Lartë bari djallit - bimë lartë ehinopanaks foto


Përshkrim. Grass djalli ehinopanaks të lartë apo të lartë - bimë, shkurre rreth 1 metër. Gone familjes Araliaceae. Bimët rhizome i trashë dhe i gjatë. Stem djallin Lartë mbjellë shumë i brishtë, i hollë, spines gjilpërë-si, ai i trashë, i drejtë, i vetëm. Zemra-formë e saj të lë me bazë gjatë, alternativ, raundin, i madh, e poshtme - venat me spikes në krye pothuajse të zhveshur. Lule djalli i mbledhur në furçë zgjatur, me 5 petals gjelbëra, i vogël, në umbels thjeshta. Fruta - drupes lëng sferike ngjyra të kuqe të errët, të cilat piqen nga gushti deri në shtator.

Blooms larta djallit medicinale barishte-së në qershor-korrik. Shpërndarja. Ajo rritet në Primorye jugore dhe Lindjen e Largët. Ajo rritet në vende me lagështi, pyje bredh-bredhi, me lagështi dhe shpatet e thepisura veriore. Çorape. Në mënyrë që të përgatisin bimeve medicinale rhizomes korrur me rrënjët e bimëve. Ata dyqan ato pas heqje e gjetheve shkurret. Pjesët e bimëve aboveground janë hequr, pastruar nga rrënjët terren, e larë në ujë të ftohtë, pastaj prerë në copa e 30 cm. Thatë, duke e kthyer shpesh, jashtë në hije ose në një zonë të ventiluar. Të lartë djallit - Photos.

(Ehinopanaks lartë - foto)
Përbërja kimike. Bimore përmban djallin lartë në rrënjët e tyre substancave rrëshinor, glycosides, vajra esenciale, coumarins, flavonoids, minerale, gjurmët e alkaloide, saponins. Pronat farmakologjike. Medikamente djalli sigurojë diabetik, anti-inflamator, tonik dhe veprim diuretik. Ato stimuluar aktivitetin e sistemit nervor qendror. Aplikimi. Droga bimë të përdorura në lodhje dhe bulbar skizofreni, dobësi e përgjithshme dhe depresioni, me një rënie në funksionin seksual. Droga përdoren për të përmirësuar aktivitetin kardiak në trajtimin e hipotension, rritjen rezistencën.

Rizomat tretësirë ​​djalli të ngjashme në ekspozimin e tyre ndaj tretësirë ​​medicinale të xhensen. Kjo është e dobishme për lodhje nervor. Ndikimi pozitiv i bimëve të drogës infusions djallit të lartë në trajtimin e diabetit në fazën fillestare. Medikamente. Tretësirë ​​për impotencë. 100 ml vodka derdh 10 gram rrënjë barishte djall të lartë dhe të lënë për 20 ditë, thahet me napë. Merrni para ngrënies 2 herë në ditë 20 pika. Mbani jashtë zonës nuk lit. Tretësirë ​​për të përmirësuar gjumë dhe për të reduktuar lodhjen. 100 ml 70% alkool derdh 20 gram rhizomes me rrënjët dhe të lënë për 15 ditë në një vend të errët.

Mos harroni të shkundur periodikisht, pastaj derdh nëpër një napë. Merrni 20 minuta përpara se të hahet 2 deri 3 herë në ditë për 30-40 pika. Preparatet farmaceutike. "Djall Tretësirë" - për hipotension dhe kushtet asthenic stimulon sistemin nervor qendror. Drogës është në dispozicion në shishe 50 ml. Contraindications. Bimore ka një ehinopanaks larta contraindications. Ky origjinalitet dhe hipertensionit.