Barishte medicinale Hulyavnyk, foto


Përshkrimi i uzinës. Hulyavnyk barishte medicinale -. Një barishte mjekësore një vjeçare që ka një lartësi prej 0,25-0,50 m Ajo i takon familjes cruciferous. Bimët rrjedhin pubescent, të degëzuar. Hulyavnyka lë me grimca dhëmbëzuar dissected. Lule biseksual, të rregullt, të vogla, me katër petale të rregulluara tërthorazi verdhë. Frutat e bimëve medicinale - pods zgjatur. Bimë lulëzon në verë. Ku bimë është e zakonshme. Hulyavnyk zakonshme në Lindore dhe Perëndimore Siberi, në pjesën evropiane të gjithë Rusinë qendrore, Lindjen e Largët. Një vend popullor për rritje - një fushat si fara e keqe përgjatë rrugëve.

Prokurimi i lëndëve të para dhe ruajtje. Për të përgatitur përgatitjet korrur krye lulëzuar bimë medicinale dhe lë hulyavnyka. Dyqane tyre gjatë lulëzuar. Bari është i prerë me kujdes me gërshërë, të thata në një zonë të ventiluar ose në hije nën një kulm, të paraqitura në një shtresë të vetme. Material i gatshëm të papërpunuara ka një erë të fortë që erë si lakër. Jetën e saj raft - 1 vit. Hulyavnik drogës - Photos.

Përbërja kimike e bimëve medicinale. Barishte medicinale Hulyavnyka përmban komponimet e squfurit, acid Askorbik, vaj esencial, taninet, glycosides, carotene. Pronat farmakologjike.


Komponimet e squfurit të përmbajtura në hulyavnyka shkaktojë refleks rrit sekretimit të mukusit në traktin respirator bronke dhe të sipërm. Ata të zbutur kollën, kanë efekt mucolytic, lehtësimin kollitje. Bimë është përdorur edhe si një astringent, diuretik, antiscorbutic, drogës anti-inflamator. Përdorimi i bimëve medicinale në mjekësi. Që nga kohët e lashta, bimore është vetëquajtur si vokalistët bar, si grekët e lashtë e përdorur për të trajtuar hulyavnyk me humbjen e zërit. Përgatitjet këshillojë bimë në pneumoni, me faringjit dhe pezmatim i fytit. Aplikoni ato si një dështim i veshkave diuretik dhe edemë, si një astringent në dizenteri dhe diarre.

Tretësirë ​​e lë të freskëta hulyavnyka efektive në trajtimin e poshtër. Aplikuar jashtë ulcerat hulyavnyk dhe plagë, dhimbje të fytit, stomatitit. Medikamente. Infuzion me pneumoni, bronkit. 25 g bimë mjekësore hulyavnyka bëjë një gotë me ujë të valë. Mbush në një termos për 1-2 orë. Infuzion filtër, lëndëve të para shtrydh. Pini ngrohtë 3-5 herë në ditë në një lugë gjelle. Infuzion si një expectorant dhe diuretik. Muzik gjethe të freskëta hulyavnyka medicinale, hedh ujë të zier të ftohtë në një raport prej 1: 1, të lënë për rreth një orë, shtrydh lëng me napë. Pini 4 herë lugë gjelle përditshme.

Tretësirë ​​në poshtër, pezmatim i fytit. 50 g bari i freskët derdh një gotë medicinale hulyavnyka 70% alkool, të lënë sipas rregullave të përgatitjes së drogës.
Merrni gojarisht 3-4 herë në ditë për 30-40 pika. Alexander,