Grass Highlander piper - përdorimi i fotos


Përshkrim Grass Highlander piper - një barishtore vjetore lartësia e bimëve të drogës 0,10-0,70 m I akuzuar për familjen e hikërror.. Rrjedh kuq pak bimë, të degëzuar. Gjethet e saj janë kafe në bazën formojnë një gyp, heshtak zgjatur, alternative, janë 3-10 cm. Lule smartweed lëngshme hollë mbledhur në inflorescences që i ngjajnë veshë. Në krye të lehta lule ngjyrë trëndafili të tij dhe në fund - të gjelbër. Blooms bimore nga korriku në shtator. Fryti i saj - e zezë arra vezak. Përhap Piper Highlander rritet në Lindjen e Largët, në pjesën evropiane të Rusisë, Kaukaz, Siberi.

Ajo rritet në kanale, livadhe me lagështi, këneta shumë i madh në, së bashku ujërave të ëmbla. Highlander piper foto

Përbërja kimike Bimët Gras smartweed përmban vitamina A, K, C, D, E, rutin, flavonoids, quercetin, taninet, glycosides, vaj esencial, acetilkolinës, valerik, acid formik dhe acetik. Dispozitë Në një droge të përdorur pjesët ajrore të bimëve medicinale. Grass rezervave nga qershori deri në shtator, dhe ajo kishte filluar të kuqe të saj rrjedh. Gërshërë prerë rrjedh e bimëve në një lartësi prej 0,10-0,20 m nga sipërfaqja e tokës. Ata janë vazhdimisht u kthyer tharë nën një tendë në hije ose në një tharëse në 40-50 ° C.


Gati të papërpunuara dyqan material deri në 24 muaj. Pronat farmakologjike Droga bimët sigurojnë hemostatic, protyhemoroyidalnyy, anti-inflamator, qetësues dhe veprim analgjezik. Bimore ekspozitave aktivitet antibacterial. Highlander piper - aplikimi Piper Highlander është përdorur si infuzione dhe ekstrakte. Droga e saj efektive me menstruacioneve të rënda dhe të zgjatur, gjakderdhje mitrës pas lindjes. Bimë barishte infuzion smartweed përshkruara në gjakderdhje hemorrhoidal, gjakderdhje nga kapilarët dhe enët e vogla të gjakut të zorrëve dhe të stomakut. Piper Highlander përshkruar për pneumoni, tuberkulozi pulmonar, bronkit, sëmundje respiratore akute.

Mjekësisë tradicionale rekomandon piper Highlander për të trajtimin e dizenteri, diarre, gurët në veshka, dhimbje barku gastrointestinale. Ajo përdoret në potencialit ulta, si dhe ne trajtimin e mosfunksionimit gonads. Gjethet e freskëta të Polygonum aplikuar në plagë për të shpejtuar shërimin dhe dhimbjen e tyre. Medikamente Supë si një gotë shtrëngues oblyyte me ujë 20 gram smartweed bar dhe zierje 15 minuta. Pastaj tendosje supë dhe shtrydh të lëndëve të para. Pini 3-4 herë në ditë me 1/3 filxhan me gjakderdhje. Filxhan supë me ujë të ftohtë derdh 2 tbsp. lugë smartweed barishte dhe vlim për 15 minuta rreth ngrohjes mesme.

Pastaj, pas 45 minutave dhe materiale të shtrydh profiltruyte. Hani 2-4 herë në ditë në një lugë gjelle. Supë ekzemë 1/2 litër ujë të valë krijoj 50 g barishte smartweed dhe ziej për rreth 5-10 minuta.
Pastaj derdh supë përmes napë dhe shtrydh të lëndëve të para. Përdorin atë për larjen e lëkurës e prekur. Hemorroide supë litër ujë të valë i hedh një grusht smartweed bar të thatë dhe zierje 15 minuta. Insistojnë supë për një tjetër 20 minuta, pastaj thahet me napë. Përdorni dush. Një seancë e 15 minuta. Tretësirë ​​gotë gastrit i vodka zaleyte15 g herbs copëtuar smartweed dhe të lënë për dy javë në një vend të errët.

Hani 3-4 herë në ditë 10 pika. Farmaceutikë "Grass e smartweed" - vjen në letër qese 100g "ekstrakt të lëngshme të ujit piper" - shtrëngues, të emëruar 3 - 4 herë në ditë për 30-40 pika. "Anestezol" - një qiri kundër hemorroide. Contraindication Duke përdorur piper Highlander për të mbajtur mend është se ai rrit koagulimit të gjakut. Ajo është e kundërindikuar në inflamacion të fshikëzës dhe veshkave - nefrit dhe glomerulonefriti. Bimore piper Highlander rrit tonin e mitrës dhe kundërindikuar në shtatzëni. Ajo constricts enët e gjakut, kështu që nuk e përdorin hipertensionit të gjatë dhe sëmundje koronare të zemrës.

Bimë është konsideruar helmuese. Alexander,