Herbs për trajtimin e hemorroide


Hemorroide - një sëmundje e rektumit, e cila karakterizohet me variçe dhe venave zakonisht përflakur si të dy jashtë dhe brenda rektum. Shkaqet e hemorroide. Shkaku më i mundshëm i hemorroide - kapsllëk kronik, që nga fuqia dhe përpjekje për të pastruar zorrë në venat e rektumit rrit presionin. Hemorroide mund të shfaqen gjatë shtatzënisë. Në mënyrë tipike, kone hemorrhoidal duken të shëndetshme dhe të çojë një popull të ndenjur dhe në ato me inde të dobësuar në trup. Sëmundja manifestohet ndjenja e djegies, kruajtje, dhimbje gjatë lëvizjeve të zorrëve, ngrohjes në anus, parehati në pozicion, lehtë gjakderdhje hemorroide brendshme, dhimbje dhe acarim i ulur menjëherë pas jashtëqitjes.

Pavarësisht nga specifikat e sëmundjes, barëra për trajtimin e hemorroide janë të paçmuar. Konsideroni shembujt e bimëve barishte për trajtimin e hemorroide në përzierjeve me të bimëve të tjera dhe me pjesë të tjera të bimëve medicinale. Recipes trajtim bimor për hemorroide. * Merrni 2 pjesë - Calendula (lule), yarrow (barishte), Sage (gjethet), karamele mente (barishte), kamomil (lule), plepi i zi (veshkave); 3 pjesë - Omani (rrënjët) dhe hithër (bar) dhe qese 1 pjesë bariut (bar). Të gjitha përzierje dhe 3. l. Kjo bimor pintë oblyyte përzierje e ujë të vluar, pastaj niset për 10:00.


Pini para ushqimit të gatshme në 50 ml tretësirë ​​tri herë në ditë. * Nëse sëmundja është shoqëruar me gjakderdhje hemorrhoidal, për trajtimin e tij të marrë 1 lugë Fumaria officinalis lëng 3 herë në ditë; ose 1 Dess. l. lëng borage 3 g. në ditë, ose 1 h. l. Lëng bar morrat cdo 02:00. Gjithashtu hemorroide mund të trajtohen horsetail supë, të cilat ajo 4. l. duhet të jetë i holluar me 400 ml ujë dhe pastaj vlim për pesëmbëdhjetë minuta dhe përdoret si një locion. Përveç kësaj, ju do të lëng panxhar kuqe miratuar me stomak bosh (3 -. 4 vjet Para se të hahet 50 gram) ose zierje e gjethet e kumbullave (20 gram në 200 ml ujë të valë) ose ferrave. * Mix pjesë të barabartë të barishte Yarrow, lë Senna, leh buckthorn, fruta koriandër, rrënjë jamball. 1 tbsp.

l. filxhan oblyyte përzierje me ujë të valë, thith ftohjes dhe filtër. Pini në natë 100 infuzion ml. * Connect 5 pjesët e lisi leh, rrënja e 2 Harrow në terren, 3 pjesë horsetail bar. 2 tbsp. l. oblyyte përzierje gjysmë litër ujë të vluar, pastaj vlim për 5 minuta. Përdorimi tabaka. Mix sasi të barabartë të fruthit lisi Evropian, lule dhe toadflax bar piper ujë normal. Bluaj përzierje dhe zhytem në sallo shkrirë 12:00, nxitje herë pas here, pastaj të filtruar dhe thahet bankën. Copë Cmazhte vaj i garzë dhe të hyjë në anus në 04:00.

Produkti medicinal zbutur dhimbjen, redukuar inflamimin, gjakderdhje të dobësohet. * Përgatitja lëng të freskët barishte Yarrow dhe të marrë atë në 2 tbsp. l. një ditë me mjaltë ose infuzion i 30 gram yarrow barishte 100 gram alkool - 3 herë në ditë 30 pika.
* Mix pjesë të barabarta bar, yarrow, rrënjë jamball lakuriq, Senna letër ostrolistnoy, fara koriandër fruta, leh buckthorn brishtë. 1 tbsp. l. përzierje oblyyte e 250 ml ujë të vluar dhe të thith deri cool. Pini 1/2 filxhan natën. Melchennuyu pelin e hidhur barishte dhe lënë derdh në 100 gram etanol. Merrni 12 pika të tretësirë, përhapje në 1 tbsp.

l. Uji në mbrëmje dhe mëngjes kur inflamacion të rektumit. Nëse ju doni të shpejt lehtësimin e dhimbjeve, të bëjë veten një zierje klizmë i temperaturës absintit e 37,5 ° C * mjekim me barëra mund të përforcojnë dush të ngrohtë sitz (ujë të zier dhe një zierje e të njëjtave bimeve dhe enemas). Kohëzgjatja banje - 15 minuta. Menjëherë pas plug dush me një qiri apo barishte Calendula. Banja Mjekimi me herbs shpenzojnë 2 - 3 javë. Hidh një gotë me ujë të vluar 15 gram yarrow barishte dhe Ruajtja orë. Merrni 1 lugë gjelle infuzion. l. 4 g. Per dite para ushqimit për të ndaluar gjakderdhje në fazat e hershme të hemorroide.

Trajtimit majasëll duke Yarrow barishte - 6 - 7 ditë. Hidh një gotë me ujë të valë 1 tbsp. l. herbs (gjethe të thata) hithër hithër, vlim për ngrohje të ulët për 10 minuta, cool, filtër. Pini 1 tbsp. l. 5 g. Per ditë. Hidh një gotë me ujë të valë 1 tbsp. l. Hypericum perforatum melchennoy herbs, vlim pesëmbëdhjetë minuta në ngrohje të ulët dhe filtri. Merrni një filxhan çerek 3 g. Per dite. Gotë të ftohtë i ujit të zier pour 2 h. L. melchennoy herbs celandine dhe thith 08:00. Merrni infuzion para se të hahet një filxhan çerek 4 g. Per dite. * 0,5 litra ujë derdh 2 h.

l. bari i thatë pochechuynogo malësor, vlim një e katërta e një orë në ngrohje të ulët, thith 02:00 dhe filtri. Merrni 3 g. Një ditë për një gjysmë gotë gjysmë ore para një vakt si laksativ i butë dhe agjent hemostatik.