Cili produkt është më kalcium


Mediat shpesh diskutuan nevojën për të monitoruar futje e përditshme e kalciumit në sasi të mjaftueshme. Këshilla kryesore që ne dëgjojmë - hani ushqime të pasura me kalcium. Një produkt që më kalcium? Çfarë ushqimi nxit absorbimin më të mirë të substancave? Çfarë është kalcium? Kalciumi - një mineral konsiderohet substancë biologjikisht që është dhëmbët strukturore baza dhe kockat. Ai promovon koagulimit normal të gjakut, të prodhimit të hormoneve, tkurrje të muskujve. Mungesa e kalciumit në trup çon në osteoporozën sëmundjeve të rënda në gjykatë të të rriturve gjatë natës dhe përçarje e rritjen dhe zhvillimin normal të fëmijëve.

Kërkesa e përditshme e kalciumit për të rritur të shëndetshëm dhe fëmijës gjatë 10 viteve është 1000 mg në rreth 599 mg foshnjat, fëmijët e moshës shkollore fillore do të jetë e mjaftueshme për rreth 800 mg, adoleshentët dhe gratë shtatzëna - nga 1200 mg deri 2000 mg e kalciumit. Çfarë ushqime të kontribuojnë në thithjen e kalciumit? Aftësia e trupit për të mësuar diçka element të dobishëm të quajtur bioavailability. Për bioavailability e kalciumit që përmban ajo duhet të jetë e kombinuar me ato ushqime që përmbajnë vitaminë D në sasi të mëdha. Këto përfshijnë yolks vezë, mëlçi, gjalpë, peshk yndyror. Në të njëjtën kohë, ju merrni natyrore vitaminë C, mundësisht nga perimet dhe frutat agrume.


Përveç kësaj, për të kalciumit thithjen kockave, trupi duhet të marrin magnez (nga krunde, arra, bukë gruri tërë) dhe fosforit (peshkut). Përndryshe, kalcium është excreted nga trupi me urinë ose depozitohen në veshka dhe nyje në formën e formacioneve guri - kaltsynativ.
Diuretics rritur sekretim të pijeve të kalciumit, kështu që ju duhet të marrë ca ushqimeve të balancuar element të pasur dhe pije caffeinated. Cilat produkte përmbajnë më kalcium? Është e nevojshme për të vlerësuar si kalcium sasior në 100 gram, por aftësia për të shfrytëzuar këtë produkt në shumat e rekomanduar pa dëm për të trupit.

Këtu është një shembull. Per shembull, qumeshti përmban 120 mg kalcium në 100 ml te produktit. Më shumë djathë përmban kalcium, por për të mbushur normën ditore për një grua shtatzënë, ajo do të duhet të hani 8 £ e produkteve djathë! Në më shumë djathë të kalciumit, duke përfshirë, që nga prodhimi industrial të djathit të shtuar klorur kalciumi. Arra, fara dhe bishtajore të çojë për kalcium. Për shembull, 100 gram lulekuqe përmban 1,5 gram kalcium. Almond përmban 250 mg kalcium në 100 g, farat e susamit - më shumë se 800 mg në 100 gram. Megjithatë, këto produkte janë të kalori të lartë dhe kanë nevojë për të kontrolluar përdorimin e tyre, jo për të qenë i sëmurë i trashë.

Hithër i ri (713mh / 100g), hips (257mh / 100g), lakërishtë (214mh / 100g) dhe bimëve të tjera që përmbajnë kalcium dhe minerale të tjera janë të mira për trupin dhe vitamina. Ata të dy plotësoj furnizimet e kalciumit dhe të kontribuojë në bioavailability saj. Kalciumi është sardele shumë e pasur - përmban 300 mg për 100 g No peshqit e tjerë mund të krahasuar me atë në këtë kategori. Në mish, drithërat dhe perimet e tërë përmbajnë kalcium pa shumë - më pak se 50 mg në njëqind gram. Njeriu modern ishte në gjendje për të kontrolluar nivelin e kalciumit në trup me anë të përdorimit të rregullt të shtojcave dietike.

Supplements janë përbërja e balancuar dhe të përmbajë të nevojshme për asimilimin e vitaminës D. Kalciumi është futur edhe në ushqim për fëmijë. Warning - hiperkalcemia! Kalcium tepërt që ka hyrë në trup nëpërmjet produkteve natyrore excreted lehtë pa thithjen. Por gjithashtu të marrin shtesa dhe ilaçe që përmbajnë kalcium - klorur dhe Gluconate kalciumi - mund të jetë e përshkruar vetëm nga mjeku. Kalcium tepërt në trup mund të çojë në hiperkalcemia. Ai kontribuon në rritjen e formimin e gurëve në fshikëz dhe veshkat dobësuar e imunitetit dhe koagulimit të gjakut çrregullime. Kjo mund të ndodhë edhe përkundër faktit se një trup i shëndetshëm ka mekanizma të qenësishme të kontrollit natyra.

Dhe, në përfundim, unë do të doja të ofrojë recetë tonë të mjekësisë tradicionale për rimbushjen e kalciumit në trup. Ajo është e njohur mirë e produkteve në të cilat shumica e kalciumit - një Eggshell. Scratch për këtë pluhurit eggshells e vezë të ziera e vështirë, sasi e vogël pluhur marrë ushqim. Daily futje - katër teaspoons. Me përdorim të rregullt të bëjë pushim mujore dhe pastaj kalcium në trup është i pamjaftueshëm. OlgaW,