Acid folik dhe vitaminë E - Pregaditja për Shtatzënia


Siç e dimë, vitamina luajnë një rol të rëndësishëm në proceset vitale të trupit të njeriut. Në disa periudha për nevojën e këtyre substancave rritet, veçanërisht gjatë shtatzënisë, kur zhvillimi normal i gruas fetusit ka nevojë për të marrë një shumë më shumë vitamina. Sot le të flasim rreth asaj se si e rëndësishme është kjo vitaminë E dhe acid folik. Le të flasim më shumë për këtë në artikullin "acid folik dhe vitaminë E -. Përgatitore për shtatzëninë" Acidi folik - Pregaditja për Shtatzënia Acidi folik është i përfshirë në formimin e ADN-së, e cila është depo e informacionit gjenetik, qelizat e gjakut. Në zhvillimin e fetusit kjo vitaminë parandalon keqformime të sistemit nervor, normalizimin formimin e tubit nervor.

Përveç kësaj, acidi folik është i përfshirë në zhvillimin e placentës, enët e mitrës. Nëse një grua shtatzënë është mungesa e kësaj vitamine, kjo rrit rrezikun e kushteve të fetusit të tilla si Antsefaliya (jo e trurit); * Hydrocephalus; Hipoplazise e shpinë; Herniation Brain. Më pas, fëmija mund të vonohet zhvillimi mendor dhe fizik. Nëse mangësitë e placentë shkaktuar nga mangësi folik acid, dhe rritjen e rrezikut të abortit spontan, mungesa e furnizimit me gjak të placentës. Gratë shtatzëna duhet është 400 mg në ditë, dhe acid folik rekomandohet të fillojë në fazën e shtatzënisë duke planifikuar një masë profilaktik, si mom në fazat e hershme mund të jenë në dijeni të gjendjes së tyre.


Kjo është veçanërisht e rëndësishme për të marrë këtë vitaminë për deri në 12 javë. Kjo do të thotë se përgatitje për shtatzëni duhet të ndërtohet në mënyrë të tillë që trupi i gruas ka marrë acid folik përditshme në sasi të mjaftueshme për të. Në mënyrë që të dini se si për të parandaluar mangësi e acidit folik, ju e dini ku ajo është e përmbajtura. Këto janë: * vakt Food *; * Majdanoz, spinaq, bizele, marule, fasule; * Avocado; * Citrus fruta dhe lëngje; * Mëlçia; Një numër të përfshira në mish, djathë, peshk. Produktet që përmbajnë acid folik: * tableta (1.000 mg acid folik), zakonisht në fazën e planifikimit dhe në deri në 12 javë të caktuar për 2-3 tableta në ditë, atëherë një nga një.

Kompleksi multivitamin për shtatzëna dhe lactating (Eleven, bark, VITRUM Prenatal) Folio (400 mcg e acidit folik dhe 200 mikrogramë të jod) - doza profilaktike; Folacin (5000 mg) - doza profilaktike tejkalon sa i zbatueshëm në rastin e deficitit të theksuar. Ju duhet të dini se kontraceptivët oralë, Anticonvulsants, produktet që përmbajnë zink, acid folik të përshpejtojë tërheqjen nga trupi. Përveç kësaj, në sëmundje të tilla si epilepsi, diabet rrit rrezikun e defekteve te tubit neural për shkak të dozës së acidit folik duhet të rritet. Mbidozë e vitaminës praktikisht nuk ndodh sepse tepërt është excreted në mënyrë të drejtë lirisht.

Vitamina E - Pregaditja për Shtatzënia Kur ne jemi të angazhuar në një çështje të tillë të rëndësishëm si përgatitje për shtatzëni, nuk mund të harrojmë për vitaminë E (tocopherol), i cili është një sistem antioxidant yndyrë-shpjegueshëm komponent. Çfarë është vitaminë E gjatë shtatzënisë? Ai është i përfshirë drejtpërdrejt në rregullimin e funksionit riprodhues në burrat dhe gratë, promovon konceptim të begatë dhe ngjizje, normalizes ciklin menstrual dhe ekuilibrin hormonal gjatë shtatzënisë; parandalon dështime në fazat e hershme; * I përfshirë në zhvillimin e sistemit të frymëmarrjes së fetusit; * Përmirëson formimin e placentës dhe enëve të tij të gjakut, pengon delamination; * Stimulon Hormoni - një hormon që ofron prodhimin e qumështit.

Megjithatë, ne nuk duhet të përfshihet futje shumë tokoferoli, si ajo tenton të grumbullohen në indin yndyror, të cilat pastaj mund të rezultojë në mbidozë dhe stimulon aktivitetin e sistemit musculoskeletal, që nuk është në fund të shtatzënisë. Prandaj, në fazat e mëvonshme ajo nuk është përdorur. Përshtatshme vitaminë E në një dozë prej 1000 mg ne dite, numri i saktë ka caktuar rigoroze individualisht mjek. Si rregull, të përshkruajnë komplekset multivitamin që përmbajnë tocopherol. Vitamina E për shtatzëni mund të replenished me: arra, fara; vajra bimore (sidomos embrion gruri); hips; * Vezë (

verdhë veze); kënaqur, hikërror, oriz ngjyrë kafe; * Ushqime kokërr gjithë, krunde. Ju nuk mund të marrë vitaminë E së bashku me produktet e hekurit ose aditivëve, ashtu si hekuri nuk është zhytur.
Deri në intervalin kohor duhet të jetë 12:00. Pra, ne motive nga se vitamina E dhe acid folik është ndihmë e madhe, përgatitjen për gratë shtatzënisë, pa të cilat në ditët e sotme nuk mund të shmanget. Megjithatë, është e nevojshme të dinë nuancat e pranimit të tyre, dhe të ndjekin rekomandimet e mjekut tuaj, të cilët do të zgjidhni dozen individuale në varësi nga nevojat e trupit tuaj. Helen,