Ngjyrosur flokët gri me ngjyra natyrore


Aktualisht, ngjyra ndryshim e flokëve nuk është e vështirë. Prandaj, më shumë gra duke u përpjekur për të ngjyros flokët gri me ngjyra natyrale, të cilat janë bërë nga përbërësit natyral bimor. Arsyeja është e thjeshtë - ngjyra natyrale nuk e dëmtojnë kokës dhe flokët e shëndetit.
Përparësia e ngjyra natyrore para artificiale në se ato eliminojnë zbokth, forcimin e flokëve, përmirësimin e strukturës së tyre. Ngjyrosur flokët gri me ngjyra natyrore e kryera duke përdorur Basma, këna, qepë, arra jeshile, gjethet dhe buds e plepit të zi, kamomil, raven. Zierje e lë arre dhe lendet e qepëve prodhojnë ngjyrosur flokët gri në dritë ngjyrë kafe.

Basma dhe këna - një ngjyrë të kuqe. Supë raven - në dritë ngjyrë kafe, kamomil tretësirë ​​- një ngjyrë të verdhë-artë. Insistojnë raportet lule misri e flokëve gri dritë ngjyrë blu. Ngjyrosur flokët gri me këna dhe Basma. Për t'u ngjyrosur flokët me këna apo Basma ujë të nxehtë të shpërndajë 25 gram këna në shtetin e qull. Furçë flokët e saj, të mbuluar letër e tyre vulosës për 30 minuta dhe i lidhin një shami. Pastaj pije flokët me ujë të ngrohtë, pat thatë dhe të përsëritur procedurën për herë të dytë, por llapa flokëve furçë, i holluar 1: 2, 1: 3, 1: 4 për intensitetin ngjyra të ndryshme. Ngjyrosje gri kamomil flokëve.


3/4 filxhan ujë të valë derdh 100-150 gram kamomil, thith një orë dhe filtër çdo infuzion 100 ml derdh 5 gram glicerinë. Lani flokët këtë infuzion. Ngjyrosje gri letër e hollë e flokëve. Hidh një filxhan me ujë të valë 25-30 gram letër e hollë, dhe pastaj rreth 20 minuta të vlim, filtër dhe për çdo 100 ml supë derdh 5 g të glicerinë. Çdo ditë, shpëlarje flokët. Ngjyrosje gri lëkurën e flokëve dhe lë arrë. Zvogëlimi i 50 g gjethe të freskëta dhe predha e arra, pour 2 gota e ujit të ngrohtë dhe thith një orë, pastaj të sjellë një çiban dhe filtri.

Rub infuzion të nxehtë të flokëve. Ngjyrosje gri raven flokëve. Në pritje të gjysmë volumin e 0,5 litra verë acid bardhë gatuaj 150 gram raven. Supë fshij flokët. Ngjyrosje gri lule misri flokëve. 3 gota e infuzionit të petals lule misri të sjellë një çiban dhe avulluar në një të tretën e vëllimit të saj në një zjarr të qetë. Supë shpëlarje flokët pas shampooing.