Dështim të zemrës Phytotherapy


Dështim të zemrës - kjo nuk është një sëmundje e veçantë, dhe rezultat i trishtuar i sëmundjeve të ndryshme të zemrës dhe enëve të gjakut. Kjo zemër nuk është në gjendje të kryejë plotësisht funksionin e tij shtrëngohet të trupit dhe të sigurojë një sasi të mjaftueshme të oksigjenit që gjendet në gjak. Në disa raste, origjina kryesore e zemrës dështimit të zemrës sëmundje të shtetit vitet e kaluar. Në këtë rast, flasim për dështim kronike të zemrës. Si një rezultat i infarkt miokardi, sëmundja përparon kohë shumë të shkurtër, nga disa minuta deri në disa ditë, ne mund të flasim për dështim akut të zemrës.

Si, shenjat, shkaqet, çfarë metodat e trajtimit dhe diagnostikimit, dhe ose mund ilaç bimor për të ndihmuar të dështimit të zemrës, të përpiqet për të kuptuar sot. Kështu, ndërsa shteti sëmundje përmes anomalitë e zemrës, duke ngadalësuar rrjedhjen e gjakut në indet dhe organet. Kjo kontribuon në akumulimin e një numri të madh të lëngjeve të tepërta në trup, e cila është arsyeja pse nuk janë ënjtje të këmbëve, duarve dhe bust i njeriut rritet peshë. Kur shenjat e para të dështimit të zemrës: dyspnea, edemë, palpitations, gishtat pohololy apo këpucë me majë, u kthye buzët blu, hundë, telefononi menjëherë mjekun i cili do të vlerësojë gjendjen e rrezikut, të kryer një ekzaminim të plotë dhe të përshkruajnë trajtim.


Trajtimet tradicionale për pushim zemre * Asistent Shefi në trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve të zemrës - murriz.
Përgatitja infuzion e frutave. Për ta bërë këtë, 1 tbsp. l. Manaferrat grimcuar derdh një gotë me ujë të valë dhe Tomita 15 minuta në një banjë me ujë. Le cool, tendosje. Pini një gjysmë gotë gjysmë ore para ngrënies. Për të rritur efektin e Hawthorn në zemër më mirë mikse të frutave dhe bimëve lule, dhe 3. l. përzierje derdh tre gota ujë të valë. Insistojnë ata, përfundoi një peshqir në një vend të ngrohtë 02:00. Pini një gotë me infuzion në mes të ngrënies. Që nga kohët e lashta, sëmundje të zemrës trajtohen me infuzion të rrënjë sanëz.

Përgatitja e një infuzion terapeutik. Hidh 2 tbsp. l. grimcuar rrënjët gotë me ujë të nxehtë dhe të mbajë në një banjë me ujë për 15 minuta. Atëherë le të qëndrojë në një vend të ngrohtë për 40 minuta, tendosje. Pini Ekstrakt gjysmë i koncentruar një orë pas ngrënies për 3. l. Ju mund të aplikoni pilula farmaci me sanëz. Por kjo do të thotë të marrë më shpesh sesa infuzion, -5-7 herë në ditë. Përdorni pronat e dobishme e kopshtit ca balsam, oe limon. Hidh 2 tbsp. l. filxhan saj bari i ujë të valë dhe të mbajtur në një banjë me ujë për 15 minuta, le të freskët, filtër. Pini filxhan tretë të një orë pasi të hahet. Ju gjithashtu mund të përgatisë medikamentet e tyre të ngadalshëm shkalla e zemrës dhe presionin e ulët të gjakut.

Për të përgatitur këtë infuzion të Leonurus. 2 Hidh des. l. ai filxhan të thatë bari i ujit të ngrohtë zier dhe të vënë në një banjë me ujë. Pastaj, 15 minuta, cool, tendosje. Pini infuzion të ngrohtë, në gjysmën e një gotë para ushqimit, rreth gjysmë ore. * Një mjet i shkëlqyer i mjekësisë bimore është konsideruar ekstrakt barishte të thata lule. Është e rekomanduar për të përdorur në pectoris dhe pagjumësi. Krijoj 2 lugë. l. herbs ujë të ziera, rrjep për gjysmë ore. Pini gjysmë ore para ushqimit për 4. l. Agjent unik fitoterapeutike në infarkt në zemër - barishte medicinale shkallë Jakobit. Efekti i saj qetësues është 10 herë më i fortë se sanëz!

Për të përgatitur një tretësirë ​​nga centrali, pour 1 tbsp. l. grimcuar rrënjët gotë vodka dhe të lënë në frigorifer për 10 ditë, nganjëherë tretësirë ​​tronditur. Pastaj merr 5 pika, larë poshtë me një lugë me ujë disa herë në ditë. Shkallë tretësirë ​​Jakobit marrë një muaj, pastaj të marrë një pushim për një muaj shumë. Trajtim mund të përsëritet nëse është e nevojshme. Në mënyrë që të mos provokojnë kardio - vaskulare kufirin pamjaftueshmëri në një konsum minimal të yndyrave shtazore, duke përfshirë gjalpë, salcë kosi, krem. Shmangni mish yndyrshëm, por peshku i yndyrshëm mund të hahet pa kufizim. Menu në sëmundje të zemrës mundësojë perimet (përveç radishes dhe lakër), fruta, manaferrat, fruta agrume, Kastrati, kajsi, banane.

Të jetë i sigurt për të kufizuar futje tuaj kripë në minimum, të heqë dorë alkoolin dhe duhanin, ose ndonjë trajtim do të jetë i paefektshëm. Mos harroni se ilaç bimor për dështim të zemrës është një trajtim efektiv plotësues parësor dhe nuk mund plotësisht të zëvendësojë atë. Cheers! Svetlana, www.rasteniya -lecarstvennie.ru