Çarje në Shkaqet pyatah dhe trajtimin


Pesë ynë ndjehen çdo ditë një peshë të rëndë kur ecin. Lëkure shputë veshin prirur të përditshme, duke e bërë atë përfundimisht humb densitet të saj të mëparshëm, elasticitet. Nëse kujdes i pamjaftueshëm për këmbët tuaja, veshin këpucë shumë të ngushta, këmbë mund të shkaktojë të çara. Siç e dimë, këmbët shumë pika aktive. Mbështetja shëndetin dhe bukurinë e këmbët tuaja në të njëjtën kohë ne jemi duke punuar mbi ta, dhe të shpëtoj i shumë sëmundjeve. Siç e dini, ky subjekt është gjithmonë shumë popullor, interes dhe shqetësim për shumë. Pra, le të flasim më shumë për të subjektit plasaritur takë shkaqet dhe trajtimin e. Çfarë çarje në këmbë?

Ka vjen vjeshtë, së shpejti ne do të largojë këpucë të lehta sezonin e ardhshëm veror. Është koha për të shqyrtuar me kujdes këmbë e tyre pesë. Nëse vini re se ata ishin të çara, inflamacion, blisters, menjëherë kuptojnë trajtim. Çarje në këmbë mund të jetë për shkak të: * gjata veshur të ngushta, këpucë të pakëndshme Mungesa e vitaminës A dhe E të lëkurës këmbë këmbë fungale tepër të thatë, sëmundjet gozhdë në lidhje me sistemin endokrin nëse ka të çara mbi krye për shkak të këmbëve si për të kuruar këmbë plasaritur - gjithashtu duhet të jetë i njohur! Pra, me të vërtetë, nuk janë të efektshme trajtim mjetet juridike në shtëpi të çara në këmbë.


Por, para se ju përdorni ato, kontrolloni me mjekun tuaj - endokrinolog. Kontrolloni specialist për sëmundje fungale, të përshkruajnë trajtim. Në varësi të kushteve, trajtimi do të jetë për të përdorur fonde nga beeswax ose duhet të përdorin trajtim antibacterial. Nëse plasaritur këmbë për shkak të pranisë së gastrit, sëmundje tiroide, diabeti, kanë nevojë për trajtim të rëndë të sëmundjes themelore. Si për të trajtuar këmbë të plasaritur këmbët? * Në qoftë se vetëm kishte të çara, ende të thella, të bëjë kompresë molle. Për këtë qëllim, fshij në një rende vogël të freskët mollë jeshile.

Hidh slurry në një copë fashë garzë ose, bashkangjitni në zonën e prekur, veshin çorape të pastra. Ngjesh bërë brenda natës. Mash në duart e fletë lakër, bashkëngjitni atë në pesë, të rregulluar fashë ose të veshin një goditje. Në mëngjes, furçë lëkurën tuaj hidratues krem ​​yndyrë. * Nëse ju nuk jeni alergjik në mjaltë, lyej natë goditi pesë mjaltë të lëngshme, veshin çorapet, të shkoni në shtrat. Në mëngjes, furçë pesë moisturizer. * Për të shëruar këmbë plasaritur, bëj banja këmbë të përditshme me kripë deti, apo infusions e bimëve (kamomil, celandine, vazhdimësisë, lisi leh).
Këmbët bosh në ekstraktet e nxehta kripur të bimëve të trajtuar pastrim, shtuf, me kujdes fshij këmbët peshqir të butë, aplikoni një moisturizer për këmbët. * Rub mbi patate hekura të para, përzierje me sasi të barabartë të lirit, shtoni ujë, kuzhinier deri konsistencën e krem ​​të trashë.

Pak i ftohtë, furçë nxehtë këmbë zgjidhje, të mbajë për 20 minuta. Shpëlaj me ujë, butësisht hiqni lëkurën pranë çarje, furçë jod. Shkrihet mbi beeswax të ulët të ngrohjes, shtoni pak oksid salicili, parafine. Cool, zhytem në të ngrohtë të butë shtupë pambuku zgjidhje. Aplikoni përzierje në lëkurë prekur në tre hapa. Para se të aplikoni shtresë tjetër, shtresa e mëparshme duhet të thahet. Pas aplikimit shtresa e tretë, aplikoni një fashë ose të veshin çorape të pastra, të lënë fashë përditshme. Pastaj, të ulur këmbët tuaja në zgjidhje sapun me shtimin e sode, butësisht hiqni vaj dylli, fshij pesë shtuf.

Parandalimi i çara në këmbë * Përkëdhel këmbët tuaja pedikyr * A shtëpinë të rregullt të kundërta derdhje dush për të rritur qarkullimin * Të jetë i sigurt për të përdorur produktet kozmetike për këmbët e kujdesit të lëkurës. Veçanërisht i mirë për krem ​​thembra me aloe. * Nëse do të kishte të çara në këmbë, nuk përpiqet për të ecur zbathur. Me mjedisin në të çara mund të depërtojnë bakteret - patogjene. Kështu që të shkojnë në verë në dritë, këpucë të rehatshme. * Mundohuni të jetë më pak se hapur. Nën ndikimin e shputë lëkurë rrezet e diellit bëhet edhe më e thatë, e cila rrit të çara.

Më e rëndësishmja, të paguajnë më shumë vëmendje për këmbët e tyre dhe këmbë, të kujdeset për to, në kohë të trajtojnë çara. Së shpejti këmbë tuaj përsëri bëhen të butë dhe të shëndetshme! Svetlana,