Grass knotweed knotweed zog - foto, përshkrimin, contraindications


Highlander zog - një përshkrim i Gras knotweed knotweed apo zog apo patë barit - barishte vjetor barishte. I akuzuar për familjen e hikërror. Bimët rrjedhin deri në 0,4 m, sexhde, me të gënjyer apo të rritur fidaneve. Lë zog alternative malësor, të vogël, të tërë, ovale. Lulet janë që s'bie në sy, të vogla, në axils e lë, bardha-trëndafili. Lule në qershor-shtator. Përhap Zog Highlander rritet pothuajse kudo. Ajo rritet në oborre, fushat dhe përgjatë lumenjve, përgjatë rrugëve. Dispozitë Lëndë e parë për të bërë droga janë ngritur malësor pjesë të shpendëve.

Saj rezervave lulëzuar bar. Pjesa e sipërme e rrjedh 5-7 cm prerë gjatë me gërshërë dhe të thata në një dhomë të ventiluar ose nën një tendë, të përhapur në një shtresë të vetme. Materialet dyqan që nuk i kalon 36 muaj. Fotot zog Highlander

Përbërja kimike Në bimore bar Polygonum zog i pranishëm resins, sheqerna, flavonoids (avikulyarin), carotene, mukusit, taninet, vitaminat K dhe C, dylli. Pronat farmakologjike Grass zog malësor ekspozitave diuretik, astringent, hemostatic dhe pronat e anti-inflamator. Bimë është përdorur në mjekësinë popullore si një ilaç, i cili ka tonik dhe pronat tonik.


Medikamente bimët përshpejtojë shërimin plagë, tension mesatarisht të ulët të gjakut, të zvogëlojë gjakderdhje e mukozës. Kërkesë Zog malësor bimë është përdorur për të trajtimin e gurëve të tëmthit dhe sëmundjet e traktit urinar. Zog Highlander "crushes" gurë, duke i kthyer ato në rërë, dhe ata në heshtje excreted në biliare ose urinë. Bimët Droga - një mjet efektiv që redukton muskujt e mitrës. Ata e rrisin tonin e muskujve të butë, të cilat mund të përdoren në gjakderdhje pas lindjes mitrës. Zog Highlander ka një efekt të fortë hemostatic, rrit koagulimit të gjakut.

Falë pronat astringent e kësaj bime përdoret për kolit, ulçerë duodenale ulçerë 12 dhe ulcerat gastrike, diarre, gastrit me aciditet të lartë. Mjekësisë tradicionale rekomandon knotweed shpendëve për trajtimin e cholelithiasis, infeksionet e traktit urinar, reumatizmi, tuberkulozi dhe sëmundjeve të lëkurës (dermatiti, vlon, puçrra fytyre). Droga hemorroide infuzion derdh një gotë me ujë të ftohtë 40 gram barishte Polygonum zog, 30 minutë të ngrohur deri në 100 ° C banjë me ujë, pastaj të lënë për 15 minuta, profiltruyte, e shtrydhur materiale. A pellgje. Infuzion me cystitis pour 1 filxhan ujë të vluar 20 gram barishte Polygonum zog dhe këmbëngulin, e mbështjellë në 2:00, atëherë profiltruyte, e shtrydhur materiale.

Merrni 3 g. Një ditë për 1/3 filxhan. Supë në sëmundjet e tëmthit dhe 1 filxhan ujë të ftohtë derdh 20g melchennyh rrënjët e bimëve, të këmbëngulë 30 minuta në 100 ° C banjë me ujë për 15 minuta pastaj të ftohtë dhe profiltruyte. Merrni 3 g. Ditën 1 tbsp. l. Supë me urolithiasis pour 1 filxhan ujë të vluar 3 tbsp. l. zog barishte Polygonum dhe ngrohjes për 15 minuta në një banjë me ujë, pastaj të lënë për 30 minuta me kapak mbi, profiltruyte. Merrni 2 - 3 g Per dite para ushqimit 0,5 gota.. Nëse nuk shërohet djegiet, ulcerat, plagë Muzik freskët zog Polygonum barishte, të përfundojë në napë dhe të bashkangjisë në zonat e prekura.

Njoftime Njerëzimi ka kohë që janë përdorur zog malësor për gatim në kuzhinë. Si rezultat, të rinj rrjedh dhe gjethet e zogu Polygonum janë përdorur në enët anë, salads, enët parë dhe të dytë - të ziera, të thata dhe turshi formë. Highlander zog - contraindications Grass zog malësor njerëz kundërindikuar vuajnë nga thrombophlebitis dhe anginë dhe grave "në pozitë". Alexander,