgjidhje të Permanganat kalium (të krijoj një zgjidhje të zbehtë rozë) furatsillina (1 tab. Në 200 g ujë), një zgjidhje të dobët të sode buke. Midis duke marrë këto zgjidhje, shpëlarje zierje fyt e kamomil, Wort Shën Gjonit ose sherebelës. Nëse fëmija ende nuk ka mësuar për gargarë, përdorni llak apo aparat për thithje ilaçi.

Hiq ënjtje të qafës së mitrës nyjet limfatike ngrohja ndihmë napivspyrtovyy fasha. Nëse mosha e fëmijës është më pak se tre vjet, alkoolit dhe ujit përzier në një raport 1: 4, nëse fëmijë është i vjetër, sasia e ujit është reduktuar në 1: 2. A këto pako 2 herë në ditë dhe të lënë në 02:00. Kur pectoris shpesh shqetësuar ekuilibrin acid-bazë. Për korrigjimin e saj duhet të japë fëmijën të ngrohtë ujë mineral pa gaz . Siç u përmend, dhimbje të fytit e shoqëruar me temperaturë të lartë. Fëmijët e vegjël nuk mund të sjellë poshtë paracetamol temperaturës. Për heqjen e shpejtë të ngrohjes dhe ënjtje mund të bëhet injeksion i dipyrone dimedrolom , një normë prej 0,1 ml tretësirë ​​për 1 vit të jetës.

Duhet të ketë aspirinë. Nëse një fëmijë të moshës dy deri në pesë vjet, t'i japë atij një çerek tabletë tri herë në ditë. Në më të vjetër fëmijët dozen Aspirinë është 0,5 tableta tri herë në ditë për 10 ditë. Aspirina parandalojë komplikime të tilla si ethe reumatike komplikuar, kështu që duke marrë të detyrueshme. Duke marrë antibiotikë kur pectoris është një masë e nevojshme. Ajo duhet të marrë vetëm antibiotikët që urdhërat e mjekut. Kjo do të ndihmojë për të zgjedhur substancën e drogës dhe të llogaritur dozen. Për të parandaluar ndodhjen e alergjisë nuk duhet të marrë medikamente antihistamine.

E pra të përballuar me këtë detyrë Suprasin, diazolin, pipolfen . Duke përdorur këshilla të dhënave, ju do të jetë në gjendje për të përballuar me një dhimbje të fytit për një javë. Por në çdo rast ajo nuk është e nevojshme të vetë-mjekoj! Grykët folikulare tek fëmijët, trajtimi i kësaj sëmundjeje të tmerrshme duhet të jetë nën mbikëqyrje mjekësore dhe me ekzekutimin e saktë të porosive të tij. Përse? Trajtimi i gabuar i pectoris mund të japë një shumë të komplikacione të rënda. Këto komplikime që ndikojnë në zemër, sistemin musculoskeletal, veshkat, të cilat pastaj lehtë mund të çojë në vdekje. Mendoni për shëndetin e të dashurve të tyre. Julia Ermolenko,