Cilat janë përfitimet e lëng shege dhe shegë


Çfarë na vjen në mend kur dëgjojmë fjalën "shegë"? Disa asociuar atë me një fjalë të ngjashme bombastik "granatë", dikush në çast kujton shije të paharrueshme me lëng kosi fshehur nën të lëkurës firmë fasule të tij të vogla të kuqe. E gjithë kjo është e vërtetë, ajo është - shegë, por pak, mezi dëgjuar për këtë fryt, mendoj se si ai dhe lëng i tij është i dobishëm për ne. Cilat janë përfitimet e lëng shege dhe shegë? Ajo të gjitha frutat dhe perimet përmbajnë vitamina, përveç se çdo fryt ata vet. Secili prej nesh e di nga fëmijëria këto fruta: kajsi dhe boronicat për sytë, boronicë - infeksioneve, ftohjet ... Raspberry shegë qëndron vetëm, pothuajse në mënyrë të pavarur në këtë pemë me lista të dobishme - e madhe, plot lëng, të ndritshme të kuqe, shumë të ngjashme me zemër dhe, duket asnjë aksident.

Lëng shegë është e rekomanduar për të pirë për njerëzit me infarkt në zemër, sepse ajo në masë të madhe zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe forcon sistemin imunitar. Përveç kësaj, ajo ruan të gjitha vetitë ushqyese dhe të dobishme, aq të shëndetshëm gjatë gjithë vitit. Lëng shegë mund të merren për parandalimin dhe trajtimin e sëmundjeve ftohjet. Është e rekomanduar për të parandaluar sëmundjet e lëkurës (qelizat e kancerit, tumoret malinje) dhe është thelbësor në trajtimin e anemisë. Ne rekomandojmë përdorimin e shegë dhe lëng saj me mjaltë - veti të dobishme në lidhje me këtë produkt vetëm shumohen. Për shembull, për lehtësimin e dhimbjeve dhëmbëve të mjaftueshme për të marrë një kokrra pak e mjaltë shegë dhe efekti nuk do të marrë kohë.


Në mënyrë të ngjashme, kjo përzierje është përdorur për të ulur presionin e gjakut. Vrazhdësi shegë lëng përcaktohet nga prania e tannins. Në to ajo është e pasur në përbërje fenolike me aktivitetin e P-vitaminë, anthocyanins, leykoantotsianiv, catechins, sheqerna (glukozë, sakarozë, fruktoza). Ai përmban limoni, malic, tartaric, borik, qelibar dhe acid oxalic ndonjëherë. Që shegë përmban acide - ata mund të dëmtojë trupin.
Prandaj, para se të përdorni lëng shegë është sugjeruar fuqimisht që të holluar me ujë të valë - në një raport nga një deri në tre. Kështu ajo do të jetë e dëmshme për njerëzit që vuajnë nga gastriti dhe gastro-intestinal traktit.

Lëng shegë, përveç për përdorim të brendshëm, mund të përdoren për qëllime të tjera si më sipër me përjashtim të pronat e shërimit, mund të shërbejë si një dezinfektues i fuqishëm, si dhe një agjent hemostatik, që e bën atë pothuajse unik, sepse jo shumë ne mund të telefononi frutin që do të ketë të njëjtin varg të efekteve të dobishme në trupin e njeriut! Ndër të tjera, lëng shegë është përdorur gjerësisht jo vetëm në mjekësi por edhe në kozmetikë, ka shumë të recetave për thesar lëkurës. Për shembull, me shtimin e kripës që ju duhet të përzierje një lugë çaji lëng shege, të njëjtën cleanser shkumë, pak kripë, llokoçis dhe të vënë në një shumë të lëkurës.

Mbani maskë rekomandohet jo më shumë se pesë minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë dhe pastrim. Përdorin atë për flokëve dhe fytyrës, sepse shegë ul lajka e lëkurës, kështu që parandalon ëmbëlsi. Vetëm lëng shegë përdorur në gatim. Ka shumë receta mishit marinadë në lëng shege, dhe shumë mënyra për të përgatitur puding ose mus në shtëpi (për shembull - për të përgatitur buding, ju duhet të plotësoni dyzet gram niseshte-gjysmë gotë me ujë të ftohtë, vlim tri kupa lëng shegë të gjithë Llokoçis, shtoni dy lugë sheqer, dhe vihet në zjarr në vlim).

Çfarë mund të them në përfundim? Frutat nevojë për të gjitha llojet, të gjitha llojet e frutave janë të rëndësishme. Ata janë të nevojshme sa më të vogël (e cila, nga mënyra, fruta dashuria - disa çokollatë edhe më shumë) dhe të rriturit më të vjetër dhe - veçanërisht në pjesët më veriore të vendit, njerëzit atje si pa vitamina kanë nevojë, sidomos në dimër. Nga frutave varet nga çdo gjë: shëndetin, mirëqenien, si dhe, siç kemi thënë më lart, bukuri. Por mos harroni se të gjithë duhet të jetë në moderim, siç thonë ata, të heqin mjekësi në një filxhan - helm, kështu që gjetja nëse lëng shegë dobishme dhe vetë shegë, mos abuzojnë ato, më të ju mund të pini një gotë ose dy një ditë, dhe duhet të jetë i holluar.

Dhe pjesa tjetër, ju nuk mund të kufizojnë veten. Sidomos në sajë të bukur të vogël "kurorë", e pranishme në çdo fruta, shegë mund të quhet një frut të vërtetë mbretërore - si e kjo do të mund të refuzojë? Roman,