Grass woodlice foto, karakteristika të bukur, trajtim


Përshkrim.
Morrat bari ose gerbil ose zvezdchatka mesatare - është një barishte medicinale vjetor. I ngarkuar me karafil të familjes. Bimët rrjedhin shumë të degëzuar, gjatësi 10 deri në 30 cm, duke përhapur. Gjethet e saj janë të gjithë, përballë, theksoi, vezak. Lule starwort mesatare në gjeth të gjatë, të bardhë, gjobë. Ajo lulëzon nga maji deri në shtator. Fruta - kuti. Shpërndarja. Morrat medicinale bimore rritet si një farë e keqe në kopshte, në vende me lagështirë, përgjatë lumenjve, në pyjet. Çorape. Droga e bëra nga pjesët ajrore të bimës. Bimët Gras grumbullojnë gjatë lulëzuar, provyalivayut jashtë dhe të thata, duke e kthyer shpesh, në zonat e ventiluar.

Grass woodlice foto

Përbërja kimike. Mesatare starwort bimore përmban carotene, acid Askorbik, flavonoids, saponins. Morrat bar - Pronat e dobishme. Mesatare Zvezdchatka ofron antiscorbutic, analgjezik, anti-inflamator, antiseptik, veprim hemostatic. Aplikimi. Mesatare Tradicionale zvezdchatka mjekësi është përdorur gjerësisht si një bimë medicinale. Pra, infusions dhe bimëve të freskëta lëng të shëruar plagët, të ndaluar gjakderdhje, për të përmirësuar gjendjen e sistemit nervor, zemrën. Infusion pije me sëmundje tiroide, fshikëz fshikëz e tëmthit dhe mëlçisë. Së jashtmi si një locion ato janë përdorur në shumë sëmundje të lëkurës, skuqjen, fytyre, abrasions.


Banja me infuzion të bimëve qetësues që veprojnë në eksitim nervor, si ato janë përdorur në ënjtje këmbë dhe lëkurë sëmundjeve. Lë të rinj dhe shoots starwort mesatare merret si një sallatë pranverë me një mangësi të pasura me vitamina. Trajtim morrat bimor. Infuzion. Filxhan Brew vluar ujë një lugë gjelle e bimëve dhe starwort orë nastaivayte8 në një termos, pastaj profiltruyte. Pini 4 herë në ditë për një gjysmë gotë. Supë për përdorim të jashtëm. Litër e vluar oblyyte ujë shekullit 10. lugë bimë barishte starwort mesme dhe vlim për 5 minuta dhe pastaj të lënë për rreth 4:00. Për shkak të kohës pour supë me napë të pastër atë.

Përdorni jashtë për banjot dhe kremra. Contraindications. Mesatare Zvezdchatka mbledhur nga tokat gëlqerore shpesh shkakton alergji. Përmbahen nga përdorimi i tij në bazë të reduktuar presion, ushqyerjes me gji, shtatzënisë.