Plas në anus trajtimit kombëtar, arsyet


Shumica e sëmundjeve të zorrës së trashë sjellë dhimbje pikëlluese dhe ndarje anal nuk është përjashtim. Pra, pse nuk ka një çarje në anus, trajtim kombëtar, arsyet për këtë sëmundje që ne jemi tani me ju dhe shikoni në këtë faqe interneti. Shkaqet Shfaqja e fissures anal - një fenomen mjaft i zakonshëm, ata shpesh prek gratë që janë nënshtruar lindjes. Megjithatë, në një fazë të hershme mund të shërohet shpejt. Çarje të mprehta mund të shërohet e normalizimit të stol në 40-60% të pacientëve. Në raste të tjera, nuk ka trajtim serioz ata mund të lëvizin në fazën kronike.

Arsyet për formimin e çara në anus bëhet dëmtuar mukozën e kanalit anal për shkak të tepruar shtrihen e saj gjatë defekimit masa të dendura e feces, apo stresi për shkak të diarresë gjatë rraskapitës, dhe si rezultat janë dëmi muskul unazor në feçe e grimcave të huaja, të tilla si fara. Lëndimi në mukozën e anusit dhe mund të shkaktojnë tensione në procesin gjenerues, operacioni u zhvendos në rektum. Crack është zakonisht në anën e pasme të kanalit anal, të paktën - në pjesën e përparme dhe shumë rrallë mund të ndodhin në të njëjtën kohë në para dhe prapa mureve.


Simptomat Kjo sëmundje ka karakteristika karakteristike: - një dhimbje të mprehtë në anus gjatë lëvizjeve të zorrëve, dhe veçanërisht pas; - Vrull Rënda i muskul unazor; - Një përzgjedhje e vogël e gjakut të ndritshme (ose gjak në fije stol). Dhimbje e dhimbshme intensifikuar vend shkakësore, zakonisht pas disa karrige dhjetë apo njëzet minuta dhe mund të mbajnë disa orë. Pacienti mund të humbasin gjumin, bëhet nervoz, nervoz. Nga frika e dhimbjeve, disa njerëz dy apo tre ditë duke u përpjekur të mos për të zbrazët zorrë. Kjo nga ana tjetër çon në rritjen e kapsllëk. Fekal akumuluar kontribuojnë në formimin në dy pika të toksinave që helmojnë të gjithë trupin, duke shkaktuar vjellje, dobësi, marramendje, dhe kjo është e mundur zhvillimi i reaksioneve alergjike.

Në disa raste, ndarje anal mund të jetë i komplikuar nga dalja e vrimave rektumit. Kjo lëkurë merr lagësht në anus, dhe ka një kruarje të padurueshme. Kur pacientët me turp të rremë gjatë shkoni te mjeku, në vend të plas mund të zhvillojë ulcerat që shëruar do të jetë shumë e vështirë. Kjo ndodh gjithashtu se disa pacientë të fissures anal nuk dyshojnë për shkak të mungesës së dhimbjes. Kjo "bezbolevuyu" crack zbuluar më shpesh me provimet profilaktike, si pacientë duke marrë jashtë ndonjëherë kur zbrazjes rënie të gjakut për shenja të hemorroide dhe, si zakonisht, kërkojnë kujdes mjekësor vetëm pas zhvillimit pasoja serioze.

Nga e gjithë kjo konkluzion është e qartë: në qoftë se gjatë lëvizjeve të zorrëve më shpesh ka dhimbje apo përzgjedhje e dukshme e gjakut të kuq, ju nuk duhet të vënë jashtë duke vizituar një mjek. Trajtim Për të goditur në anus të shëruar, dhe për të arritur normalizimin e rregullsisë stol dhe masat e rëndësishme për të reduktuar muskul unazor. Trajtimi i çara është kryer, zakonisht pacient i jashtëm. Në mënyrë për të normalizuar mjekët karrige rekomandojmë laxatives dhe të lehta "razmyahchytely" karrige këshilluar për të rritur futje fluide të fibër. Ka ilaçe: Normaze, Duphalac, Forlax.
Numëroj përdorur medikamente të tjera

Ato gjithashtu ndihmojnë lehtësimin vrull e muskul unazor: 0,2% nitrohlitserynovymy melhem; 0,2% vaj me nifedipinë ose diltiazem 2%; qirinj Methyluracilum Natalsid mëngjes dhe para se të shkojnë në shtrat dhe tableta Methyluracilum 4 g. në ditë pas ngrënies. Mjeku mund të këshillojë TraumelS homeopatik Vaji dhe injeksione, compositum placentë, Mukoza compositum, etj
Çdo përdorim i drogës medicinale vetëm nuk është e nevojshme për shkak se zgjedhja e tyre varet nga shumë faktorë. Pacientët duhet të respektojë tre kushte themelore: 1) të eliminuar alkool dhe të gjithë aromë, i lagësht, i kripur, e hidhur, me aromë, skuqur; 2) të mos heqë rëndë; 3) për të luftuar kapsllëk, që përsëri të çojë në një pushim-shëruese çara ose diarre, ajo ha.

Mjetet juridike popullore trajtim Roli i normalizimit të stol indeve të caktuar (lloje të ndryshme të). Vetëm rreth 300g panxhar i gatuar të kombinuara me gjalpë në gjendje për të eliminuar kapsllëk dhe të rritur peristaltikės, liroj dhe zbutur stol. Të njëjtat prona janë kumbulla të thara, kajsi, kivi (në sasi të vogla), lakër, etj Për këtë qëllim një efekt i mirë i japin enemas vëllim ditor (1 litër) e ujit me një zgjidhje të Permanganat kalium (i kuq) dhe të tjera disinfectants dhe antibiotikët. Këto enemas janë bërë me të i kërkojnë që të ketë një lëvizje zorrë. Lokalisht këshillojnë dush higjienike - pas stol në mëngjes dhe natën.

Është e rëndësishme për të zhvilluar një profil të lëvizjeve të zorrëve (refleks i kushtëzuar që të pastroj). Çdo ditë në mëngjes për gjysmë ore para shkarkimit parashikuar duhet të regjistrohen në anal anestezion qiri kanal për të parandaluar plas.
Nëse qiri nuk ndihmon shkaku lëvizjen e zorrëve, ju duhet të klizmë (0,5 litra ujë të ftohtë). Përhapjen tip vazelinë klizmë dhe të hyjë me kujdes, duke u përpjekur për të shtypni në anën e shëndoshë të rresht. Pas një lëvizje zorrë pidmytysya ujë të ftohtë duke përdorur sapun, qiri përsëri vënë anestezion. Pas kësaj procedure, ajo është e rekomanduar për të bërë dush sitz.

Për ta bërë këtë, pellgut të lajë, smalt derdhur ngrohtë (37-39 °) ujë dhe një kokrra pak e Permanganat kalium është shtuar në një zgjidhje të kuq. Nevoja për të marrë një dush për 10 deri 15 minuta. Pastaj ju duhet të lagur anusit letër të butë higjienike apo peshqir letre e bardhë (jo gazete!) Dhe yndyrat vaj të parfumuar të përshkruara nga mjeku juaj. Në mbrëmje, duke përdorur një fëmijë të vogël shiringë duhet të hyjë rreth 50-60 gram supë kamomil (ngrohtë) ose ilaçe të tjera të rekomanduara nga mjeku, dhe yndyrat muskul unazor vaj erëkëndshëm. Atëherë nuk ka nevojë për të shkuar, dhe rreth një orë e gjysmë më të mirë të ulet apo të ecin ose të qëndrojë (të ndikuar kështu në mënyrë efektive në plas drogës injektuar).

Ky trajtim duhet të zgjasë dy deri tre javë, nëse është e nevojshme, përsëritet një muaj më vonë. Përveç këtyre procedurave, mjeku juaj mund të përshkruajnë disa qetësues, ju lutem ose sedatives. LDSveta,