Gold Grass cutting - bimë goldenrod zakonshme, që përdoret në mjekësinë popullore, drogës, Photos


Përshkrim Grass prerja apo goldenrod ari zakonshme - Lartësia barishtore shumëvjeçare barishte nga 0,6 m deri 1 m Ajo i takon familjes Compositae.. I quajtur edhe "shkopi i artë" është dhënë nga buds goldenrod kurorëzuar i fortë i tij i gjatë buron. Barishte goldenrod rrjedhin konvencional i hollë, i drejtë, të degëzuar në krye, kuqërremtë në dukje. Gjethet janë të zgjatur, alternative, dhëmbëzuar-ekstrem, pubescent. Goldenrod lule të verdhë në tufë lulesh kallam skajet dhe në qendër - tub. Bimët frutore - achene me bangs. "shufra Artë" blooms gjatë muajit Korrik - gusht. Përhap Bimë Golden shufra që rritet në Siberi Perëndimore dhe Rusisë Evropiane.

Ajo rritet në pyje të përziera dhe halore, clearings dhe edges. Dispozitë Në qëllime mjekësore korrur dukën majat e rrjedh me shporta lulesh. Dyqane ato në lulëzim, të thata shpejt në një zonë të ventiluar ose në hije jashtë. Goldenrod photos zakonshëm

(Gold bar prerja foto)
Përbërja kimike Goldenrod zakonisht përmban taninet catechin, vaj esencial, saponizidy, flavonoids (rutin, kvertsytryn), acide aromatike dhe taninet. Pronat farmakologjike Goldenrod ka veti medicinale dhe astringent antidiarrhoeal. I pranishëm në fabrikën e përbërësit aktiv të sigurojë një diuretik, analgjezik dhe veprim anti-inflamator, përmirësimin e qarkullimit venoz, të zvogëlojë pėrshkueshmėrisė e enëve të gjakut.


Goldenrod - Aplikimi për trajtim Droga përdorura në urinimit ulët goldenrod, për trajtimin e urolithiasis, infeksionet dhe inflamacioneve të traktit urinar. Goldenrod në mjekësinë popullore si një zierje medicinale bimor përdoret në çrregullimet e urinës acid, diarre, poshtër, edemë dhe përdhes. Ekstrakt nga majat e lulëzuara të përdorura nga jashtë për të trajtuar plagët septike dhe gjethe të freskëta - për të trajtuar vlon. Zierje goldenrod normal përdorur për gargling dhe gojë për të forcuar mishrat dhe në anginë.

Shufra Artë, përdorni infuzion e bimëve ndihmon në trajtimin e tuberkulozit pulmonar, skrofull, cholelithiasis. Goldenrod - ilaçe për recetat e njerëzve Infusion gjatë infeksionit dhe inflamacion të traktit urinar 3/2 filxhan goldenrod g barishte krijoj me ujë të valë për 10-15 minuta pastaj këmbëngulin profiltruyte dhe lëndëve të para të përdorura shtrydh. Pini 2-3 gota në ditë. Infuzion i urolithiasis lugë gjelle e bimëve të derdh një gotë me goldenrod zier ftohtë ujë, pastaj të lënë për 4 orë, profiltruyte. Merrni para ngrënies filxhan çerek 3-4 herë në ditë.

Infuzion për përdorim i ditës Lugë gjelle barishte goldenrod filxhan krijoj ujë të vluar, të përfundojë dhe të lënë për 2 orë, profiltruyte. Përdorni infuzion për plagëve larje dhe si një locion. Contraindication Goldenrod bimë medicinale dhe droga të zakonshme të goldenrod nuk duhet të përdorin në glomerulonefriti dhe gjatë shtatzënisë.