GRASS zheltushnyk zvarrisës gri, foto


Përshkrim. Grass zheltushnyk gri ose zheltushnyk përhapjen -. Një lartësi të dyvjeçar barishtore medicinale bimore 30-90 cm Ajo i takon familjes cruciferous. Stem bimë të degëzuar, nganjëherë disa rrjedh. Zheltushnika gjethe të gjata të tërë, linear, i zakonshëm. Lulet janë mbledhur në buds apikal, të verdhë, i rregullt, i vogël. Frutat - pods drejtkëndëshe që piqen në qershor-korrik. Zheltushnyk përhapjen blooms maj-qershor. Shpërndarja. Zheltushnyk zvarrisës fabrikë të përbashkët në Siberi lindore dhe perëndimore, Ukrainë dhe Kaukaz, në pjesën evropiane të Rusisë.

Çorape. Për përgatitjen e ilaçeve të mbledhura pjesët ajrore të bimës. Zheltushnika bari mbledhura gjatë lulëzuar, thata pastaj në një zonë të ajrosur ose 40-60 ° C në tharëse. Afati i ruajtjes së materialeve të përfunduar 24 muaj. Zheltushnika bar - Photos.

Përbërja kimike. zheltushnika - bar përmban glycosides kardiake: erizimozid dhe erizimin. Në bimëve farë është vaji yndyror, i përbërë nga oleik, linoleik dhe acidit palmitik. Pronat farmakologjike. Aktivitet farmakologjik përhapja e përcaktuar zheltushnika nga përmbajtja në glycosides bari erizimozida dhe erizimin.


erizimin rrit prodhimin e urinës, pak e rrit presionin e gjakut, rrit amplitudën e normës së zemrës, përmirëson funksionin e zemrës, ul rrahje zemre të parregullt, norma e ngadaltë të zemrës. Erizimozid normalizes venoz dhe presionin arterial, shpejtësia e rrjedhjes, përmirëson gjendjen funksionale të sistemit kardiovaskular, redukton ënjtje, rrit prodhimin e urinës, eliminon ose redukton shkelje microcirculation. Aplikimi. Zheltushnika droga përdoren në trajtimin e sëmundjes kardiovaskulare, goditje, hipertension, cardiosclerosis - zhduken si rezultat i dhimbjes në zemrës, redukton enjtjen, ul presionin e gjakut.

Mjekësisë tradicionale përdor zheltushnika infuzion si një qetësues me gulçim, tuberkulozi pulmonar, dhimbje koke, astma. Ekstrakte nga fara ndihmojnë në helmintiasis dhe diarre. Jashtmi në formën e fasha dhe locione me tumore purulent. Medikamente. Infuzion i hipertensionit dhe dështimit të zemrës. 2,5 gota e ujit të vluar derdh 1 lugë. Nga herbs zheltushnika Mbyllni kapakun dhe të lënë atë për 2:00. Pastaj profiltruyte infuzion, e shtrydhur materiale. Merrni 3 g. Ditën 1 tbsp. lugë për 30 minuta. përpara se të hahet. Tretësirë. Njëqind ml 70% alkool derdh 20 gram bimë barishte zheltushnika i gjatë insistojnë ikjen me napë.

Merrni 3 g. Per dite 10 pika. Preparatet farmaceutike. "Kardiovalen" - ndihmon me neurozë vegjetative, angina, sëmundje reumatike të zemrës, me cardiosclerosis me simptomat e dështimit të zemrës dhe sëmundjet e qarkullimit. Contraindications. zheltushnika përhapjen - një bimë helmuese, e cila duhet të përdoret me shumë kujdes, mundësisht nën mbikëqyrje mjekësore.