Grass, luleradhiqe rrënjë - pronat medicinale


Luleradhiqe (farmaceutike, normal) është ndoshta bimore më të zakonshme dhe të njohur. Duket se koka e tij të verdhë të zhytur të gjithë energjinë diellore! Sigurisht, pothuajse të gjitha cirk të gjeni atë barërat e këqija pathyeshëm. Ndërkohë, ai ka pushtet të madh terapeutik që për shekuj ajo tërheq mjekët dhe healers tradicionale. Si ju mendoi, sot tema e bisedës sonë: gjelbërimin, rrënjë luleradhiqe - pronat medicinale. Ne flasim për pronat medicinale të luleradhiqe, përdorimin e saj në gatim, e konsiderojnë recetave drogë. Rrënjë luleradhiqe është ngjyrë kafe, i fortë, i drejtë, në kontekstin - e bardhë.

Lë - grupuara në një rozetë, notched, lantsetovydnoy-crenate. Lule - shporta e mbledhura në tufë lulesh, të verdhë të ndritshme. Fruta - achene paturit bangs. Peduncles uritur, tuba. Pas lulëzuar në vend të saj është ena e zhveshur bosh, kështu që njerëzit i quajtur bimore - Pleshyvtsev. Pronat medicinale e luleradhiqe peshoj qëndrueshmërinë e saj si një farë e keqe. Edhe pse në sajë të mbijetimit të tilla të bimëve të saj luleradhiqe thjesht të sigurojë. Ajo rritet kudo, duke formuar gëmusha qilim. Do të takohen kopshte e saj, livadhet, përgjatë rrugëve në qytet - në lawns.


Mbledhja e dandelions aksioneve të prodhuar gjatë lulëzuar. Por kjo vlen vetëm për lule dhe gjethe, por rrënjët e saj gërmoj bien. Bari është tharë në hije nën një kulm, rrënjët janë larë me ujë të ftohtë, të prerë në katërtat gjati dhe të thata në 40 ° C ose drejtpërdrejt në diell. Pronat medicinale e bimëve dhe rrënjët e luleradhiqe Shumë healers quajtur eliksir të jetës bimore. Në këtë përkufizim të vërtetën e madhe. Për shkak të përbërjes kimike të disa ushqyesve luleradhiqe, bimë mënyrë aktive promovon trajtimin e shumë sëmundjeve. Bimë e dobishme e tërë tërësisht. Në bar (gjethe, lule) dhe rrënjët përmbajnë një shumëllojshmëri të pasura me vitamina A, C, E, PP, grupi B, minerale, mangan, hekur, kalium, kalcium, fosfor, kobalt, bor, bakri, është një proteinë, sheqer, insulina organike acids, vajra, resins, taninet.

Rrënjë luleradhiqe në mjekësinë popullore: për të përmirësuar oreksin * në sekretimit të reduktuar në gastrit sepse ajo rrit bimë hidhërim * cholecystitis, hepatiti, kolangiti dhe sëmundje vrerit një zierje si cholagogue * Diabetes rekomandoj rrënjë luleradhiqe për të përmirësuar metabolizmin përdorimin e tyre për të luftuar sklerozë të shumëfishtë * ngathët kronik dhe kapsllëk spastik për të lehtësuar një zierje e rrënjëve Pronat medicinale e rrënjë luleradhiqe është përdorur si një gastrit tretësirë ​​me aciditet të ulët, me cholelithiasis, kapsllëk kronik.

Mbledhja e teas me bishtaja, acaroj, boronice, luleradhiqe trajtojnë diabet në fazat fillestare. Rrënjë infuzion ndihmon me hemorroide. Çfarë sëmundje trajtohen luleradhiqe? Plant dhe preparatet e bazuara në të janë përdorur si një diuretik, cholagogue, bën të dalë djersë, laksativ, diuretik, expectorant, qetësues, droga hipnozës. Ai ka gjithashtu antiviral, analgjezik, anti-inflamator, veprimin antispasmodic. Me dandelions mund të shpëtoj nga sëmundje të ndryshme të lëkurës. Ai me sukses në lehtësimin ekzemë, abscese, vlon, të hequr lythat, drithërat, Freckles, spote moshës.

Medicinale shlyerjen luleradhiqe bimore për trupin e toksinave, ndihmon në rregullimin ekuilibrin e lëngjeve në trup. Falë përbërjes së saj të kalciumit, centrali do të ndihmojë në forcimin e kockave, dhëmbëve, rrit imunitetin, normalizes metabolizmin, të rregulluar presionin e gjakut, nivelin e sheqerit në gjak. Përgatitjet në bazë të tij të marrë për sëmundjet e traktit, veshkat, mëlçisë, nyjeve dhe të zemrës gastrointestinal sëmundjeve të. Luleradhiqe ndihmon të shpëtoj nga tuberkulozi cures astmës, kollë, depresioni, heq beriberi. Si të aplikoni luleradhiqe terapeutik barishte? Përmirësimi më e lehtë recetë në gjendjen e tyre - përdorimi i rregullt i saj në ushqim.

Pasi nga toka do të thyejnë lë të rinj gjelbër e bimëve, të mbledhë ata për të përgatitur vitaminë salads. Pas një dimri të gjatë, trupi i lodhur menjëherë të marrë një mo madhe dozë
Tamino se do të ishte i dobishëm për shëndetin tuaj. Është e mundur që edhe të përgatitur enët e nxehtë dhe të ftohtë, jam kuzhinier, reçel dhe madje edhe mjaltë. Që nga ajo është e përgatitur decoctions, infusions, tinktura, pluhurat për pluhur. Për këtë qëllim, të gjitha pjesët e bimës janë përdorur formularin e freskëta ose të thata. Mjekësisë tradicionale është gjithashtu përdoret gjerësisht lëng të freskët, gjethe copëtuar, rrënjët. Zierje ose rrënjët Hidh 3 tsp

grimcuar ose të thata bimë 400 ml ujë të valë. Cover, Tomita për ngrohje të ulët për 15-20 minuta. Strain, pini një gotë në mëngjes dhe para shtrat. Supë është e dobishme në kapsllëk, hemorroide. Nëse shtoni rodhe, ajo në mënyrë efektive trajton sëmundjet e lëkurës. Për këtë qëllim ajo është përdorur nga jashtë. Nxjerrjen e ujit nga rrënjët Ujit tretësirë ​​medicinale e luleradhiqe ka një gamë të gjerë aktivitetesh dhe është përdorur për të trajtimin e shumë sëmundjeve. Për të përgatitur atë, ju duhet bimë rrënjë. Tërësisht lani dëshirë e fortë e tij. Pastaj 2 tsp derdh 200 ml ujë të pastër, ftoh për 8-10 orë.

Pini të gjithë shumën e infuzionit në pjesë të vogla në ditë. Rrënjë infuzion 1 tbsp. l. rrënjët në 200 ml ujë të vluar, thith 2 orë. Pini në 1/3 filxhan 4 herë në ditë për 1/4 ore para një vakt si një cholagogue dhe për të rritur oreksin. Infuzion i bimeve 1 tbsp. l. bar (lule, gjethe) në 400 ml ujë të valë. Thith 2 orë, filtruar, pi një gjysmë gotë 4 herë në ditë para ushqimit. Luleradhiqe pluhur rrënjë e barishte të thata ose bimore duke përdorur një blender për të bluaj në një shtet pluhur.
Merrni një majë para se të ngrënit, të pijshëm sasi të vogla të ujit, si një diuretik, cholagogue. Lëng i freskët lëng luleradhiqe lyej lythat, calluses, spote moshës, Freckles.

Holluar me ujë (1: 1) lëng përdoret për trajtimin e mëlçisë, veshkave dhe fshikëzës. Ai Shlyerja dehje organizëm, helmim, lehtësimin e ënjtje, eliminimin e dhimbje të përbashkët, normalizes sheqerit në gjak. Ajo mund të rekomandohet për pagjumësi. Ajo duhet të marrë 1 lugë gjelle përpara se të hahet, pirë lëng frutash të ëmbël. Shërimi luleradhiqe barishte - eliksir i vërtetë i jetës. As bari i tij, rrënjë luleradhiqe ose kanë contraindications. Pra, ai ishte i lumtur, plotësisht e lirë, për të ndarë me ju pjesë e shërimit të energjisë së tyre diellore. Me fillimin e pranverës mbledhë ajo vitamina të dobishme të gatuaj ushqim, barna për të trajtuar sëmundjen dhe të qëndrojnë të shëndetshme!

Svetlana,