Cilat fruta më pak sheqer


Në natyrë nuk janë ushqime që nuk përmbajnë kalori. Kjo vlen plotësisht për fruta dhe perime. Nga këto, ne të merrni karbohidratet nga glukozës dhe fruktoza. Kjo është deri në sasinë e sheqerit - fruktoza, glukoza dhe kalori të varur saharoze nëse shumëllojshmëri tjetër e frutave.
Sheqer natyror gjenden në fruta, jep trupit me energji. Për njerëzit që vuajnë nga sëmundje të caktuara, të tilla si diabeti dhe për ata që duan të humbin peshë, është e rëndësishme të dini se cila fruta më pak sheqer. Përgjigjur kësaj pyetje në këtë faqe interneti. Përmbajtjen e sheqerit në varietete të ndryshme të frutave dhe manaferrat mund të jenë të ndryshme.

Disa prej tij më shumë, disa më pak. Për shembull, një mollë të mesme përmban 19-20 gram sheqer, banane e pjekur -. 15,5 g, një gotë e rrushit të errët përmban 23 m Të filxhan luleshtrydhe përmban vetëm 8 gram sheqer dhe një filxhan mishi shalqi - 9,10 g . Por kjo sheqer natyror është shumë më tepër shëndetësor sesa tortë e ëmbël apo simite ëmbël. Sheqer natyral kontribon në përmirësimin e sëmundjeve të veshkave, diabetit. Përdorni perime ul kolesterolit të keq në gjak, kështu fruta dhe manaferrat është një masë e shkëlqyer parandaluese të sëmundjeve hipertension, pash, kanceri.


Gjithashtu, këto ushqime përmbajnë sasi të larta të antioksidantë që ndihmojnë të pastruar trupin dhe të rritur imunitetin. Ato nuk zbatohen për ushqime të lartë kalori, por nuk e përdorin ato më shumë se 3 herë gjatë ditës. Ende substanca të ëmbla e përmbajtjes në to është mjaft e lartë. Count përdorimin padëmshme e sheqerit gjatë gjithë ditës. Për gratë kjo është e lejuar për të përdorur 6 h L., Dhe për burra -.. 9:00 L. Megjithatë, 1 h. L. përmban 4 gram sheqer, dhe ajo është 15-20 kcal. Dhe në përgatitjen e menu për ditë, ju duhet të marrë në konsideratë produktet në të cilat ajo është e përmbajtura. Çfarë manaferrat dhe fruta përmbajnë më pak sheqer? Luleshtrydhe.

Luleshtrydhe janë shumë të njohura, shumë njerëz e duan atë. Edhe pse kjo nuk është fryt do të jetë shumë i dobishëm për të folur për të. Berries përmbajnë një sasi të vogël të saharoze natyrore, fruktoza. Një filxhan i manave të freskëta përmban 7 deri në 8 gram substancave të ëmbla, dhe manaferrat ngrirë - 10 gram. Lemons. Gjithashtu i referohen fruta të ulët në sakarozës. Në 1 limon mesme përmban 1,5 gram - 2 gram të substancave të ëmbël. Përveç fruta të pasura në vitaminë C. boronica të kuqe. Përmbajtja në substanca të ëmbla boronica të kuqe mjaft të ulët. Një filxhan e manave të freskëta përmban saj vjet vetëm rreth 4. Megjithatë, manaferrat thata janë mjaft të kënaqshme.

Sheqeri në 1 filxhan të thata Kastrati është rreth 72 m. Papaya. Frytet janë të ulëta në sakarozës. Mesatare filxhan i feta papaja ajo përmban vetëm 8 vjet. E njëjta filxhan fruta pure ka 14 gram të substancave të ëmbël. Përveç kësaj, fruta të pasura me vitamina C, A, dhe kalium, carotene. Sheqerna natyrore paktën edhe përmbajë mollë (varieteteve të gjelbër), boronicat dhe manaferrat, kajsi. Ju mund të hani currants zi, gooseberries, jeshile, bukuroshe, pjepër, shalqi dhe grejpfrut. Gjithashtu këto produkte përfshijnë kumbulla, raspberries, dardha dhe mandarina. Cili fruta janë të pasura me saharoze? Banane. Një fruta pjekur përmban 12 gram sheqer dhe 5 g niseshte.

Banane duhet të marrin jo më shumë se 3-4 fruta në ditë, kuzhinier atij një salcë e ëmbël, desserts, e përdorur për kokteje. Fig. 100 g fiq përmban rreth 16 m. Substanca Sweet. Një fruta të thata atë edhe më të mirë. Pra, të jenë të kujdesshëm me të. Rrushi. Manaferrat kanë shumë të fruktozë, glukozë. Përmbajtja substancë e ëmbël në një rrushit qelqi është 29 m. Përveç kësaj rrush i pasur me kalium. Ajo përmban vitamina A dhe C. mango. Një produkt të lartë kalori. Një fruta pjekur përmban '35 sheqer natyror. Por fruta papaja janë shumë të dobishme për njerëzit.

Ato janë të pasura me vitamina A, C, E dhe K. Përmban niacin, beta-carotene, kalium, fosfor dhe fibra dietetike. Qershi, Qershi. Manaferrat pjekur qershi gjithashtu të kënaqshme. Një filxhan e manave përmban 18-29 g. Nga të substancave të ëmbël. Por varieteteve kosi qershi mund të jetë 9,12 g. Nga sheqer në një tas të vogël. Pineapple. Përmbajtja e pineapple natyrore sheqerit është i lartë dhe është 16 gram në filxhan. Por ai nuk u dorëzua nevojshme, vetëm të hani i kufizuar dhe nuk merrni me pasion. Këto fruta lëng sigurojnë vitaminë njerëzor C, kalium, fibra dhe tjetri natyrisht shumë të vlefshme për çështjet shëndetësore. Kur të hani fruta para ushqimit ose pas?

Nëse ju hani fruta ëmbël për vakt kryesor, trupi juaj shkon në shumë karbohidratet të shpejtë, minerale, kripëra, vitamina, acide dhe ushqyesve të tjera. Trupi është i ngopur me ujë dhe fibra, e cila aktivizon zorrët, duke shkaktuar atë të punojë më shumë. Nuk është një proces i natyrshëm i pastrimin e trupit nga mbetjet ushqimore, toksinave, toksina. Fruta ngrënë pas kryesor në