Datat dobi dhe dëm, përbërja


Datat - fruta i zgjatur me mishin e ëmbël - është fryt i datës pëllëmbë, që është vendlindja e Afrikës Veriore, Arabi. Njerëzit e lashtë, madje edhe 4000 vjet më parë, i hante këto fruta, joshet vlerën e tyre ushqyese. Bashkëkohësit të gjeni edhe finik hollë delikatesë sepse ata nuk e kanë humbur rëndësinë e tyre. Datat - një burim i liderit të vlerave ushqyese në mesin e shumë fruta, ato përmbajnë të gjitha minerale esenciale, vitamina, të aftë për të mbështetur trupin e njeriut për një kohë të gjatë. Data Palm ndikon fertilitetin e tyre. Ajo fillon të japë fryt mbi 10-13 vjet pas mbjelljes, por durimi shpërblehet në mënyrë që kulture mund të korrur nga vete 150-200 vjet!

Në natyrë, janë rreth 70 varieteteve të datave, nga e zezë në të verdhë të lehta. Aplikoni ata jo vetëm të freskëta, por edhe të thata. Konsideroni pse ata janë duke na tërhequr dhe çfarë ne duhet të frikësohen për përdorimin e tyre në faqen e internetit të gazetës - "Datat:. Përfitimet dhe dëmet e përbërjes" Çfarë është përbërja kimike e datave? Vitaminat: A - zgarë antioxidant sheqerna të shkëlqyera e mbetura në biosintezën e glikoproteinat; Grupi B: B1 - rrit funksionin sekretore e stomakut, duke përshpejtuar largimin e përmbajtjes; B2 - rregullon maturimin e qelizave të kuqe të gjakut dhe funksionit të mëlçisë; B5 - kontribuon në metabolizmin normale të karbohidrateve, yndyrave, aminoacidet; B6 - efekte të dobishme në sistemin nervor; E - antioxidant biologjik, luan një rol në formimin e fibrave elastike dhe kolagjenit të përfshira në biosintezën e heme dhe proteina; PP - lirimin e energjisë nga yndyrnat dhe karbohidratet dhe stimulon palcën e eshtrave.


Mineralet: Kalciumi - formimin e kockave, normalizes tkurrje të muskujve dhe excitability e indit nervor, është i përfshirë në koagulimit të gjakut. Magnezi - është i përfshirë në metabolizmin e karbohidrateve, duke përfshirë marrjen e energjisë, forcon Mukoza, normalizes furnizimit me gjak të aktivitetit të zemrës është pjesë e kockave. Natriumi - promovon transportin e aminoacidet, sheqerna dhe kaliumit në qelizat, mbajtjen e ujit në trup. Kaliumi - normalizuar aktivitetin e muskujve të zemrës, të zvogëlojë aftësinë e proteinave të indeve të mbajtur ujë. Fosfori - në mënyrë të favorshme të ndikojnë tek truri dhe indit nervor, muskujve, veshkave, mëlçisë, është i përfshirë në të gjitha proceset e trupit.

Hekuri - është element gjak-formimin komponent thelbësor i hemoglobinës dhe muskujve është i përfshirë në mënyrë aktive në proceset e oksidimit në trup. Ushqyesve: Karbohidratet - shërben si një material të energjisë; Yndyrna - mbeten enët e gjakut elastike të ushqyerit e trurit dhe sistemit nervor, të furnizuar trupin me energji; Fiber - rrit funksionin e zorrëve të mëdha dhe të vogla, është i përfshirë në formimin dhe nxjerrje e acideve biliare, largon toksina. Proteins - material të ndërtuar indeve, qelizat, organeve, për sintezën e hormoneve peptide, hemoglobinit, enzimat, etj E. kolesterolit - mungojnë plotësisht.

Cilat janë përfitimet që ju sjellin datat? Në praninë e kaq shumë substanca të dobishme përbëjnë datat, sugjerojnë përfundimet e mëposhtme. Ato ndihmojnë për të forcuar sistemin imunitar, të normalizuar traktin gastrointestinal, të ruajtur ekuilibrin acid. Ata kanë prona për të parandaluar kancerin, kanceri. Qetësimin e sistemit nervor, ndihmon me paralizë nervore fytyrës, anemi. Konsumi i shpeshtë i datave mund të ndihmojë në sëmundjet e sistemit riprodhues dhe madje të zgjidhur problemin e dobësisë. Përmbajtje të lartë të karbohidrateve lehtë tretshëm (glukozë, fruktozë, saharoze), do të të çlirojë nga depresioni, mbush me gëzim dhe do t'ju japë gaz.

Është e mjaftueshme për të ngrënë 5-7 fruta në ditë, dhe përdorimin e përditshëm të 12-15 datave, ndarë nga ushqime të tjera, të përmirësojë gjendjen e dhëmbëve tuaj, thonjtë, lëkurën dhe flokët. Datat ndihmojë në parandalimin e probleme vizion, të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare. Ato janë veçanërisht të dobishme për gratë shtatzëna, që nga përfshirja e tyre në dietë, stimulon prodhimin e qumeshtit. Pasurimin qumësht, forcon shëndetin e foshnjës. Përsëri në të tashmen daton stimuluesve që forcojnë në muajt e fundit e muskujve të mitrës shtatzënë. Për këtë arsye, lindjet janë shumë më të lehtë, redukton gjakderdhje pas lindjes. Mund të dëmtojë datat?

Pavarësisht numrit të madh të dobishme të gjitha tiparet