Nipples plasaritur mjetet juridike popullore gjirit


Qumështi i gjirit është mënyra më e natyrshme dhe e zakonshme e edukuar një fëmijë. Por ka raste kur ky proces i natyrshëm bëhet një torturë, nëna e saj, veten pa dëshirë të detyruar për të kaluar në përzierje e qumështit. Një nga arsyet më urgjente për këtë janë plasaritur nipples. Është rreth tyre dhe ne do të flasim sot e tutje, them pse çara biberon gjirit, mjetet juridike popullore dhe, natyrisht, dhe farmaci për thirrjen lehtësim dhimbje. Është normale që në ditët e para pas lindjes grua ndihet ushqyerit të pakëndshme. Zemrat nuk janë mësuar me një procedurë të tillë mund të jetë i sëmurë, sepse receptorët perceptojnë saj thithja e fëmijës, si stimulim mekanik.

Nëse nipples thatë në gjoks, atëherë ata mund të formojnë të çara të dhimbshme. Me qasjen e duhur ndaj të ushqyerit, dhimbje mbajtur për disa ditë. Breast mësuar me stres të vazhdueshëm, të lëkurës në ohrubevaet biberon. Nëse në të çara biberon, proces adaptimi është i vonuar, duke sjellë një shumë parehati. Specialistët gji besoj se plasaritje të dalë nuk mund të quhet proces normal i përshtatjes për të ushqyerit. Ky është një manifestim i çrregullimeve të ndryshme në trup apo të gabuar qasjen e nënës ndaj ushqyerjes me gji. Lëkura e thatë mund të shkaktojë nënën ose shkelje të bilancit me ujë të kripur, ose mungesa e ushqyesve në trupin e saj.


Gjithashtu faktor nxitje është e tharë përdorur fondet për kujdesin e gjirit - mangan, zgjidhjet e alkoolit, jeshile të shkëlqyer dhe madje sapun të thjeshtë. Ka disa rregulla, të cilat e mëposhtme, ju mund të shmangur plasaritje në gjoks. Së pari, gji me gji duhet të jenë të përgatitur për të përpara lindjes. Për ta bërë këtë, përdorni një peshqir mëndafsh të ngurtë, e cila duhet të fshij nipples çdo ditë pas dush. Mos përdorni kujdesin e gjirit sapun - ajo tenton për të thatë lëkurën. Pas fërkim thithat yndyrat krem ​​yndyrë, kjo nuk do të japë atyre thatë. Por të jenë të kujdesshëm në qoftë se ju vendosni një kërcënim jo duke mbajtur - veprim agresiv mbi nipples mund të shkaktojë një dështim.

Së dyti, i kushtoj vëmendje të brendshme. Ajo duhet të jetë i natyrshëm, nuk ka limit dhe asnjë shtyp. Gjëja më e mirë në lidhje me këtë kohë të veshur bra vuri përballë në shiritat e gjerë dhe nuk xhiruar ato, ndërsa gjumi. Gjithashtu të përpiqet për të ndryshuar brendshme përditshme. Së treti, përdorni kujdes të ushqyerit vetëm krem ​​të veçantë. Ata duhet të rregullojë lagështi dhe yndyrë përmbajtjen, dhe nëse është e mundur të jetë i sigurt për një fëmijë për të mos larë ato më vonë para se të çdo ushqimi. Kur fëmija është i lindur, përdorni një fut veçanta sytjena që thithin qumësht të tepërt. Mos i lani kraharorin para çdo ushqimi, veçanërisht nuk përdorin sapun për trajtime të përditshme.

Kështu që ju të larë larg vajosje natyror nga dalë, dhe fëmija nuk do të dëgjojnë parfum tuaj dhe mund të refuzojë gjoksin. Pas të ushqyerit yndyrat nipples bie qumështin e tij. Ai përmban shumë lëndë ushqyese dhe të ketë një efekt pozitiv mbi lëkurën e inatosur dhe i përflakur. Nëse dalë ende thatë, lyej zgjidhjen e tyre vitaminë, të tilla si Bepanten. Kjo është bërë më i mirë pas çdo ushqimi. Nëse plasaritur nipples gjatë ushqyerjes me gji ende atje, nuk nxitojnë të heqin dorë dhënien e gjirit. Por ne duhet të përpiqemi për të kuruar ato sa më shpejt të jetë e mundur, për të parandaluar infeksionin dhe inflamacion.

Gjithashtu trajtimi i hershëm në masë të madhe të lehtësuar pleqsh jetës. Në mënyrë që të vazhdojë dhënien e gjirit dhe pak zvogëlojë dhimbjen - përdorin rreshtim silikoni. Ata janë shumë të hollë dhe nuk ndërhyn me procesin, por ofrojnë pak gjoks të mbrojtjes. Le të mos japë një lehtësim dhimbje njëqind për qind, por do të vazhdojë të goditur nipples. Kontrolloni saktësinë e zbatimit të fëmijës në gji. Shumë shpesh shkaktojnë probleme me të çara në të dalë është pozicioni i saktë i fëmijës gjatë të ushqyerit. Konsultimet e kërkuara për këtë çështje si ju mund të japin pediatrin tuaj dhe ekspert në gji.

Përveç internet ka shumë këshilla dhe video në këtë temë. Përdorimi çara shëruese janë shfaqur njëjtin Bepanten. Gjithashtu për këtë qëllim mund të përdoret vaj buckthorn det, u rrit, krem ​​dhe aloe lëng kujdestar plazhi. Por të jenë të kujdesshëm - të gjithë
Këto fonde duhet të lahen off para se të ushqyerit, fshirje me kujdes pas gjirit.
Ushqyer fëmijën tuaj vetëm mbi kërkesën - fëmija hungrier do të jetë, aq më shumë ai do të humbasë në gjoks, nën më e dhimbshme është që ju. Gjithashtu të përpiqet të gjithë kohën për të ndryshuar pozicionin e foshnjës. Kjo do të përhapet ngarkesën në gjoks, duke i lejuar për të reduktuar dhimbjen. Ju mund të provoni mjete të ndryshme popullore për lehtësim dhimbje dhe trajtimin e çara - bëj kremra nga leh lisi supë apo sherebelës.

Për këtë qëllim, ju mund të përdorni çaj zakonshme të fortë. Nëse të gjitha metodat e mësipërme nuk do të sjellë lehtësim - kërkojnë kujdes të menjëhershëm mjekësor. Ai mund të përshkruajnë fizioterapinë dhe japin këshilla praktike se si të tejkalohen vështirësitë e hasura. Pavarësisht nga fakti se krijimi i ushqyerjes me gji mund të japë shumë shqetësim dhe ndjenjat e dhimbshme - në asnjë rast nuk duhet të heqë dorë mbi të. Nuk ka zëvendësim për qumështin e nënës do të jepni fëmijën tuaj një të mirë, dhe sigurisht nuk është zëvendësim për komunikim me nënën e fëmijës. Catherine