Grass knotweed pochechuyny - përdorimi, contraindications


Përshkrim Grass pochechuyny knotweed ose bar pochechuyny - një barishte medicinale vjetor 0,2-0,8 m i gjatë Ajo i takon familjes së hikërror.. Bimët rrjedhin ngritur, ngjitje, të degëzuar në krye hollë. Gjethet e saj mbi gjeth të shkurtër, heshtak, alternative, jeshile me njollë e kuqërremtë-kafe në mes. Lule malësor pochechuynogo mbledhur në veshët tufë lulesh, të bardhë ose rozë në ngjyrë, të vogla, lulëzim gjatë muajit Korrik - gusht. Bimët frutore - arrë e zezë vezak. Fruiting nga gushti deri në shtator. Përhap Pochechuyny bimë knotweed shpërndarë nëpër Siberi Perëndimore, Rusia Evropian, Kaukaz, Azinë Qendrore, Lindjen e Largët.

Bimë rritet në tokë të lagur, rrugëve pyjore, luginat e lumenjve, në kopshte si barërat e këqija. Dispozitë Për prodhimin e barnave të përdorura pjesët ajrore të bimës.
Rezervave Grass në lulëzim të saj, prerja off majat e rrjedh me gërshërë. I saj i thatë, përhapur një shtresë e hollë në 40-50 ° C në tharëse ose në hije nën një kulm. Afati i ruajtjes së lëndës së parë - 24 muaj. Përbërja kimike Bimët Gras pochechuynogo malësor përmban pektin, flobafeny, taninet, gal, butyric dhe acidet acetik, vajra esenciale, mukusit, vitamina K dhe C, flavonoids, taninet. Pronat farmakologjike Medikamente pochechuynogo malësor të rritur funksionin kardiak, enët e gjakut të ngushtoj, duke ulur rritjen zorrë dhe mitrës, rritjen e viskozitetit dhe koagulimin, laksativ dhe diuretik me pronat.


Highlander pochechuyny - aplikimi Përgatitjet barishte Polygonum pochechuynogo përdorur në mitrës dhe gjakderdhje hemorrhoidal si një agjent hemostatik dhe si laksativ. Mjekësi tradicionale përdor bimë barishte për trajtimin e herpes, ulcerat, plagët, skuqjet e lëkurës. Supë shpëlarje fyt me pezmatim i fytit dhe grykët. Medikamente Hemorroide infuzion filxhan ujë të valë i hedh një lugë gjelle e bimëve barishte dhe pochechuynoy përfundoi 02:00 këmbëngulin, atëherë profiltruyte. Pini para ngrënies 3 herë në ditë për 2 lugë. lugë. Infuzion me periodontitis derdh filxhan të valë ujë 1 lugë. Nga të thata barishte Polygonum pochechuynogo dhe të lënë 02:00, pastaj thahet me napë.

Shpëlarje gojën me infuzion të nxehtë. Zierje 1,5 gota e ujit të derdh një lugë çaji barishte Polygonum pochechuynogo. Vlim 1 / 04:00, të lënë për 2 orë, tendosje. Pini 3 herë në ditë për një gjysmë gotë. Tretësirë ​​vodka 250ml derdh 15 gram thatë pochechuynogo alpinistit bar, pastaj të lënë për 2 javë dhe profiltruyte. Merrni 3 herë në ditë për 40 pika. Farmaceutikë "Grass pochechuyny nyjë" - përdoret kur hemorrhoidal gjakderdhje Një nuancë 3 herë në ditë për 1 qind. lugë. Highlander pochechuyny - contraindications Mos përdorni pochechuyny malësor gjatë shtatzënisë.

Që nga bimë ka një krovesvertyvayuschee të fortë efekt, pacientët me thrombophlebitis përgatitjet e saj nuk duhet të pranohen. Alexander,