Pranga bari i zakonshëm - aplikimit, prona, trajtim, Kundërindikimet, foto


Përshkrim. Barishte gjithëvjetor 0,1 - 0, 4 m në lartësi me Rosaceae familjes. Rrjedh e gjelbër, të butë, me flokë, të degëzuar. Gjethet ngjajnë tifoz rrumbullakët, i gjerë, i gjatë, me onde, petioles gjatë. Lulet janë mbledhur në tufë lulesh-mburoja, jeshile të lehta, të vogël. Bimët Fruta - rrumbullakosura, me një farë, e thatë, të verdhë. Për të mësuar më shumë për ju bimore nga artikullin "Grass pranga zakonshme - aplikimit, pronat, trajtimin, contraindications foto". Shpërndarja. Bari pranga zakonshme në gjysmën veriore të livadhet evropiane, rrugëve, edges.

Çorape. Për të përgatitur drogën e përdorur pjesët ajrore të bimëve medicinale. Bari është korrur ndërsa centrali është në lulëzim, pastaj të thata në një zonë të ventiluar ose në hije jashtë.
Photo pranga.

Përbërja kimike. Bimët mjekësore pranga zakonisht përmban taninet dhe substancave të hidhura, flavonoids, taninet, acid Askorbik dhe ellahinovuyu. Pranga - pronat. Pranga zakonisht i njohur për vetitë e saj Hemostatic. Ajo i ndihmon zarubtsovuye pëlhurë ofron astringent, plagë shëruese dhe veprim diuretik. Pranga - përdorimi. Në praktikën e mjekësisë tradicionale barishte medicinale ekstrakt pranga përdorur shpesh në trajtimin e diarre dhe kolit, me pamjaftueshmërisë deje dhe në shkelje të ciklit menstrual.


Infuzion është përdorur nga jashtë për të luftuar bandat atrophic të shtrihen lëkurën, celulitit, si dhe një dush për dhimbje. Gjethet Fresh pranga është e rekomanduar zakonisht për të aplikuar për plagët, shkurtime dhe bruises. Pranga - trajtim. Infuzion me menstruacioneve të rënda. Merrni 0,5 litra ujë të valë dhe vlim 3. pranga tablespoons barishte zakonisht, atëherë bari insistojnë 02:00, dhe pastaj shtrydh profiltruyte dhe të lëndëve të para. Merrni infuzion të 0,5 gota katër ditë para ushqimit. Infusion në shkelje të ciklit menstrual. Hidh një litër ujë të vluar 1 - 2 gram bimë barishte pranga normale dhe të lënë një duzinë minuta, pastaj filtruar dhe shtrydh të lëndëve të para.

Merrni 2 - 3 gota në ditë e infuzion. Infuzion për përdorim të jashtëm. Litër ujë të valë derdh 40 gram pranga fletë normale dhe të lënë një duzinë minuta, pastaj shtrydh tsedite dhe të lëndëve të para. A fasha kur shtrirë lëkurës dhe celulitin dhe dush për dhimbje. Diarre infuzion. Hidh një litër ujë të vluar për 5 - 10 gram gjethe barishte pranga normale. Insistojnë në dhjetë minuta dhe pastaj thahet me napë dhe shtrydh të lëndëve të para. Merrni 2 - 3 gota në ditë. Pranga - contraindications. Rritja e aftësisë për të trash gjakun.


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë!

Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!