Grass istoda siberian Fotografitë


Përshkrim. Grass istoda - një barishte gjithëvjetor medicinale në lartësi 2-30 cm Istodovyh caktuar për familjen.. Gjatësia Rrënja e 15-20 cm, core, të gjatë. Rrjedh bimë pubescent, i hollë, të shumta. Gjethet janë pak pubescent, të tërë, alternativ, theksoi, heshtak. Lulet janë mbledhur në furçë anësore të njëanshme të lirshme, të parregullt, biseksual, blu ose blu. Frutat - kuti dvohhnizdni, piqen gjatë muajit Korrik - shtator. Blooms Istoda siberian në qershor-korrik. Shpërndarja. Grass istoda siberian rritet në pjesën evropiane, në Primorye, Altai, Perëndimore dhe Lindore Siberi.

Çorape. Prodhimi i drogës që vjen nga rrënjët e bimëve istoda siberian dhe rrënjët e saj. Ata dyqan ato në vjeshtë, gërmimi i tokës dhe obtrushuyuchy përpara asaj, pastaj të thata në ajër të hapur, por ju mund të në 40-50S në tharëse. Pastaj përsëri e qartë e tokës. Jeta shelfin e përfunduar materialeve bimëve - 36 muaj. Përbërja kimike. Në rrënjët e bimëve dhe rrënjët e saj janë vajra të pranishëm yndyrore, taninet dhe substancave rrëshinor, alkool, saponins, acid Askorbik, vaj esencial. Pronat farmakologjike. Saponins hedh lëng mukusit, rritjen e sekretimit të gjëndrave bronkiale, mukoze dhe pështymës, kanë një veprim të fortë expectorant.


Istoda siberian Photos.

(Foto Istoda)
Aplikimi. Zierje medicinale nga rrënjët e bimëve të përdorura në pezmatim i fytit, bronkit kronik dhe akut, pneumoni, astma bronkiale dhe faringjit.
Bimët medicinale istoda Siberian përcaktuara tek fëmijët me kolle lagësht dhe kapsllëku butë në formën e shurup. Medikamente. Infuzion me bronkit. 1 litër e vluar Brew ujit 1 gram istoda rrënjë siberian, pastaj 10 minuta të këmbëngulë. Merrni 3P. një gotë në ditë. Supë. 1 gotë e dhomë temperaturës ujit të derdh 10 gram rrënjë pluhur e bimëve istoda siberian dhe të ngrohjes për 30 minuta në 100 ° C banjë me ujë dhe pastaj të ftohej për 10 minuta dhe profiltruyte.

Merrni 1 - 2 lugë. lugë 3 - 4 vjet në ditë.. Preparatet farmaceutike. "Istoda rrënjët" e drogës - e përdorur si një expectorant si supë.