Acidi folik gjatë shtatzënisë, sa pije dispenzim


Të gjitha nënat e ardhshme di se Tremujori i parë i grave të shtatzënisë duhet të marrin acid folik - vitaminë B9. Megjithatë, shumë kanë dëgjuar se ajo nuk ishte një mbidozë e dobishme. Pra, pyetja është ajo dozen e sigurt. Kjo do të jetë një artikull në faqen tonë - ". Acidi folik gjatë shtatzënisë, dozë, sa për të pirë" Acidi folik - një vitaminë jetike që ndihmon në parandalimin e fëmijës në të ardhmen në zhvillimin e mundshëm të parregullt të tubit nervor. Për shembull, plas shpinë (spina bifida). Më lind nga fakti se porsalindur mbetet kanali zbuluar kurrizore, me zemër të hapur dhe palcës kurrizore ose anencephaly - një mungesë kongjenitale të palcës kurrizore dhe trurit, hydrocephalus - ujë në tru.

Tub nervoz zhvillon menjëherë pas konceptimit, shumë shpejt, dhe që nga ajo është në zhvillim të palcës kurrizore të fetusit. Studimet tregojnë se një rritje në numrin merr acid folik nga gratë shtatzëna, e bën të mundur për të parandaluar plasaritje e palcës kurrizore në 70% të rasteve. Gjithashtu në mangësi folate mund të ndodhë përçarje e formimit placental, rrit gjasat e dështimit të fëmijës, të jetë e mundur fëmijë vonuar mendor. Defekte të tilla të fetusit mund të shmanget nëse ju filloni duke marrë acid folik apo përgatitjet e veta përmbajnë, para konceptimit.


Acidi folik është thelbësor për rritjen e qelizave dhe zhvillimin e organeve të fetusit, zhvillimi i duhur i fetusit, proceset hematopoiesis. Ajo është e përfshirë drejtpërdrejt në formimin e gjakut të tilla si qelizat e kuqe të gjakut, qelizat e bardha të gjakut dhe trombocitet. Acid folik është e përfshirë në sintezën e acidit ribonucleic (ARN), amino acide, si edhe promovon absorbimin e hekurit. Burimet natyrore të acidit folik janë perimet me ngjyrë të errët gjelbër lë (spinaq, majdanoz, lakër, brokoli, qepë jeshile, fasule, thjerrëzat, bizele, asparagus, soje, karrota, panxhar, domate), arra. Si dhe disa fruta (agrume, shalqi, pjeshkë) vakt, embrion gruri, maja.

Më shumë dridhë i zhveshur (hikërror, oriz, kënaqur), meli, lëng domate, krem, kos, qumësht, fara luledielli. I pasur në acid folik dhe shtazore produkteve: mëlçi viçi, djathë, djathë, veshkave, mëlçisë cod naftës, yolks vezë, vezë. Megjithatë, për një grua shtatzënë për të siguruar nivelin e nevojshëm të acidit folik po ha vetëm ushqime të duhet të marrin preparate shtesë acid folik. Dozimit rekomanduar e acidit folik kur planifikuar dhe përgatitur për shtatzanise është rreth 400 mg per dite. Gjatë kësaj periudhe, është e rëndësishme që nuk ka pasur një mungesë të vitaminës B9 në trup.

Gjatë shtatzënisë Doza acid folik është rritur, kështu që qelizat zhvillimin e fetusit në mënyrë aktive duke e ndarë dhe kërkesën për futjen e saj në rritje. Prandaj, gjatë shtatzënisë ajo duhet të marrë jo më pak se 600 mg në ditë. Në qoftë se ju përdorni atë në një dozimin e grave shtatzëna nuk do të ketë një mungesë të acidit folik. Merrni acid folik në doza të tejkalojnë parandalimit duhet së pari kur atje simptomat mangësi të acidit (në një dozë të zgjedhur në mënyrë individuale, të kërkojë konsultime të mëtejshme), dhe së dyti, në qoftë se ka faktorë që rrisin nevojën e trupit për folik B9 acid ose vitaminë përshpejtuar tërheqjen.

Kjo metodë e kontraceptivëve oral para shtatzënisë, Almagel, Fosfalyugel, ose Anticonvulsants.
Në mënyrë të ngjashme, dietë proteina, mungesa e dietës ushqimore bimore, sëmundjet e traktit gastrointestinal, sëmundje në mëngjes në gratë shtatzëna. Nëse ju jeni në jetën e ndonjë prej këtyre faktorëve, planifikimi në kohë dhe në të drogës e parë tremujor duhet të marrë 2-3 tableta. ditë. Gjithashtu rritet futje e acidit folik është i nevojshëm në qoftë se ekziston një rrezik i lartë i patologjisë nervore tub. Ky rrezik rritur me epilepsi sëmundjes, diabeti, dhe praninë e ndonjë defekte të familjes.

Për gratë shtatzëna ishin një numër i madh i vitaminave komplekse, të cilat janë të përbërë nga acid folik në doza të larta. Gjithashtu, ju mund të marrë drejtpërdrejt tableta folik acid. Disa gra kanë frikë nga mbidoza acidit folik. Mbidozë e tillë është shumë e rrallë, por nëse ju merrni të drogës në një dozë që është qindra herë më e lartë se kërkesat e (20-30 tableta në ditë). Doza të tilla të acidit folik gjatë shtatzënisë - është e papranueshme! Në të gjitha rastet e tjera të drogës është excreted nga trupi gjatë shtatzënisë dhe prodhimin e saj është përshpejtuar, dhe nuk ka efekte negative.

Por acid folik, si dhe droga tjera, reaksioni alergjik. Por nëse acid folik gjithashtu të marrin bifidobacteria, në këtë mënyrë mund të rritet sinteza e saj në zorrë. Përdoreni si acid folik me vitamina B12 dhe C, ai kontribuon në një absorbability më të mirë në zorrë. Lydia,