Cilat produkte përmbajnë krom cr


Element gjurmë kromi (Cr) - të nevojshme për zhvillimin normal të trupit të njeriut dhe funksionimin efikas të të gjitha, si një pjesë integrale e indeve të tyre. Shuma bazë e substancës që përmban indeve kockore, Hipofiza, flokët dhe thonjtë. Për fat të keq, plakja e organizmit, përmbajtja e tij në organet dhe indet është zvogëluar. Prandaj, është e rëndësishme për të marrë këtë element gjurmë nga jashtë, të tilla si ushqim ose marrjen e vitaminave të veçanta krom komplekse. Për të mësuar se cilat produkte përmbajnë krom Kr, ne përshkruajnë në faqen tonë. Cili është roli i elementit kromit në trup? Funksioni i saj më i rëndësishëm - Ndikimi në rritje i insulinës rregulluar proceset e tyre metabolike.

Me atë oxidizes glukozës në indet yndyrë, duke rritur shpejtësinë e depërtimit të saj në qelizat dhe indet. Ajo përshpejton metabolizmin e karbohidrateve, rregullon sheqerit në gjak. Prandaj, parandalon diabet, hipertension, atherosclerosis, promovon lipolysis, rrit në masë të muskujve. Ky element gjurmë ul intensitetin e sintezën e yndyrë, ul oreksin. Ajo natyrisht ndikon në qendrën e kontrollit të oreksit në tru sesa zvogëlon urinë dhe promovon humbje peshe natyrore. Në mungesë të saj mund të jetë një crashes të mëdha dhe shkelje, si ata të grumbulluar një shumë të glukozës, kështu që ata nuk funksionojnë si duhet.


Mangësi Kromi ndodh kur duke përdorur shumë karbohidratet përmbajnë ëmbëltore, pastë. Gjithashtu, pika mungesa shfaqet në shtatzëni të shpeshta, diabeti, moshës lidhur me ndryshimet. Për shkak të mungesës së saj mund të zhvillojnë sëmundje të zemrës, rritjen e sheqerit në gjak, dështimi i veshkave zhvillon, ka probleme me vizionin tuaj. Gjendja shëndetësore, të jetë e trazirave të brendshme. Gjithashtu i mangët në këtë element të mund të shkaktojë dhimbje neurologjike, të menduarit vështirësi, ul imunitetin, ulje e forcës së muskujve dhe në masë të muskujve. Me një deficit i madh mund të jetë konfuzion, etje, të shkaktojë sistemin nervor qendror.

Ajo mund të zhvillojë një kusht i ngjan diabet, atherosclerosis, hipertension, rritje të kolesterolit. Cilat ushqime përmbajnë krom? Ekspertët rekomandojnë një dozë ditore të konsumit të kromit - 50 deri në 200 mikrogramë. Me dietë normale një person merr rreth 30-40 micrograms. Nëse ushqimi përbëhet nga ushqim të konservuar apo ushqim të ngrirë, trupi merr më pak i këtij materiali të vlefshme. Prandaj është e dobishme për të kompensuar këtë mungesë të përdorimit të produkteve që përmbajnë krom në përbërjen e tij. Kjo vlen sidomos për njerëzit me diabet. Kromi është gjetur në ushqime të mëposhtme: Highest përmbajtja e tij per 100 g

produkt - arra Brazil. Gjithashtu, shumë nga arra e tij në pyll. Në të tjera brenda kuptimit të selen janë datat. Gjëja kryesore është se ato mund të hahen të papërpunuara. Më shumë produkt është nënshtruar për të ngrohur trajtim, aq më pak do kromit. Next në listë janë: lulekuqe, fara luledielli, krunde gruri, grurë germinated dhe embrion i tyre, krunde misri, hikërror, elb, pshenka, miell i bluar trash misri.
Ka kromit në ushqime si lopë të tërë, qumësht dhie, produktet e qumështit, djathë e vështirë, vezët e pulave. Në deficitit tij të dobishme për të përdorur kërpudha, mish pule, mish viçi dhe mëlçisë viçi, mish organeve, vaj i rafinuar misri, qepë të papërpunuara, patate, bizele, fasule.

Ju gjithashtu duhet të hani manaferrat qershi, boronica, kumbulla, dardha fruta, domate, tranguj, lulelakër, brokoli, lakër brukseli, peshk deti, shkëmbinj yndyrore dhe detit. Duke pasur parasysh se produktet që i janë nënshtruar përmbajtjes trajtim të ngrohjes kromit ul, pastaj të përpiqet të përdorin ato para, natyrisht, nëse është e mundur. Shumë ekspertë thonë se kromit tepërt në trup është helmimi i rrezikshëm. Dhe kjo është e vërtetë. Tepërt e substancës si të rrezikshme për shëndetin e njeriut, si një pengesë. Nëse helmimi shfaqen dhimbje koke, lodhje të përgjithshme, sëmundje inflamatore zorrë, stomak.

Nuk mund të jetë skuqjet e lëkurës ndodhin ne nje forme mjaft akut ose kronik. Helmimi mund të merret nga përdorimi i 10.000 mikrogramë të kromit. Por me ushqimin kjo dozë toksik nuk shkoj thjesht të jetë e mundur. Kjo mund të jetë vetëm në aksidentet industriale ose mospërputhshmëri me rregulloret dhe rregullat e sigurisë në punë të rrezikshme. Chrome është shumë popullor në mesin e nutritionists, Phytotherapists. Shtojcave ushqyese që përmbajnë këtë mineral gjurmë rekomandohet shpesh për diabet, si dhe për përmirësimin e përgjithshëm shëndetësor. Për shembull, për të plotësoj aksioneve të saj në trup mund të përdorni aditivët biologjikisht aktive - picolinate kromit.

Është e lehtë për t'u përdorur, ofron nevojën e përditshme. Megjithatë, zbatimi i aditivëve ose ndonjë kromit tjetër medikament që përmban duhet të bisedoni me mjekun tuaj, sepse ata kanë disa contraindications serioze. Prandaj, në qoftë se nuk ka nevojë urgjente për të përdorur më mirë produkte natyrore në të cilat kromit është mbajtur në një plan të natyrës. Cheers! Svetlana,