Grass kupë të verdhë - foto, përshkrimin, aplikim, prona, contraindications


Përshkrim. Grass kupë e zambakëve të verdhë apo të verdhë ujit - një barishte gjithëvjetor. Në ngarkim të kuvshinkovyh familjes. Të gjatësi rhizome 400 cm, horizontal, i madh, i mbuluar me plagët, me mish. Gjethet janë zemra-formë - ovale, të gjatë, të gjatë, i hapur - ekstrem, lëkurë. Lulet noton mbi shigjetat zhveshur, i izoluar, me petals shumta të verdhë. Fruta - një kuti me shumë fara që piqen gjatë muajit Korrik - shtator. Blooms bimore nga maji deri në gusht. Shpërndarja. Bimë rritet kupë të verdhë në Siberi Lindore dhe Perëndimore dhe pjesën evropiane. Lily ujit rritet përgjatë bregdetit në ujërat rrjedhin ngadalë ose ndenjur, në një thellësi prej 100 cm.

Çorape. Ilaçet janë përgatitur duke përdorur rrënjët e zambakëve të verdhë. Dyqane ato në korrik-gusht. Rhizomes e bimëve pastruar, larë, prerë në copa dhe e tharë në diell. Atëherë ata janë të thata nën një tendë në ajër të hapur ose në një zonë të ventiluar, të përhapur në një shtresë të vetme. Lule janë tharë menjëherë në 50-60 ° C. materialit pragun - jo më shumë se 24 muaj. Mullë verdhë - Photos.

Përbërja kimike. Rhizomes e bimëve që përmbajnë resins, alkaloide (nufaridin, tiobinufaridin, nufloin), sheqer, niseshte, tannins hidhur, sitosterol. Pronat farmakologjike.


Medikamente verdhë zambakët e ujit janë të fungistatic, bakteriostatik, dhe spermatotsydnu pronat qetësues. Rhizomes e bimëve përdoret për të bërë të drogës Lyutenurin që ka aktivitet protivotrihomonadnoy. Aplikimi. Drogës "Lyutenurin" është përdorur topically për të trajtuar sëmundjet e mukozës dhe lëkurës, sëmundjet kronike dhe akute trihomonadnyh traktit urinar. Mjekësinë popullore e përdor zambakëve të ujit në të verdhë ethe, sëmundjet e lëkurës, menstruacioneve të tepërt, inflamacion të traktit gastrointestinal. Ka spekulime se a rrënjët zierje ndihmon me ftohtësi seksuale në femra dhe impotencë te meshkujt.

Infuzion e lule të freskëta e një zambaku të verdhë të përdorura si një qetësues, hipnozës, antipiretik. Ajo është përdorur edhe nga jashtë për të përbashkëta, podager, dhimbje reumatike dhe bruises. Medikamente. Tretësirë. 10 gram e verdha rhizomes zambak uji të bimëve pour 0,5 gota vodka dhe të lënë për 2 javë, herë pas here lëkundje, atëherë profiltruyte. Marrë me ujë, 10 pika 3 g. Per ditë për 15 minuta. përpara se të hahet. Supë si shërimin e plagëve. 1 litër ujë të valë derdh 2 tbsp. l. melchennyh Lule thata zambakëve të ujit të verdhë, dhe 10 min. ziej për ngrohje të ulët, mbush, përfundoi, 01:00, profiltruyte, e shtrydhur materiale.


Infuzion. 250 ml nxehtë zier krijoj ujë 1 tbsp. l. rizomat verdhë zambak uji dhe ngrohje për 30 minuta në 100 ° C banjë me ujë. I ftohtë për 10 minuta, pastaj shtrydh profiltruyte dhe të lëndëve të para. Vëllimi infuzion të sjellë ujë të ngrohtë në origjinal. Merrni 1 - 2 lugë. l. 3 g. Per ditë për 30 minuta. përpara se të hahet. Në mënyrë douching infuzion duhet të jetë i holluar me ujë të zier në një raport prej 1: 5. Contraindications. Kjo bimë medicinale është helmuese, kështu që ju mund ta përdorni atë për drogë rekomandimet e mjekut.