Çfarë të keqe gazuara pije


Në organet tona të jenë shumë të lëngshme, është e madhe të tij. Në mënyrë të veçantë rreth 60-80%. Pra, të gjitha nutritionists rekomandojmë përditshme konsumojnë sasi të mëdha të ujit. Pra, ne pini ujë, lëngje, produkte qumështi, kafe, çaj dhe pije të buta. Por jo të gjithë mendojnë se si të gjitha këto produkte janë të dobishme. Çdo gjë vetëm të thonë se nuk ka, kështu që në këtë artikull ne do të diskutojmë të dëmshme se sodas. Në varësi të magazinës prodhues pije të gazuara mund të ndryshojnë. Por shpesh ato kanë një përmbajtje të lartë të kimikateve të ndryshme. Pa dyshim, dëme të ujit sode varet se sa ju pini atë.

Dhe kur bëhet fjalë për person të rritur të shëndetshëm, ky dëm është jo aq e theksuar sa konsumi i një fëmije të vogël.
Sepse fëmijët kanë trupin axhami. Kosi-ëmbël e mërkurë sode shijshme disa ujë mund të shkaktojë dëme serioze në smalt hollë e dhëmbëve të fëmijëve. Për të parandaluar shkatërrimin e saj - duhet të ndjekin disa masa paraprake. Për shembull, një fëmijë për të pirë sodas dhe ngadalë përmes një tub. Ju nuk mund të japin fëmijës së tyre një stomak bosh dhe edhe më shumë të detyruar të lahen dhëmbët tuaj pasi të hahet. Dioksidi i karbonit, e cila është përdorur për të bërë pije, duke vepruar në mënyrë të smalt razmyahchayuschim, dhe veprim mekanik i dhëmbëve furçë dhëmbësh lënduar edhe më shumë.


Por si pop ëmbël e shijshme dhe në thelb të lira dhe gjerësisht të mbrojtura me shtese, disa njerëz mendojnë për dëmtimin e tij. Një kot. Në një shishe të vogël përmban rreth 15 lugë çaji sheqer. Ky shurup misri, ajo është e pasur me fruktozë dhe të konsumit të rregullt mund të provokojnë diabet. Përveç kësaj, ndryshe nga glukoza, fruktoza është i përpunuar nga të mëlçisë dhe është depozituar shpesh në formën e rezervave yndyrë. Shumë studiues besojnë se ky lloj i sheqerit është në faj në shumicën e rasteve të trashje. Pasi ju të pini një gotë ujë soda - pas një çerek ore e nivelit të sheqerit në gjak rritet në mënyrë dramatike.

Mëlçisë fillon për të kthyer atë në yndyrë. Pas dyzet minutash është një tjetër lirimin e sheqerit në gjak, nxënësit zgjerohet, dhe tensioni i gjakut rritet. Pas një tjetër pesë minuta në dopamine gjakut lirua. Ky hormon fillon për të nxitur qendrën kënaqësi, si pas miratimit të dozës së drogës. Një orë pas administrimit - ju doni të derdh veten një tjetër kupë, që nga sheqeri në gjak është ulur në mënyrë dramatike. Si gjetur në përgjithësi në ujë të ëmbël? -kalori - gati një filxhan 150kkal atë vidkladutsya si yndyrë. -sulfity - mund të shkaktojnë dhimbje koke, me ndjeshmëri të lartë dhe të çojë në reagime alergjike dhe probleme të frymëmarrjes.

Në disa raste të rralla mund të provokojë proceset anafilaktike dhe vdekje. -Kofeyin - A mund të shkaktojë pagjumësi dhe rrahje zemre të parregullt, rritjen e presionit të gjakut. Në raste të rralla, shkaku i beriberi, vula në gjëndër mammary, çrregullime të lindura dhe defekte, dhe disa lloje të kancerit. -Benzol - Rregullat e cila shpesh tejkaluar prodhuesit -aspartam - e përdorur në vend të sheqerit "dietë" e ujit sode. Konsumi i tepërt shkakton shumë parregullsi dhe defekte, të tilla si tumoret e trurit, epilepsi, çrregullime mendore, keqformime kongjenitale. A është shembull jo i qartë që tregon në dëm të pijeve me gaz dhe sweeteners. -Fosforna Acid - parandalon thithjen normale të kalciumit.

Kjo nga ana tjetër çon në probleme me dhëmbët dhe kockat, osteoporozën. -Benzoat Natriumi - prodhuesit më të zakonshme ruajtës të sode. Kjo mund të çojë në sëmundje Parkinson cirozë dhe madje edhe të dëmtojë ADN. -Vodoprovidna Uji - ndoshta më e sigurt, por nuk përbërës i dobishëm. Në të gjitha këto të meta, sode nuk furnizon trupin me lagështi, por më tepër ka një efekt diuretik. Në mënyrë që të mbulojë humbjet duhet të pini deri në tetë gota ujë të thjeshtë pas një gotë ujë sode. Për të refuzojnë përdorimin e pijeve me sheqer - blej ujë të zakonshëm të pastër.

Së pari, ajo mund të shtoni disa pika lëng limoni. Nëse ju nuk mund menjëherë të braktisin përmbajtje të lartë të dioksidit të karbonit në ujë - pi sode më të mirë mineral. Keep it me ju gjithë ditët, deri ballë të kërkojnë për të sulmuar gjatë etja. Nëse keni pirë ndonjëherë pije e butë - hera e parë nuk mund të jetë një ndjenjë e marrje mendsh dhe dobësi - për shkak të hypoglycemia - një rënie në nivelin e sheqerit në gjak, por ata do të jenë në disa ditë, maksimal - javë. Efekte të ngjashme janë shumë demaskuese dhe madje edhe për veten e tyre thonë se çfarë për të ardhur keq të gazuara pije - në aftësinë e tyre për të krijuar varësinë për njerëzit.

Kjo është qartë një në fuqinë tuaj për të krejtësisht të braktisur zakonin e konsumit të vazhdueshëm të pijeve me sheqer gazuara. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për të mbrojtur ata nga ndikimi i familjes, fëmijëve domethënë të rinj. Catherine