Grass zvarrit trumzë


Përshkrim. Zvarrit trumzë (trumzë, BOGORODSKAYA bar) - Lartësia gjatë shkurre e 12-15 cm i përkasin familjes Labiatae.. Rrjedh që zvarrit trumzë të kuqe-kafe, rrëshqanorët, të degëzuar. Lë me tehe të qetë dhe venat e fryrë, i zgjatur, të kundërta të qetë, gjobë. Lule trumzë mbledhura në inflorescences në formë koke, të vogla, me dy buzë, të purpurt ose trëndafili. Fruta zvarrit trumzë - arrë. Fabrika ka një erë të veçantë. Lule në qershor-korrik, frutat piqen në gusht-shtator. Zvarrit trumzë foto. Rritja zvarrit trumzë. Bimë shumëvjeçare bimë zvarrit trumzë shpërndarë në Siberi, në pjesën evropiane të Rusisë, Lindjen e Largët dhe Kaukaz.

Kaçubë rritet në livadhe dhe pyje pishe të rralla gjetherënës, skajet e pyjeve. Rritje Zvarrit trumzë e mundur në zonat e ndriçuara kur fara fekonduar kultivuar lashtat. Çorape. Në qëllime mjeksore prypasayut bar kacavjerrës trumzë. Ajo është korrur gjatë bimëve lulëzuar, prerja off majat e fidaneve. Tharje kryhet në të hapur, përhapur një shtresë e hollë e barit. Trumzë barishte të thata shirë dhe i trashë ndara rrjedh. Raft bimë medicinale - 2 vjet. Përbërja kimike. Zvarrit barishte trumzë përmban taninet, minerale, flavonoids, vaj esencial, gomë, e hidhur, oleanolovuyu dhe acid ursolic.


Pronat e dobishme e zvarrit trumzë. Trumzë ka veti analgjezik, expectorant, protyhlysnymy, dezinfektues. Ofron një qetësues të lehta dhe efekt qetësues. Zvarrit trumzë: aplikim. Përgatitjet rrëshqanorëve trumzë përdoret si një dezinfektues dhe expectorant për kollë pavullnetshëm dhe të thatë, bronkit kronik, kollës së mirë, pneumoni, astma. Zvarrit trumzë është bërë obligim për fryrje, 12 me duodenale ulçerë stomakut, tretje të ngadaltë, si anthelminthic me tapeworms, dhe gastrit. Së jashtmi zvarrit trumzë është përdorur në pezmatim nervi dhe radiculitis për bluarje.

Banja me infuzion të trumzë këshilluar për dhimbje në nyje, reumatizmi, me çrregullime nervor, bruises, përdhes. Medikamente. Tea me servil trumzë. 1 ch. L. herbs të thata oblyyte filxhan ujë të vluar, të rrjep për 15 minuta. Pini me mjaltë për të shuar etjen tuaj dhe shëndetin e përgjithshëm. Bar infuzion zvarrit trumzë. 2 tbsp. herbs copëtuar të krijoj 250 ml (1 filxhan) të vluar ujë të ngrohtë. Pastaj për 1 / 04:00 (15 minuta) e ngrohur në një banjë me ujë të valë për 3 / 04:00 për të ftohur në temperaturën e dhomës, pastaj filtruar, e përdorur shtrydh bar. Plotësohet me ujë të zier të vëllimit origjinal të infuzionit.

Pini tri herë në ditë për një filxhan të tretë. Infuzion kur kollitet. 1 tbsp. Bogorodskoe lugë barishte krijoj 250 ml ujë të valë. Përzierje të këmbëngulë për 50-60 minuta, filtër, shtrydh përdorur bar. Pini tre herë në ditë për 1 lugë. Infuzion për përdorim të jashtëm. 100 herbs g Bogorodskoe të krijoj 2 litra ujë të valë. Përzierje të këmbëngulë 50 minuta, filtër, dhe përdori trumzë barishte të kapërcyer. Infuzion të përshtatshme për banjot për reumatizma dhe radiculitis. Zvarrit trumzë në farmaci. Bari këtyre kafshëve trumzë përdoret për përgatitjen e infuzione dhe decoctions. Liquid Ekstrakt - përdoret 3-4 herë në ditë për 1 lugë çaji.

Kjo është pjesë e drogës "pertussin" e cila zbut kollën dhe pështymë ndihmon bronkit otharkyvat dhe sëmundjeve të tjera të traktit të sipërm respirator. Contraindications. Është e ndaluar që të përdorë bohorodskuyu bar në funksion të ulët tiroide, dështimi rënda të qarkullimit të gjakut, në veshkave akute dhe të mëlçisë. Zvarrit Trumzë është i kundërindikuar edhe në shtatzëni.