Familja barishte barishte me lule lulekuqe në racemes


Në një nga kuize online janë pyetur për të thirrur "barishte barishtore e familjes së luleve lulekuqe në duart tuaja." I ofroi për të shkruar fjalën e tetë letrave, tre nga të cilat mund të shihet. Barishte medicinale nga familja e luleve lulekuqe në racemes - Corydalis! Familja Poppy bashkon 700 lloje, rreth 45 bimë të përgjithshmë gjenden kryesisht në zonën veriore të butë. Të gjitha bimët janë familje helmuese. Disa bimë janë shumë dekorative. Gjini Corydalis ka numrin më të madh të llojeve - 300, por në to rritet vetëm rreth 70 specie. chubarky - një rhizome bimë shumëvjeçare dhe bimët gunga nga zonën e butë e Azi, Amerikën e Veriut dhe Evropë.

Shumë bimë të hohlatka - ilaçe dhe për këtë arsye zhardhokët e tyre dhe rizomat janë korrur. Bimët Përshkrim hohlatka. Emri gjini "Corydalis" është dhënë në formën e luleve interesante. Diametri i çdo lule -. Rreth 2 cm Çfarë është interesante është se petals e jashtme dhe e brendshme hohlatka me ngjyrë ndryshe, dhe të formojnë një sy të ndritur që tërheq insektet. Petals Bent pistil dhe stamens afër në shi. Në peduncle hohlatka mund të ndodhet rreth 30 lule që janë të grupuara në një lule harlisur dhe të bukur - furçë. Lulëzuar bimët mund të shihet rreth një javë. Nga rrjedhin hohlatka lë 2 - 3 gjelbër dhe fletë pak kaltërosh.


Specie rhizomatous lulëzim në pranverë hohlatok kufitar - verë dhe specie gunga - në prill. Lule kopsht hohlatka foto. Hohlatka riprodhim. Organet vegjetative hohlatka formuar menjëherë pas lulëzuar të bjerë mbi krye të tubers janë formuar ulet veshkë që mars vjen nga toka. Frost bën atë shkallë-si gjethe të dendura, të cilat më vonë përfundonim dhe të ndërhyjnë më me rritjen e fidaneve të bimëve. Si rezultat, disa ditë barishtore medicinale bimore lulekuqe hohlatka familje tashmë arrin një lartësi prej 15 - 20 cm fillon në lulëzim. Një 5 - lule 8 ditë më të ulëta hohlatka humbin ngjyrën e tyre dhe fruta të fundit shfaqen kutitë e gjelbër-pods.

Nëse jeni duke shkuar për të përhapur bimët hohlatka fara, mos humbasë maturimin e kutive i cili u hap nga ndonjë luhatje në momentin e bimëve farë zgjoheni në tokë dhe të përfshirë qese erëmirë të farave, milingonat roztaskuyutsya. Është më mirë për të mbledhur kuti pak zverdhur dhe 2 - 3 ditë për të prisni derisa fara janë të pjekur. Kështu për çdo kuti ju janë të garantuara për të marrë 7-15 fara ovale të zeza. Mbjellin fara drejtpërdrejt sepse ngjashmëria e tyre në një javë do të jetë e ulët. Për mbjelljen e lehtë, breathable tokën të përshtatshme, të lirshme në hijen e pemëve.

mbyll fara në një thellësi prej 1 cm. Pas derdh atyre tokës mulchiruyte dhe torfe. Në thatësirës gjatë hohlatka lulëzuar lotim tokën ishte pak me lagështi. Loose dhe për të hequr plehra dhe bimët në 2 - 3 vjet fidanë çel. Atëherë ju mund të ulen. Bimët Transplantit në gusht. Në tokën nën Corydalis mund të bëjë pleh, rërë, torfe dekompozuar. Bimët duken të mira në kompozimet e ngjyrave të ndryshme Corydalis, në një mendje me hellebore Kaukazit, Iberis gjelbërim të përjetshëm, pranverë Adonis dhe Jefferson bifolia. Ju mund të jenë të llojeve të interesuara llambë hohlatka (të trasha, të uritur, të rregulluar diskutueshme, Bush, Marshall, Magadan, Pachosky, Severtsova, Ledebura, gri, Shanghina, pritsvetnikovolistnaya) ose specie rhizome (të verdhë, krupnotsvetkovaya, fisnik).

Nga rruga, hohlatka lulekuqe izoluar nga familja për të dymyankovyh familjare për sistemin e klasifikimit të ndara APG II. Pra, barishte medicinale nga familja e luleve lulekuqe në racemes - hohlatka dymyankovyh të familjes, e cila nuk është përfshirë në familjen lulekuqe. Carolina , veçanërisht për www. rasteniya-lecarstvennie.ru