Officinalis Grass Fumaria - Vetit, trajtim, Photos


Përshkrim. Grass Fumaria officinalis ose Rutka Farmaci -. Një bimë barishtore vjetore medicinale 20-30 cm i gjatë Dymyankovyh caktuar për familjen. Fabrika e tërë është e mbuluar me shtresë pak gri-gjelbër prej dylli. Stem branched, i uritur. Lë dy herë apo tri herë pendor ose, zëvendësi. Lulëzuar bimët janë mbledhur në një dore të lirshme, purplish-rozë në krye me spote burgundy që çel nga qershori deri në tetor. Bimët fruta farmaci Rutka - arra odnosemyannye. Përbashkët. Bimë rritet Rutka farmaci në Kaukaz, Siberi jugore dhe në pjesën evropiane të Rusisë. Ajo rritet si një farë e keqe në fusha, pemishte, kopshte, përgjatë rrugëve.

Çorape. Përgatitjet e bëra nga pjesët ajrore të bimës. Rezervave Grass Rutka gjatë lulëzuar. Bimët Gras janë tharë në një dhomë të ventiluar ose jashtë në hije. Afati i ruajtjes së lëndës së parë - 12 muaj. Fumaria officinalis - Photos

Përbërja kimike. Grass Rutka farmaci përmban flavonoids, alkaloide, baltak rrëshirë substancë acid fumarovuyu, taninet, vitamina K dhe C. Rutka - prona Departamenti farmaci Rutka është në gjendje për të menaxhuar biliare. Bimore ka një diuretik, pastrimi, antispasmodic, hypotensive, antihistamine dhe Anticholinergic pronave.


Aplikimi. Mjekësisë tradicionale rekomandon Rutka infuzion me çrregullime funksionale të traktit gastrointestinal dhe tëmthit. Bimët mjekësore përdoren për rrahje zemre të parregullt, tension të lartë të gjakut. Jashtmi Rutka Pharmaceutical rekomanduar për trajtimin e herpes, ekzema, psoriasis. Bimët Gras mund me sukses të luajë rolin e një agjent forcim pas sëmundjeve të rënda. Rutka - trajtim në mjekësinë popullore Infuzion për oreksit. Filxhan Brew ujë të valë 1 tbsp. Rutka farmaci e bimëve. Insistojnë për të ftohur profiltruyte, e shtrydhur materiale.

Merrni 3-4 g. Dita 1 tbsp. lugë përpara se të hahet. Infuzion si cholagogue. Gota Brew ujë të valë 2 orë. Lugë barishte Rutka. Insistojnë për të ftohur profiltruyte, e shtrydhur materiale. Merrni 30 minuta. para ngrënies 3-4 g. në ditë për 2 lugë. lugë. Tretësirë. Njëqind ml 70% alkool derdh 25 gram të bimëve barishte Rutka farmaci, të lënë për një javë, herë pas here lëkundje, profiltruyte. Merrni 3-4 g. Per ditë 20-30 pika 30 minuta. përpara se të hahet. Aplikoni tretësirë ​​topikale për trajtimin e sëmundjeve të lëkurës. Supë për psoriasis. 0,5 litra ujë të valë derdh 3 orë. Përzierje barishte Prolesnika dhe farmaci Rutka-vit, të lënë për rreth 5 minuta, cool, profiltruyte.

Merrni 3 g. Per dite me 2/3 filxhan për 15-20 minuta. përpara se të hahet. Pomadë për hemorroide. Bluaj në një lugë gjelle pluhur e bimëve me bar të thatë Rutka farmaci dhe përzierje me 50 gram vazelinë. Aplikoni për lubrifikimin e hemorroide. Lëng për të parë. Lëng Rutka bar varros në sy (rënie) të theksoj pikëpamjen. Contraindications. Bimë helmuese. Përdorimi i brendshëm kërkon kujdes të madh. Në doza të larta, rrit ndarjen e urinës, duke shkaktuar dhimbje të barkut, diarre. Ndiqni dozen dhe mjekim Pajtohem me mjekun tuaj.