Datat janë rritur nga fara në shtëpi


".... Lartësia pemë e 15 metra, me një të përditësuar vazhdimisht gjethe përhapur në krye të rrjedhin, e drejtë "flokë" fuçi, grupe të mëdha në lartësi të frutave ... "Ky përshkrim i një pemë data palme, i cili në një ditë të nxehtë Aboriginal endows hijen e tij, dhe dobia e frutave - Supports Shëndetësisë. Palma është jo rritje vetëm në Amerikën e Jugut, Afrikë dhe Saudite, dhe ajo mund të gjendet këtu. Vend i preferuar - Zyrat ajo, lobojnë institucionet e ndryshme, teatrot, parqet. Sot, tema e datat e pronave, ne nuk do të dëmtojë, ajo mund të gjenden në faqet e tjera të faqes tonë. Ne do të flasim rreth asaj se si të rritet këtë bukuri veten e tyre, në shtëpi, veçanërisht pasi ka shumë shembuj specifike.

Në fillim të bisedës, ne duam për t'ju tërhequr vërejtjen që palme shtëpi rritet ngadalë, tre vjet mund të rritet vetëm 3-4 letra, por ai thjesht nuk do të japin fryte, vol.
. k Kjo kërkon dy bimë - femra dhe meshkuj. Kështu ajo mund të lulëzim për 6-8 vjet, por ndoshta pas 20 ... Pra, nëse ju vërtet doni të rritet datën pëllëmbë e cila i lejon fruta për të ngrënë drejt nga datat pemë, rritur nga fara në shtëpi, atëherë ju keni dy drurët rriten së bashku artikuj të ndryshëm. Si të rritet finik e eshtrave? Merrni një datë kyçin e këmbës, të pastër prej mishi. Kjo mund të duket e çuditshme, por për këtë qëllim është i përshtatshëm jo vetëm fruta të freskëta, fruta të thata gjithashtu.


Në rrugë të gabuar, të marrë disa pjesë, duke shtuar thata, pastaj ngjyhet për 1-2 ditë në ujë të ngrohtë, duke ndryshuar atë çdo ditë. Nëpërmjet gropa vështirë shell, ajo duhet të bëhet për të ulur ose rubbed me letër zmerile. Nëpërmjet plas hyn lagështi më të shpejtë, duke përshpejtuar kohën ënjtje dhe lë pas ajo do të jetë më e lehtë për të thyer. Metoda e mbjelljes Gatim tenxhere. Struktura për mbjellje duhet të përfshijë torfe të tokës, rërë apo torfe me tallash (1: 1). Para mbjelljes, tërësisht njomet tokën. Bones dip vertikalisht në një thellësi prej më shumë se 1,5 herë madhësinë e farës. Ne kemi vënë në një vend të ngrohtë - t 30-35 C.

Për të tokës në enë e bëri jo e thatë - të parë për ujitje. Pas 1-1,5 muaj sprouted me kujdes transplantuar kockë, ose i ulur në pots lartësi prej 8 cm, mbushjen e tyre me një përzierje e terren, rërë, torfe, humus dhe qymyr druri. (2: 4: 2: 2: 1). Gjatë kësaj procedure nuk ka lot xhiruar kyçin e këmbës ende mundësuar nga ajo! Ne duam të paralajmërojnë se palme nuk toleron transplantimit dhe mënyra më e mirë është vetëm për të përkthyer dal së bashku në terren në një tenxhere të madhe. Leviz atë në një vend të ndritshme, me përjashtim të rrezet e diellit direkte. Për ta bërë këtë, një dritare e cila do të dalë në fletë bimore ngushtë të letër të bardhë.

Mos harroni të ujit dhe llak lakër me ujë të ngrohtë. Kur ata të arrijnë 10-15 cm (1-2 muaj), përsëri ndryshojnë vendbanimin e tyre dhe në shtëpi në "shtëpi" lartësi prej 15 cm. Përbërja e tokës mbetet e njëjtë si më parë. Në pjesën e poshtme të tenxhere me kullimit organizoni gurë në ditë vrima e tij jashtë ujit të tepërt. Marrëveshje Një tenxhere e pëllëmbë më mirë të vënë në anën jugore apo pak më në lindje, ajo e do dritë dhe vendin ventiluar mirë, larg nga era. Bimore duhet vazhdimisht të kthehet në diell për të marrë atë të gjitha letrat, të jenë të kujdesshëm për të dorë fletë shkoi në dhomë.

Pa gjethe të lehta janë nxjerrë, i prodhuar në mënyrë të parregullt, të bëhet i brishtë. Palme Summer dëshiruar temperature 15-20 C, më e mirë për të mbajtur atë në ballkon - jashtë në dimër t 10-12 C. Lotim Për të mbrojtur ujit të ujitjes, ajo duhet të jetë e butë pa klor, temperatura 18-20 C. Në pranverë dhe verë kërkon lotim me bollëk në dimër - në varësi të temperaturës. Në asnjë rast nuk do t'i derdhë sipër. Mos harroni lë përpunimin e lagësht, duke përdorur për këtë qëllim sfungjer ose spërkatës. Pranverë dhe verë lagur tokën, çdo 7 ditë Fekondoj mbarësuese veçantë, përhapja e saj në vjeshtë ujit - çdo 2 javë në dimër - 1 në muaj.

Çështjet Nëse e lë shfaqen njolla ngjyrë kafe - ju përdorni ujë të vështirë. Ai zhvillon chlorosis, rakitizmi. Kjo ngjyrë shfaqet dhe kur i mbytur në ujë tokës. Në këtë rast, Limit lotim. Nëse këshilla ishin ngjyrë kafe, shkaku është i mundshëm, ajri i thatë në shtëpi. Pra, gëzojnë një fund i lagësht, të vënë një shumë të pemëve rreth kavanoza me ujë për avullimit natyrore. Arsyeja për këtë është problemi mund të jetë mungesa e lotim, ajrit të ftohtë. Ngjyrë kafe në shtresën më të ulët, tha gjethet e vjetra dhe të vdekur, prerë ata me një thikë të mprehtë.

Nëse të gjitha gjethet e hije, atëherë palme duhet të ruhen - ju kanë kursyer ujitje ujë filluar kalbur rrënjët. Hiq bimore nga tenxhere, kontrolloni rrënjët në qoftë se ata janë të errësuar dhe i holluar me ujë, palme humbur. Ne do të duhet të hedhin larg. Në rast të gjetjes së rrënjëve që jetojnë - të prerë në mënyrë të sigurtë off fidaneve të vdekurit dhe të dëmtuara, transplantin "fëmijët" qymyr druri sasi e vogël dhe pemë në tokën e re. Letër të verdhë tregon se ju të harrojmë për të ushqyerit, apo rrënjët kanë mbetur pa ujë. Nga mungesa e lagështisë, gjethet bien poshtë, për fat të keq, ky defekt nuk është korrigjuar. Ata duhet të jenë të ndërtuar dhe do ta lidhë në mbështetjen.

Gjethet kthehet zbehtë kur një sasi e madhe e dritës për të mbrojtur nga rrezet e diellit të ndritshme, pak prytinyayut pëllëmbë. Lista Wish 1. E di se lakër nga fara nën kushte apartamente vyklyuyutsya vetëm 5-6 muaj mund të
Yatsiv, kështu që mos e humbni shpresën dhe të jenë të durueshëm. 2. lë Cirrus shfaqet pas 3-4 vjet, para se ata janë të ngushta. 3. Në 5 vitet e para pemë palme transplantuar çdo vit, pastaj çdo 3 vjet, gradualisht duke rritur madhësinë dhe volumin e tenxhere. Pas 15 vjetësh - një herë në pesë vjet. Gjatë kësaj procedure, rrënjët formojnë një shtresë e ndjerë të prerë. 4. Në çdo transplantim të rritur numrin e terren.

Kullimit duhet të jetë e mirë. 5. tenxhere duhet të jetë i lartë, të gjerë dhe jo, si në rrënjët palme gjata. 6. Në asnjë rast të jetë prerë top. Në pemë, maja e pikës fuçi të vetme e rritjes! Dëmtuesit - perniciosus Quadraspidiotus, mite merimangë dhe mealybug. Luftimi ato si standarde për të gjitha bimët shtëpie. Ky ekstrakt hudhër llak, larja e gjethe sapun, etj Në qoftë se ju ndiqni rregullat për rritje data pëllëmbët, pjesa tjetër në një shtrat i varur nën hijen e degëve të tij përhapjen, në ëndrrat e udhëtimit jashtë shtetit, ne ju garantoj edhe në shtëpi!

Bakinka,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!