Cilat ushqime përmbajnë yndyrna


Fat - person i energjisë. Ndarjen e 1 gram yndyrë trupi prodhon 9 kalori (krahasoni: ndarjen e 1 gram të proteinave apo karbohidrateve - vetëm 4 kalori). Fat është zhytur ngadalë nga trupi, dhe e vuri në formën e qelizave yndyrë, numri i të cilëve është vazhdimisht në rritje dhe në ndryshim me jo herë. Të gjitha yndyrna mund të ndahen në tre grupe kryesore: ngopur yndyrë; Yndyrna të pangopura; * Mono dhe yndyrna polyunsaturated. Yndyrna ngopura janë të dëmshme për trupin e njeriut. Ata të rritur sasinë e kolesterolit LDL në trup, e cila clogs enët e gjakut dhe ul kolesterolit HDL, i cili është përgjegjës për anijet e pastrimit.

Sipas hulumtimeve nga shkencëtarët në Harvard, çdo shtesë 5% e kalorive të formuara me anë të marrjes së yndyrave të ngopura të rrisë rrezikun e sëmundjeve të zemrës me 17%. Gjithashtu, yndyra tepërt njomë në trup çon në zhvillimin e arteriosklerozës dhe shumë sëmundje të tjera. Për të kufizuar futje e tyre të nevojës për të ditur se cilat ushqime përmbajnë yndyrna. Udhëheqës në përmbajtjen e ngopur yndyrë është yndyrë (90%). Produkt tjetër vaj favor rrezik luledielli, ai përmban pothuajse 100% i ngopur yndyrë. Burimet kryesore të yndyrave të ngopura - janë produkte me origjinë shtazore.


Për shembull, yndyrna gjenden në produktet e qumështit, gjalpë, mish derri (60% yndyrë), mish lope (70% yndyrë), derri ligët (30% yndyrë), vezë, gjalpë, krem, majonezë dhe djathë dhe akullore. Shumë e lartë në ngopur yndyrë është vërejtur në lëkurën e pulave. Ajo gjithashtu duhet të heqë dorë sallam, si çdo e mirë në strukturën ajo ka në yndyrave vegjetale të dëmshme për të njeriut ngopur yndyrë është zakonisht shumë i vogël. Përjashtimet janë vaj kokosit - i ngopur yndyrë në të më të madhe të të gjitha vajrat bimore, vend tjetër janë çokollatë dhe vaj palme.

Prodhimi dhe prodhimin e margarinë, cookies dhe produktet ushqimore të shpejtë të tilla si, për shembull, të skuqura dhe burgers franceze, përdorni vajra hidroochyscheni apo yndyrna trans. vaj hidroochyscheni - është vaj, e cila shton atomet e hidrogjenit për të dhënë një produkt të ngurta, të rrisë jetën shelfin e produktit dhe t'i jepte shije. Trans yndyrë - yndyrë gjendet në vajrat pjesë hidroochyscheni. Dhe vaj hidroochyscheni dhe yndyrna trans janë ngopur yndyrna që i japin trupin njerëzor një ndikim negativ. Në varietete të buta margarinë, si dhe me më pak yndyrë, shuma e trans yndyra është shumë më e vogël sesa në margarinë konvencionale të ngurta.

Tani në dyqane ju mund të zbuloni varieteteve të reja të margarinë në të cilën yndyrna trans janë larg jush, kështu që lexoni me kujdes të gjithë informacionin e produktit në etiketë. I dobishëm për njerëzit është e pangopur, mono dhe yndyrna polyunsaturated. Ata vetëm duhet për të ngrënë, kështu që ata në mënyrë efektive mund të djegur yndyrë ngopur akumuluar në trup. Kur të blesh ushqim yndyror preferojnë vetëm ato përbërë me yndyrna vetëm mono dhe polyunsaturated. Shembuj të ushqimeve me yndyrna monounsaturated janë vaj ulliri, vaj canola dhe, me yndyrna polyunsaturated - disa arra dhe të gjitha vajrat gatim janë bërë nga farat e pambukut, sojë, luledielli, safflower dhe susam.

Një shembull i mirë i një produkti të yndyrave polyunsaturated përfshijnë peshk - sardelet, ton, skumbri, salmon. Në këtë peshkut permban thelbësore për acidit yndyror human omega-3. Më e rëndësishmja - kjo lexoni me kujdes të gjitha etiketat e produkteve të blera dhe të pista që produktet yndyrna. Ushqim të shëndetshëm dhe të ju jap zemër dikujt! koshka611,