Officinalis barishte hisop - Photos, përshkrim aplikimi


Përshkrim hisopi. Herb hisop - një lartësi gjithëvjetor kaçubë 0,30-0,60 m I akuzuar për familjen Labiatae.. Rrjedh branched shkurre, katërkëndësh. Gjethet e saj janë të mbuluara me qime të gjëndrave, të shkurtër, të kundërt, gjelbër të ndritshme, heshtak. Hisop lule medicinale të mbledhura në spikes tufë lulesh, janë të errët blu, të bardhë, të purpurt ose trëndafili. Shkurre e fruta - arra. Ajo blooms gjatë muajit Korrik - shtator, frutat piqen nga muaji gusht. Shpërndarja. Officinalis hisop zakonshme në Azinë Qendrore, Kaukazit, rajonet jugore të Rusisë Evropiane.

Bimë rritet në tokat gëlqerore në kopshte, livadhe, në tokat e braktisura. Çorape. Për të përgatitur ilaçe grumbullojnë shkurre barishte hisopi. Gjatë majat e lulëzuara të rrjedh korrur. Ata ishin tharë pastaj nën një tendë në ajër të hapur ose në një zonë të ventiluar. Hisopi officinalis photo.

(Foto hisop)
Përbërja kimike. Hisop Medicinale barishte përmban ursolovuyu dhe oleanolovuyu acidet, vajra esenciale, flavonoids, taninet hidhura, dhe taninet. Hisop Si të dobishme? Kaçubë hisop medicinal përdoret si shërimin plagë, expectorant, antihelminthic dhe laxatives.


Përgatitjet hisopi sigurojë antimicrobial dhe antiseptik. Hisop nëpër pronat antispasmodic mund të qetësojë dhimbjet e stomakut. Shkurre hisop rrit presionin e gjakut dhe të efektshme kundër infeksioneve fungale. Hisop; aplikimit. Medikamente rekomanduar hisop bronkit, kollë dhe astmë. Infusion përdoret në kolit kronike, dispepsi, konstipacionit dhe fryrje. Të vendosur hisopi anthelmintic efekt. Mjekësisë tradicionale përdor barishte për të trajtuar neuroza, anemi, reumatizma dhe pectoris. Infusions nga pamja e jashtme e bimëve shkurre të përdorura për stomatiti, inflamacion të syve, ekzemë, bruises dhe plagët.

Aplikoni hisop mundshëm me djersitje e tepruar. Hisopi officinalis: trajtim. Infuzion si një expectorant. Kupa e ujë të valë i hedh një lugë çaji hisopi barishte dhe të lënë për gjysmë ore ajo, pastaj tendosje dhe lëndëve të para shtrydh. Pini 3-4 herë në ditë për një gjysmë gotë. Infusion në sëmundjeve të traktit gastrointestinal. Krijoj 2 gota ujë të valë 2 tbsp. hisop tablespoons barishte medicinale shkurre, 01:00 këmbëngulin, atëherë profiltruyte dhe lëndëve të para shtrydh. Pini një gjysmë ore para ngrënies 2-3 herë në ditë për një gjysmë gotë. Infuzion për përdorim të jashtëm. Hidh një gotë me ujë të valë 2 orë.

tablespoons barishte hisop dhe të lënë për gjysmë ore, pastaj thahet me napë. Përdorimi fasha, shpëlarje dhe larje. Tretësirë. Gjysma një filxhan vodka derdh 20 g barishte hisop, të lënë për një javë në një vend të errët, atëherë filtruar përmes infuzionit garzë të pastër. Merrni 2-3 herë në ditë për një lugë çaji. Aplikoni për pije, i holluar në një gotë me ujë të ngrohtë një lugë çaji i tretësirë. Contraindications. Përdorimi i drogës brenda kërkon kujdes të madh, si bimë slaboyadovity, kështu që mund të provokojë, konfiskimet, rënie e papritur e presionit, palpitations. Gratë shtatzëna dhe personat me rritje excitability nervor përdorimit hisop të drogës nuk duhet të jetë.