Herb ujë tërfil


Përshkrim Shikojnë tërfil ose tërfil apo ujin e shiut apo tryfol - një bimë barishtore shumëvjeçare e drogës. I akuzuar për familjen e turnit. Bimët rhizome përshkuar dëmtimit të dhëmbëve të frymëmarrjes, e kamufluar, të trasha, të gjatë. Lë ujin tërfil - me gjethe ovale, trigjethësh - komplekse, në gjeth të gjatë. Lulet janë mbledhur në furçë zgjatur e trashë në krye, flokë, të zbehtë rozë, me voronkovydnym lëvizje. Frytet e bimëve - kutive kanate që përmbajnë fara të verdha të ndritshme ovale. Përhap Herb ujë tërfil rritet përgjatë brigjeve të liqeneve, këneta, livadheve në ligatinat në të gjithë Rusinë.

Tërfil ujit foto Ujë tërfil: blerje Në aplikimet mjekësore rezervave lë ujin tërfil. Gjethet e saj të fillojnë të mbledhin bimë pas lulëzuar - në qershor dhe vazhdojnë deri shtator. Lë prerë barishte pjesë të rrjedhin, jo më shumë se 3 cm dhe disa orë majtë të provyalivaniya jashtë. Pas tharë menjëherë në një tharëse në 45-60 ° C ose derdhur, të përhapur në një shtresë të vetme. Mirë dhe lë të rinj nuk duhet të ruajë si ata të kthehet i zi kur tharje. Gjethet e thara të bimës duhet të ketë një shije të hidhur, erë nuk duhet të jetë e gjelbër. Afati i ruajtjes së lëndëve të para mjekësore - 24 muaj.


Përbërja kimike Bimë Shamrock lë të përmbajë një ujë Alkaloid hentsianin, vitaminë C, glycosides hidhura, choline, taninet, jodit, vaj yndyror. Pronat farmakologjike Hidhërim, të cilat janë në fabrikë, duke prekur buds shije të mukozën e gojës dhe të fjalës, shkaku rrit oreksin, rrit sekretimin e stomakut lëng, të përmirësuar tretjen. Dhe, ata të rritur sekretimit të biliare, lëvizshmëri të zorrëve, duke siguruar një pastrues dhe veprim anti-inflamator. Kërkesë Tërfil ujë barishte është përdorur në mjekësinë popullore si fondet rrit sekretimit gastrointestinal dhe oreksin emocionuese, kapsllëk, gastrit me aciditet të pamjaftueshme, si dhe cholagogue në sëmundjet e mëlçisë dhe traktit biliar.

Barishte infuzion përdoret nga jashtë për larje ulcerat trofike dhe gjatë shërimit të plagëve. Mjekët rekomandojnë banjot me tërfil infuzion në shumë sëmundje të lëkurës. Infuzion i gjethet e Shamrock ujit bimore të përcaktuar si në toksikoz hershme në gratë shtatzëna. Medikamente Gastrit infuzion me aciditet të ulët derdh një gotë me ujë të valë 1 tbsp. l. tërfil lë ujë dhe të lënë për një orë, profiltruyte, e shtrydhur materiale. Merrni për 1/2 h para ngrënies 3 -. 4 vjet Një ditë për 1/3 filxhan.. Oreks infuzion për 1 filxhan ujë të valë e nxehtë pour 1 tbsp.

lugë e lë ujin tërfil dhe 1/4 orë. minutë ngrohjes deri në 100 ° C banjë me ujë. Best 3/4 h., Profiltruyte, e shtrydhur materiale. Vëllimi i infuzion rezulton të sjellë ujë të zier në origjinal. Merrni për 1/2 h. Para ngrënies 3 g. Një ditë për 0,5 gota. Tretësirë ​​për të rritur sekretimin e traktit digjestiv tërfil lë 50 gram ujë pour 1 filxhan vodka dhe të lënë për një profiltruyte javë. Merrni 3 g Per ditë 10 -. 15 pika. Infuzion gotë kapsllëk e ujë të zier të nxehtë pour 1 tbsp. l. tërfil lë ujit dhe ngrohjes për 10 minuta në 100 ° C banjë me ujë.

Ftoh 3/4 h., Profiltruyte, e shtrydhur materiale. Volume infuzion të sjellë në origjinal. Holluar ekstrakt të marra në një raport prej 10 ml tretësirë ​​në një gotë me ujë. A enemas për kapsllëk kronik. Farmaceutikë Drogës "Lë shikojnë trigjethësh" - është përdorur si një choleretic dhe si një mjet për të oreksit zgjimit - si një çaj dhe infuzione. Alexander,