Fëmija fryma nuhatje - çfarë duhet të bëjmë


Ndoshta çdo prind kujton se sa e këndshme erë qumështi ishte nga goja e një fëmijë në foshnjat dhe të vegjël. Ndoshta jo e vërtetë, por ka shumë të ngjarë të kujtuar. Kjo erë e këndshme është shkaktuar nga jeta bakteret e acidit laktik në gojë në fëmijët e vegjël. Ky mjedis mbështetës ka vend për zhvillimin e odors pakëndshme, si dhe përhapjen e mikroorganizmave patogjene, mikrobet putrefactive që prodhojnë frymën e keqe në shumë të rritur. Por herët a vonë erë në fëmijët me gojë atje ... Pra, le të analizojmë më hollësisht arsyen për këtë dhe nëse të frymës së fëmijëve mban erë - çfarë të bëjë me të.

Për të duhet të veprojë, është e rëndësishme për të kuptuar shkaqet e asaj që po ndodh. Shkaqet e fryma e keqe Është e rëndësishme që në qoftë se një erë faull në foshnje të gjirit ose më të vjetër fëmija duket, kjo është një tregues që ju duhet të i kushtoj vëmendje për shëndetin e fëmijës tuaj. Në fund të fundit, si edhe në të rritur, fëmija mund të ketë shumë shkaqe erë. Së pari - kjo, natyrisht, sëmundje e dhëmbëve. Kariesi - është një nga arsyet e para. Dytë - probleme me traktin gastrointestinal. Dhe, sigurisht, arsyeja kryesore si në të rriturit dhe te fëmijët, është zhvillimi i mikroorganizmave putrefactive. Kjo është për shkak të bilancit të thyer e microflora në gojë.Kjo arsye - në 90% të pacientëve me këtë patologji. "Aroma" frymë mëngjes atë të mos kenë frikë, sepse gjatë ditës muskujt e pështymë dhe gojë lëvizjet janë hequr fragmente të mbetura ushqimin nga goja. Në natën, nuk ka pothuajse asnjë pështymë, kështu që bakteret po rritet me shpejtësi, dhe ajo zgjohet nga gjumi erë ndenjur. Pas procedurave të kujdesshëm problemi mëngjes plotësisht zhduket. Kujdesi i dobët me gojë gati Nëse erë të pakëndshme gjatë ditës mbetet e mundur që arsyeja për këtë është - kujdes me gojë gabuar. Burimi i aromës është një pllakë që nuk varet nga numri i dhembeve. Dentistët thonë se një fëmijë duhet të mësojnë furçë dhëmbësh pasi ai e parë u rrit zemrën.

Larja e dhëmbëve tuaj nuk është e lehtë për një procedurë fëmijë. Sigurohuni që fëmija dhëmbët pastrim të paktën 2 minuta 2 herë në ditë, dhe jo vetëm para, por mbrapa dhe pastruar hapësirën midis dhëmbëve. Kur fëmija rritet, dhe të mësojë atë flossing, por 3-4 vjet ndihmuar atë në këtë. Pas kariesit Në këtë rast, produktet e degradimit të grumbulluar në "vrimë" dhëmbit të sëmurë dhe të shkaktojnë erë. Nëse ju shqyrtuar gojën e saj dhe nuk gjetën ndonjë dëmtimi i dhëmbëve është i mirë, por ende shkoni te dentisti. Aroma mund të dalin nga sëmundje inflamatore gum në nevojë për trajtim. Trup i huaj në hundë erë nëse frymë dhe shkon erë të kalbur nga hunda dhe jashtë, mukozë të trashë të verdhë - më i mundshëm një fëmijë të mbërthyer në një subjekt të vogël hundë, dhe pastaj të harruar në lidhje me të.

Fëmijë mund të ankohen dhe ndjesi të pakëndshme në hundë dhe teshtimë. Kontaktoni mjekun tuaj ose të afërt pika trauma Laura. Infeksioneve dhe sëmundjeve të traktit të sipërm respirator Shikoni në fyt e fëmijës. I rrethuar? Fryma turp mund të jetë një shenjë e një dhimbje të fytit ose bajame, plehut organik dhe arna mbi bajamet dhe pasme të fytit mbushur tepër me mikrobet që shkaktojnë erë të rëndë. Erë e keqe është në adenoids dhe bronkit kronik. Për t'u marrë me sëmundjet dhe fryma e keqe, ju mund të përdorni seanca të ndryshme fizike terapi, shpëlarje dhe mbytje. Anomalitë në traktin digjestiv me gastrit, ulcerat gastrike, dispepsi, dhe duodenum nëpërmjet aciditetit shpesh kosi erë e ngjashme me erën e brumë. * Specifik "mëlçisë" erë është një nga simptomat e hepatitit. * Era e amoniakut mund të jetë një shenjë e sëmundjeve të veshkave. * Era e aceton - sugjeron përçarje e glukozës në gjak.

Në raste të tilla, ju duhet të shihni një fëmijë mjek, veçanërisht kur ka shenja të tjera të sëmundjes: nauze, të vjella, dobësi, marramendje. Shumica sëmundje dysbiosis ju lejon juve të dini rreth vetes mjaft manifestuar elokuencë stol çrregullim dhe vanitet. Por ka shumë raste ku rritje e jashtëzakonshme ndodh pothuajse asimptomatike dhe ju lejon të dini për veten oreks të dobët dhe fryma e keqe. Getting bifidopreparaty dhe të përshtatshme për ndihmë dietë për të përballuar edhe me aroma dhe të harrojmë për rritje e jashtëzakonshme. Inflamacion kronik i mukozës hundës erë e keqe fryma e shoqëron rinitit alergjike.

Në mukozën e hundës duket kore, formoi një ndjenjë e plotësi "" në vrimat e hundës pamjen Dilated pak. Pas konsultimit me Laura, ai përshkruajnë pika ose sprays që moisturize mukozën nazale. Stresi emocionet e forta të shkaktuara takimin në kopshtin e fëmijëve nëpërmjet përvojave apo shtyjë rritje në kopshtin zoologjik, vdekje manar, shkaktojnë gojën e thatë dhe erë të keqe. Nëse fëmija fillon të marrë nervor, jepi të pijë ujë të pastër ose thith në diçka kyslenke. Acid fillon të shkaktojë jargëzim të rënda, ajo heq erë. Gabimet Ushqimi Edhe një sasi e vogël e qepë apo hudhër në pjatën e ushqimit të lakër, yndyrore enët e mishit, shumë varieteteve të djathë mund të kujtoj veten gjatë ditës pas të pijshëm.

Është gjithashtu e mundur që fëmija nuk është duke u fluide të mjaftueshme. Fryma e vazhdueshme e keqe nuk mund të marrë në konsideratë! Në shumë raste kjo është një shenjë paralajmëruese e sëmundjeve të rënda. Nuk i vazhdueshëm frymëmarrje të freskët - një arsye që të kthehet në pediatri. Por mbi sprays dhe ëmbëlsira për frymë freskuese mund të konsiderohet të paktën shtatë vjet! Pra, si të shpëtoj nga fryma e keqe në një fëmijë? Gjëja e parë që bëni kur ju të vini re se një fëmijë që mban erë frymë - të shkoni në pediatri. Nëse ai nuk e konfirmon sëmundjen e tyre - të shkoni te dentisti. Dhe si