Grass ochanka - përdorim, Kundërindikimet, foto


Përshkrim. Lartësia Medicinale barishtore bimë vjetor 0,30-0, 50 m. Ajo i përket norychnykovyh familjes. Bimët rrjedhin kuqalashe-kafe, i drejtë, të degëzuar më sipër, me flokë. Lë zubchatokraynie, e vështirë, të kundërt, pubescent, ovale. Lulet janë të bardhë me një nuancë të kuqërremtë ose vjollce-purple, axillary, të vogël, me dy buzë. Ajo lule nga qershor deri në vjeshtë. Frutat ochanky - kuti, të cilat piqen në gusht-shtator. Për të mësuar më shumë për ju bimore nga artikullin "Grass ochanka -. Përdorim, Kundërindikimet, Foto" Shpërndarja. Bimë rritet eyebright në pjesën evropiane të Rusisë dhe Siberia perëndimore.

Ajo rritet në bimëve-farë e keqe në kopshte dhe pemishte. Çorape. Ilaçet janë përgatitur duke përdorur pjesët e sipërme të tokës e të bimëve. Bimët Gras për këtë vini deri sa ajo lulëzon, atëherë ajo është e tharë në një dhomë të ventiluar ose në hije në ajër ose në një tharëse në 40 ° C. Ochanka photo.

Përbërja kimike. Bimë përmban vajra yndyrore, vajra esenciale, lignans, rrëshirë, e hidhur, iridoids, taninet, acidet aromatike, lignans. Pronat farmakologjike. Prania e taninet shpjegon stypsis ochanky. Vetitë anti-inflamator i bimëve të shoqëruara me pranine e iridoids në të. Dhe përveç kësaj, bimore ka një efekt tonik për trupin e njeriut.


Ochanka - përdorimi. Ochanka përdoret brenda dhe jashtë për inflamacion dhe sy sëmundjeve, inflamacion i qet e lacrimal dhe moshë, me spote elbi në kornesë, lodhje të syve dhe konjuktivit.
Eyebright ndihmon me zë të ngjirur, pezmatimi i mukozës bronkiale në mungesë të oreksit, dispepsi, verdhëz, rrit aciditetin e stomakut, rrufë stomakut. Përdorni eyebright për të trajtuar diatez, ekzemë fëmijërinë dhe rinitit. Medikamente. Infuzion. Hidh 2 gota ujë të valë 3 h. L. herbs dhe bimët medicinale ochanky këmbëngulin, atëherë ftohtë dhe filtër.

Hani racione të vogla gjatë gjithë ditës. Infuzion është përdorur nga jashtë si një locion dhe dush. Bronkit infuzion. Krijoj 2 gota ujë të valë 2 tbsp. l. eyebright barishte dhe 02:00 këmbëngulin, atëherë filtruar dhe shtrydh të lëndëve të para. Merrni 4 g. Per ditës për 0,5 gota. Ochanka - Kundërindikimet bimët. Mos përdorni ochanku brenda me aciditet të reduktuar stomakut. E di se tretësirë ​​alkoolit ochanky dilates enët e gjakut, uljen e presionit të gjakut, dhe ekstrakt ujor ka në të kundërtën, duke rritur presionin.


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!