Grass zyuznyk evropian, foto, përshkrimin


Përshkrim Zyuznyk Evropian -. Lartësia medicinale barishtore shumëvjeçare bimë e 0,25 m në 1 m Ajo i takon familjes Labiatae. Stem Bimët drejt, pak pubescent, tetrahedral. Lë në buzë zyuznyka hlubokozubchatye, ovale, kundërtën. Lule Herbs mbledhura në pabarabartë në madhësi whorls të rreme, të vendosura në axils fletë, të drejtë, të bardhë me pika të kuqe, fine. Fruta është një zyuznyka arrë. Përhap Grass zyuznyk evropian i përbashkët në Ukrainë, në Lindore dhe Perëndimore Siberi, në pjesën evropiane të Rusisë, Kaukaz. Bimore preferon vende me lagështi, bankat e pellgje dhe këneta.

Herbs korrje Për qëllime terapeutike, është përdorur pjesën ajrore të impiantit. Kur workpiece është bari gjatë lulëzuar, e cila është tharë pastaj në një tharëse në një temperaturë prej 40 ° C, ose në një zonë të ajrosur. Zyuznyk Evropian - Photos

Përbërja kimike Zyuznyk evropiane përmbajnë vajra esenciale, taninet, flavonoids (Luteolin dhe derivateve Apigenin), mangan dhe fluori, kanellë dhe acid rozmarinë. Pronat farmakologjike zyuznyka Grass zyuznyka Evropian rekomandoi si një diuretik, qetësues, antydyareynoe, shtrëngues. Të burgosurit atje taninet kontribuar në trajtim me hemoragji dhe kur kollitjes.


Aplikacionet mjekësore Made e zyuznyka drogës europiane të përdorura në shkelje të aritmisë kardiake dhe tiroide. Ekstrakt nga bimore të papërpunuara normalizes gjakut, redukton venoz dhe arterial hypoxia në hyperthyroidism eksperimentale. Infuzion i bimëve të përdorura në çrregullime hormonale lidhur me hyperthyroidism. Medikamente Infuzion i bimëve zyuznyka Brew 20-30 g barishte zyuznyka Evropian 1 gotë me ujë të valë, filtër. Pini një gjysmë gotë e infuzion tri herë në ditë. Contraindication Mbani në mend se zyuznyk përdorimi i tepërt dhe i vazhdueshëm evropian mund të ndikojë negativisht në pankreasit dhe provokojnë shfaqjen e diabetit.

Gjithashtu, mos abuzojnë atë hipotension. Alexander,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!