Grass Bryonia albaBryonia alba, rrënjë paralichnyy bar Adamov - të gjitha emrat fondet e njerëzve pleqve, i njohur si "xhensen e Kaukazit".

Përshkrim perestupnya bardhë.

Grass Bryonia alba (brioniyi e bardhë) - një barishte gjithëvjetor. Ajo i takon familjes Cucurbitaceae. Rrënja e bimës që të kthehet e bardhë, jashtë verdhë, me mish, të trasha. Frenuar me mustaqe, me të cilën ajo është bashkëngjitur një mbështetje hollë. Pyatilopastnye Leaves, alternativ, në gjeth të gjatë, diferencë dhëmbëzuar. Lule janë gra - një gjelbër-verdhë, të mbledhura në dorë-roje, burrat - e bardhë, u mblodhën në furçë ku lulet janë në peduncles gjata.

Kohl-një në qershor-korrik. Fruta - manaferrat lëng të zi që piqen gjatë muajit Korrik - gusht.


Photo Bryonia alba.

Shpërndarja perestupnya bardhë.

Gjetur në pjesën evropiane të Rusisë, Azinë Qendrore dhe Kaukaz. Ajo rritet në mesin e shkurre, luginat e lumenjve, glades pyjore, kopshte farë e keqe-si bimore.

Përgatitja perestupnya bardhë.

Nga droge të përdorur rrënjët e bimëve. Ata dyqan ato në lulëzim. Rrënjët gërmoj, të pastër, pije me ujë të ftohtë, të prerë në feta të holla dhe të thata në ngrohjes. Dhe mos harroni se bimeve të tilla si Bryonia alba duhet të ruhen ndaras nga aksione bimëve të tjera për shkak të toksicitetit të saj.


Përbërja kimike perestupnya bardhë.

Rrënjët e bardhë Perestupnya përmbajnë ure, niseshte, kripë rrëshirë e acidit malic, vaj esencial, taninet, dhe glycosides toksike: brionin, brionitsin, brionol dhe brionidin.

Pronat farmakologjike perestupnya bardhë.

Bimore Bryonia alba shërojnë plagët, diuretik, analgjezik, antirheumatic, pronat hemostatic.

Aplikimi perestupnya bardhë.

Në praktikën e mjekësisë tradicionale Bryonia alba gjetur një përdorim për dhimbje në zemër, edemë e origjinave të ndryshme, paraliza, epilepsi, ndër brinjëve nevralgji, artrit, me menstruacioneve pakët, diabetin dhe kapsllëk.

Perestupnya rrënjës bardhë përdoret si një analgjezik, antipiretik dhe agjent anti-inflamator per artritit, përdhes, dhimbje në zemrës, epilepsi, migrenë dhe paraliza. Alkooli tretësirë ​​e rrënjëve të freskëta të bimëve të përdorura nga jashtë për paraliza, migrenë, mioziti si një mjet anastezik.

Pluhur e rrënjë të thata perestupnya plagë lara të bardha, si ajo është përdorur për të shfaqur spote dhe lythat. Barishte pluhur rrënjë, të përzier me vaj luledielli, e përdorur për trajtimin e kyçeve reumatizma.

Medikamente për trajtimin e perestupnya bardhë.

Supë me sëmundje të zemrës, përdhes të mushkërive.

Hidh 1 filxhan me ujë 10 gram rrënjë të bardhë perestupnya, çiban, cool, filtër. Merrni 1 orë. L. 3 g. Per dite për 1/2 h. Para se të hahet.

Tretësirë ​​e inflamacion kronik të joints.

100 ml vodka derdh 10 gram rrënjë të bimëve dhe të lënë për 2 javë në një vend të errët, dhe pastaj të filtruar. Merrni 10 pika 3 g. Per dite. Infuzion mund të përdoret nga jashtë dhe si një mjet për shërimin e plagëve.

Vetëm për përdorim të jashtëm.

Përhapjen barishte pluhur rrënjë perestupnya bardhë dhe 1 h. L. ky pluhur përzier me 100 ml vaj.

Kjo përzierje joints fshij reumatizma.

Kundërindikimet perestupnya bardhë.

Bryonia alba - bimë helmuese. Merrni atë në këshillën dhe nën mbikëqyrje mjekësore.