Gras mylnyanka - photos lule, përshkrimin, përdorimin, contraindications


Përshkrim. Grass mylnyanka - lule, dhe një tjetër bar të quajtur sapun (Saponaria officinalis) dhe gjithçka që -. Barishte barishtore shumëvjeçare 30-90 cm i gjatë Ajo i përket karafil mylnyanka familjar. Bimore rhizome me të gjatë rrënjët e hollë vuzluvate, e kuqe-kafe, rrëshqanorët. Bimët rrjedhin korotkoopushennye, të rrumbullakëta, i drejtë, lakuriq. Mylnyanky lë në bazën ngushtuar në bisht i gjethes të shkurtër, eliptike ose të zgjatur, të kundërta. Lule në mylnyanky drogës mbledhura në inflorescences corymbose-paniculate, biseksualëve, të rregullt, të zbehtë rozë ose të bardhë. Fruta barishte - kuti.

Sapun blooms bari në qershor-shtator. Për të mësuar më shumë për ju bimore nga artikullin "Grass mylnyanka -. Fotot lule, përshkrim, përdorim, contraindications" Shpërndarja. Bar sapun zakonshme në jug të Lindjes së Largët, Kaukaz, Siberi Perëndimore, në Rusi evropiane qendrore. Bar sapun i drogës në rritje në mesin e shkurre përgjatë luginave të lumenjve, ujore livadhe, në skajet. Çorape. Për qëllime mjekësore të mjekësisë tradicionale në pranverë ose në vjeshtë bar rrënjët e hershme prypasayut rrënjët mylnyanky. Ata gërmoj, të hequr pjesët ajrore, shpëlaj me ujë të ftohtë dhe të prerë në copa.


Rhizomes Mylnyanky me rrenje tharë në një tharëse në një temperaturë prej 50 C ose jashtë, përhapje një shtresë e hollë. Mylnyanka - Photos.

Përbërja kimike. Letër Saponaria officinalis gjetur acid Askorbik, glycoside saponarin, triterpene Saponin saponarozid. Në rrënjët dhe rhizomes e bimëve sapun janë acidet triterpene dhe saponins. Pronat farmakologjike. Në mjekësinë popullore, bimor kërkesës mylnyanka mjekësi sepse droga e tij kanë diuretik, expectorant, bën të dalë djersë dhe veprim choleretic. Aplikimi. Infuzion i rhizomes mylnyanky përdoret në mjekësinë popullore për kollë bronkial thatë, sëmundjet e frymëmarrjes, verdhëz dhe në dehje të përgjithshme.

Infuzion të lë dhe rrënjët është bërë obligim për abrasions, skuqjen e lëkurës, çrregullime metabolike, përdhes, reumatizmi, diatez exudative, dhimbje në nyje. Supë rrënjë mylnyanky dëshirueshme për përdorim në sëmundjet e fshikëz fshikëz e tëmthit, mëlçisë, shpretkë dhe veshkat. Jashtmi infusion i rhizomes përdorur në mjekësinë popullore si një locion për trajtimin e zgjebes, vaska, plagë septike, ekzema, skuqjet e lëkurës, dermatitit, për abrasions. Droga në mjekësinë popullore. Infuzion të rrënjët e mylnyanky. 1 h. Rrënjët Lugë Brew mylnyanky 1 filxhan ujë të vluar, të lënë të ftohtë.

Pastaj filter, shtrydh. Pini 3-4 herë në ditë për 1 qind. lugë. Infuzion i mylnyanky rrënjët si cholagogue. 1 rrënjët h. Mylnyanky lugë pour 1 filxhan të valë ujë të ngrohtë. Vazhdojë të bëjë presion për 8 orë, pastaj tendosje. Pini pas ngrënies 3-4 herë në ditë për 1-2 tbsp. lugë. Rrënjët supë sëmundje të mëlçisë mylnyanky, ekzemë. 20 g të çiban të para një pintë ujë të vluar, vlim për 5 minuta rreth ngrohjes mesme, filtër. Pini një gjysmë gotë tri herë në ditë. Supë rrënjët bar sapun mund të shpëlaj me fyt angina. Mjekësisë tradicionale, herbs mylnyanka: contraindications.

Mbidozë Mylnyanky mund të çojë në mosfunksionim të traktit gastrointestinal, të vjella dhimbje në stomak.