GRASS zaytsehub pyankyy, contraindications


Përshkrim. Lahohilus ose zaytsehub dehëse - shumë lartësia medicinale shkurre e 25 deri në 50 cm I akuzuar për familjen Labiatae.. E saj rrjedh në bazën lignified, hustoopushennye shumta. Lë gjerësisht, përballë, pubescent, 3-5 i veçantë. Lulet janë mbledhur në krye të rrjedh në tufë lulesh - gozhdë, rozë, sessile. Fruta Zaytsehuba i fortë përbëhet nga 4 arra të vogla. Blooms Lahohilus në periudhën nga qershori deri në gusht, dhe fara e saj piqen nga gushti deri në shtator. Shpërndarja. Zaytsehub bimë dehëse zakonshme në Azinë qendrore dhe Altai. Ajo rritet në shpatet shkëmbore, fusha kodrinë.

Çorape. Droga e bëra nga lule dhe gjethe zaytsehuba i fortë. Ata u korrur në bimëve lulëzuar, prerja off në një lartësi prej 5 cm nga jakë rrënjë. Lulet dhe gjethet janë të thata në zaytsehuba zonë të ventiluar ose në hije jashtë, atëherë dërrmoi duke ndarë gjethet dhe rrjedh e luleve. Afati i ruajtjes së lëndës së parë të produktit të përfunduar - 36 muaj. Përbërja kimike. Në bimët barishtore sheqerna të pranishëm, taninet, acid Askorbik, vaj esencial, carotene, lahohilin (alkool chetyrehatomnyy). Pronat farmakologjike. Zierje dhe infuzion bimët zaytsehuba i fortë lehtësuar koagulimit të gjakut.Ata gjithashtu shfaqin hypotensive dhe efekt qetësues. Përgatitjet zaytsehuba rritur shtrëngohet dhe motorike funksionin e zorrëve dhe të stomakut, japin efekt anticonvulsant, rritjen e tkurrshmërisë e muskujve të lëmuar të mitrës. Aplikimi. Infuzion dhe infusion zaytsehuba përdorimin fortë në çrregullimet funksionale të sistemit nervor si një qetësues. Kështu pacientët zhduket tearfulness, ankthi, afektive, përmirëson gjumin. Përgatitjet zaytsehuba përdorur si një agjent hemostatik në hundës, të mitrës, mushkërive, traumave dhe hemorroide gjakderdhje. Droga përdorur në trajtimin e sëmundjeve alergjike të lëkurës, hipertension, me diatez hemorragjike, ulcera duodenale ose glaukoma stomak.

Medikamente. Infuzion si një shtrëngues. Gota ujë të valë e nxehtë të krijoj një lugë gjelle nga gjethet e bimëve zaytsehuba të fortë, ngrohje 15 minuta në një banjë me ujë. Pastaj ftoh 45 minuta infuzion, të pastër atë dhe e shtrydhur materiale. Volume infuzion të sjellë në 250 ml. Merrni tre në pesë herë në ditë për një - dy lugë. Infuzion për përdorim të jashtëm. Zhytem në leckë e përshkruar më sipër garzë infuzion dhe bashkëngjitni atyre 3-5 minuta për gjakderdhje seksionet e indeve. Preparatet farmaceutike. "Tabelat ekstrakt lahohilusa" e përdorur në hundës, hemorroide, gjakderdhje mitrës si një agjent hemostatik, si dhe sëmundjet funksionale të sistemit qendror nervor, si një qetësues.

"Lahohilusa Tretësirë" është përdorur për të ngrënë 2 deri 3 herë në ditë për 25-30 pika. Grass zaytsehub dehëse - contraindications. Ndiqni dozen në rastin e rritjes normës së zemrës, të zvogëlojë dozën e medikamentit.