Grass veronica drogës, photos


Përshkrim. Një bimë shumëvjeçare barishte medicinale 0,10-0,35 m i gjatë. I akuzuar për norychnykovyh familjes. Veronica shumëfishtë rrjedh rooting, me flokë, e kamufluar. Gjethet e saj janë të shkurtër, me flokë, diferencë dhëmbëzuar, ovate, përballë. Lulëzuar bimët në inflorescences lirshme hronopodibnyh vendosur në axils fletë, dritë blu ose vjollcë të lehta në ngjyrë. Lule në qershor-gusht. Për të mësuar më shumë për atë që është Veronica barishte medicinale ju nga neni. Veronica officinalis foto

Shpërndarja. Bimë Veronica officinalis rritet në pjesën evropiane të Rusisë, në mesin e shkurre në tokë të varfër, clearings, livadhe, clearings pyjore.

Çorape. Për qëllime terapeutike, të mbledhur pjesët ajrore të bimës. Grass prerja off gërshërë saj korrur gjatë lulëzuar. Nxitje thatë në një zonë të ventiluar mirë apo nën qepalla në ajër të hapur. Përbërja kimike. Grass veronica drogës përmban vaj esencial, të hidhura, rrëshirë, taninet, glycosides, saponins. Pronat farmakologjike. Bimët Gras Veronica drogës ka ranozazhivlyayushim, anticonvulsant, analgjezik, Hemostatic, expectorant, pronat e anti-inflamator.
Aplikimi. Mjekësi zyrtar nuk ka të bëjë këtë barishte.


Por Veronica përdor mjekësi tradicionale për astma bronkiale dhe bronkit si një expectorant. Grass infuzion përmirëson oreksin, ndihmon me pagjumësi dhe reumatizma, mëlçisë dhe veshkave (gurë dhe rërë në to). Infusions Topical përdorimit dhe decoctions dhe skuqje të lëkurës purulent, këmbët djersitje, djegiet, abrasions. Medikamente. Infuzion për përdorim të brendshëm. Krijoj 2 gota ujë 2 teaspoons e bimëve barishte Veronica të valë. Insistojnë 20 minuta, pastaj tendosje infuzion duhet të shtrydh dhe lëndëve të para. Pini një orë para ngrënies 3 herë në ditë për një gjysmë gotë. Infuzion për përdorim të jashtëm.

Gota ujë të valë Oblyyte 20 g veronica bar drogës dhe të lënë në një banjë me ujë për 15-20 minuta. Infuzion duhet të ftohet, pastaj filtrohet dhe mos harroni të shtrydh materiale. Aplikoni për sëmundjet e lëkurës si larje, si dhe në tabaka. Tretësirë ​​e sëmundjeve kërpudhore. Shtrydh gotë lëng bar Veronica dhe derdh një gotë me 70% alkool. Këmbëngulin 10 ditë, pastaj tendosje, lëndëve të para shtrydh. Fushat Grease gjurmë e prekura. Contraindications. Intoleranca individ i komponentëve të kësaj bimë medicinale.