Grass fshesë pikturë - foto, pronat, aplikacionet


Përshkrim. Grass fshesë ngjyrosje - shkurre me pronat medicinale në lartësi 30-150 cm akuzuar të familjes fasule.. Degët e gjelbër bush, prizhatovolosistye i hollë ose të zhveshur, ribbed. Lë pikturë fshesë të tërë, alternative, të thjeshtë, të shkurtër, lineynolantsetnye apo linear, pak flokë ose hairless. Lulëzuar bimët verdhë, pesë-anetare, të mëdha, të mbledhur në të dendur furçë të gjatë apikal, perianth dyfishtë. Frutat - pak fasule prirje 5-6 fara, ngjyrë e zezë. Pikturë Drik blooms nga qershori deri në gusht. Shpërndarja. Gjineshtër bush rritet në pikturë në Siberi qendrore dhe perëndimore.

Ajo rritet edhe më kodrave, në mesin e shkurre, të rralla në pyjet e thata, skajet e pyjeve. Çorape. Për të përgatitur droga grumbullojnë degët lulëzuar fshesë ngjyrosur. Ata i mbledhur gjatë lulëzuar, prerja off shoots lulëzuar nga lart. Papërpunuara të mbledhura tharë menjëherë në ajër të hapur, por mund të jetë në zonë të ventiluar. Pikturë gjineshtër - Photos.

Përbërja kimike. Medicinale pikturë gjineshtër bimore përmban taninet, alkaloide (sparteyin, metiltsitizin, cytosine), acide organike, flavonoids, vaj esencial, rrëshirë, të hidhura, saponins, makro-dhe micronutrients. Pikturë gjineshtër - prona.


Pikturë gjineshtër bush ka choleretic diuretik, gjakut pastrimi, analgjezik dhe veprim laksativ. Pikturë gjineshtër - përdorimi. Në popullore zierje mjekësi dhe fshesë infuzion ngjyrosje përdorur në cystitis, inflamacion të mëlçisë dhe veshkave, dështimi i zemrës me presionin e ulët të gjakut, hepatiti, tiroide (hypothyroidism, goiter), dermatit alergjik. Zbuloi gjithashtu mundësinë e përdorimit në polyarthritis këmbimit, bronkit kronik, hemorroide, cholecystitis dhe urolithiasis. Topical medikamente që përdoren në shkurret lezione fungale të lëkurës, për gargling, për abrasions, blisters dhe skrofull.

Alkooli tretësirë ​​e fshesën fruta është përdorur për të hequr lythat. Të shkurre frutore shfaqin efekt anthelmintic në trupin e njeriut. Medikamente. Infuzion. 2,5 gota e ujit të vluar derdh 1 lugë çaji fshesë bari i thatë për t'u ngjyrosur, afër fort dhe 02:00 insistojnë enët ngrohtë. Tjetra, infuzion duhet të filtrohen dhe shtrydh të lëndëve të para.
Merrni 1 lugë gjelle 3 g në ditë për 15 -. 20 minuta. përpara se të hahet. Infuzion i mitrës gjakderdhje. Brew 1 filxhan ujë të valë 3 lugë fshesë bari bush. Heat për 15 minuta në 100 ° C banjë me ujë. Infuzion Profiltruyte dhe shtrydh të lëndëve të para, pastaj ta sjellë atë me ujë të zier të vëllimit origjinal.

Merrni 1 lugë gjelle 3 g. Per dite. Supë si një diuretik, laksativ dhe cholagogue. 0,5 litër ujë derdh 1 lugë gjelle e bimëve fshesë t'u ngjyrosur dhe të ziej për ngrohje të ulët, uparyvaya supë 1/3 e vëllimit të saj. I ftohtë dhe derdh supë përmes napë. 02:00 Çdo marrin 2 lugë supë. Merrni supë medicinale në ditë. Tretësirë ​​për të shfaqur eorodavok. Fruta grimcuar pikturë gjineshtër pour vodka në një raport prej 1 deri ne 10, dhe të lënë për një profiltruyte javë. Përdor si një kompresë. Contraindications. Gjineshtër - bimë slaboyadovity kur përdoret në sasi të mëdha ajo mund të ndodhë helmim, të ngjashme me nikotinë, kështu që ndiqni dozen!