Grass snake nyjë - Përdorimi i bimëve medicinale, contraindications


Përshkrim bimët Grass snake nyjë - një bimë medicinale. Ai spirale ose kancerin e qafës së mitrës - një lartësi barishtore shumëvjeçare bimë e 30-80 cm akuzuar për familjen e hikërror.. Rrënja e Polygonum gjarpër kuqe të errët, rrafshuar pak, të trasha në të kuq pak kthehet. Stem bimë të vetme, shestiuzlovatyy, drejtë. Gjethet radikale barishte Polygonum gjarpër të gjatë, i gjerë, i zgjatur, burimore - lineare ose heshtak, sessile - të tëra, të vogla, me bazë në formë zemre. Lulet janë të vogla, rozë, të mbledhura në gozhdë dendur cilindrike. Fruta barishte - ovale ngjyrë kafe trekëndësh arrë piqen në qershor-korrik.

Lulëzuar nyjë maj-qershor. Ku bimë të zakonshme Gjarpër Highlander zakonshme në Siberi Perëndimore dhe Rusisë Evropiane. Ajo rritet në livadhe dhe skajet e pyjeve, në mesin e shkurre në livadhe të lagështa kënetor. Prokurimi i lëndëve të para dhe magazinimit Malësor drogat bimore të cilat janë bërë nga rrënjët e saj. Për ta bërë këtë, ata gërmojnë në fillim të pranverës ose në vjeshtë, brushat terrenin, larë me ujë të ftohtë, prerë në copa 10-15 cm, të thata në një tharëse në 50-60 ° C ose nën një tendë jashtë, duke e kthyer çdo ditë. Shije përfunduar e parë duhet të jetë ngjitës, dhe radha - rozë.


Shitore rizomat deri në 2 vjet. Përbërja kimike e bimëve medicinale Në rrënjët e Polygonum gjarpër përmban niseshte, acid askorbik, acid francez dhe ellagic, tanin, glukozë, catechin. Pronat farmakologjike Përgatitjet barishte Polygonum gjarpër anti-inflamator, qetësues, diuretik, astringent dhe pronat hemostatic. Megjithatë pronat astringent shfaqen ngadalë nën ndikimin e lëngje ndihmon tretjen e ushqimit, si ndarjen e përbërësve aktivë.
Përdorimi i bimëve medicinale Supë është përdorur si një astringent me menstruacioneve rëndë dhe sëmundjet inflamatore të fshikëzës te trajtuar plagët dhe hemoragji.

Supë është gjithashtu e dobishme për sëmundje akute kronike të zorrëve, me gurë në fshikëz fshikëz e tëmthit, të shoqëruara me diarre. Highlander gjarpër është përdorur gjerësisht në praktikë dentare për trajtimin e shumë sëmundjeve të gojës, malcim nullesh, stomatiti dhe të tjerët. Highlander ndihmon me ekzemë, abrasions, plagë të vjetra dhe të sëmundjeve të tjera të lëkurës. Medikamente Infuzion për stomatiti derdh një gotë me ujë të valë 2 orë. Rizomat copëtuar malësor gjarpër, të lënë të mbush për 20 minuta, pastaj profiltruyte dhe mbeturinave të lëndëve të para shtrydh. Gati infuzion gojën shpëlaj 4-5 herë në ditë.

Supë me cholelithiasis litër ujë të nxehtë derdh 2 tbsp. lugë rizomat gjarpër malësor. Pastaj gjysmë ore e ngrohjes në një banjë me ujë të valë. Insistojnë supë për 10 minuta, pastaj tendosje, lëndëve të para e mbeturinave shtrydh. Vëllimi i lëng mishi i zier me ujë të sjellë një litër. Pini 30 minuta para ushqimit për 1-2 tbsp. lugë në ditë. Supë me sëmundje të zorrëve Hidh një gotë me ujë të nxehtë 2 h. Rizomat lugë gjarpër malësor, vlim për 20 minuta. Pastaj të lënë për rreth 30 minuta, profiltruyte, ftohtë në temperaturën e dhomës. Pini 30 minuta para ngrënies 3 herë në ditë për 1 qind.

lugë. Ekstrakt spirale 70% alkool derdh rhizome e madhësisë Polygonum mesme, në një raport prej 1: 1, infused për 3 javë, pastaj profiltruyte. Pini 2-3 herë në ditë para ushqimit për 20-30 pika. Highlander snake - contraindications për përdorimin e bimëve Highlander gjarpër është i kundërindikuar në shtatzëni, sëmundjet akute të fshikëzës dhe veshkat. Alexander,