Herb Boudreau plyuschevydnaya - photos, përshkrim


Përshkrim. Grass plyuschevydnaya Boudreau - një barishte gjithëvjetor. I akuzuar për familjen Labiatae. E saj rrjedh deri në 20 cm më i shkurtër, e kamufluar. Lë me një të fortë petioles erë, rrumbullakosura, kundërtën. Lulëzuar bimët e mbledhura në tufa në axils fletë, violet-blu, gjobë. Humbje e ngjyrës maj-qershor. Frutat - katër arrë butë ngjyrë kafe. Shpërndarja. Bari Boudreau plyuschevydnaya në të gjithë pjesën evropiane, Lindjen e Largët, Siberi dhe Kaukazit. Çorape. Bimë është korrur gjatë lulëzuar. Degët e saj lulëzuar janë të prerë dhe pastaj të thata në hije nën një kulm, të përhapur në një shtresë të vetme.

Afati i ruajtjes së mallrave të gatshme - 12 muaj. Boudreau plyuschevydnaya photo.

Përbërja kimike. Boudreau plyuschevydnaya përmban choline, një vaj esencial, flavonoids, bari Boudreau, taninet, saponins, resins, acide organike, vitaminë C, dhe hidhërim. Pronat farmakologjike. Bimë plyuschevydnaya Boudreau ka antimicrobial, plagë shëruese, anti-inflamator, hemostatic, pronat analgjezik, dhe ofron një expectorant diuretik, veprim choleretic. Boudreau gjithashtu përmirëson metabolizmin dhe stimulon oreksin. Aplikimi. Infusion Boudreau herbs përdorura në pleurit, bronkit, rrufë të traktit të frymëmarrjes, pneumoni, pezmatim i fytit.


Ajo i ndihmon me inflamacion të zorrëve dhe të stomakut, mungesa e oreksit (stimulimit të metabolizmit dhe tretje me aktivizimin).
Infusion Boudreau plyuschevydnoy treguar për sëmundje të mëlçisë, trajtimin e gurëve në veshka, përdhes, sëmundjet e gjëndrës tiroide. Nëse cholelithiasis Boudreau plyuschevydnaya ul inflamimin në fshikëz e tëmthit dhe ndihmon të vogla (1-2 mm diametër) gurë. Infuzion i uzinës është përdorur nga jashtë për pije, banja, fasha ekzemë, sëmundjeve të lëkurës, dhimbje të fytit, stomatitit. Gjethet e freskëta të bimës aplikuar për të vlon, abscese, qelbëzim dhe të përshpejtojë pastrimin e tyre nga plehu, të zvogëlojë dhimbjen dhe për të promovuar më të shpejtë shërimin e tyre.

Lëng i bimëve të freskëta në një të ftohtë të gërmoj në hundë e tij. Thithja e supë ose lëng bimë Boudreau këshilluar plyuschevydnoy me bronkit. Medikamente bimët. Gastrit infuzion dhe hepatitit. Hidh 1 filxhan të valë ujë 1 lugë çaji bimë barishte të freskëta. Më tej, në një vend të ngrohtë dhe të lënë për 1:00 ikjen përmes napë. Të marrë formën e ngrohjes 2 -. 4 g Per dite me 1/4 filxhan për 15 minuta përpara se të hahet. Infusion në sëmundjet e fshikëzës urinare. Hidh 1 filxhan ujë të valë 2 teaspoons e lë Boudreau plyuschevydnoy insistojnë 30 minuta, pastaj profiltruyte. Pini 3 g. Një ditë për 1/3 filxhan. Supë me sëmundje fshikëz e tëmthit. Hidh 1 filxhan ujë të valë 5 gram bar i thatë Boudreau plyuschevydnoy 30 minuta dhe të insistojnë në 100 ° C banjë me ujë dhe pastaj qetësohuni për 10 minuta, shtrydh profiltruyte dhe të lëndëve të para.

Pini 30 minuta para ngrënies 4 g në ditë për 2 -. 3 lugë. Supë me përdhes. Hidh 1 filxhan ujë 1 lugë gjelle e bimëve barishte Boudreau plyuschevydnoy dhe vlim për 10 minuta në ngrohje të ulët. A pako. Tretësirë. 15 gram bar i thatë Boudreau plyuschevydnoy pour 100 gram vodka dhe të lënë për 2 javë, lëkundje herë pas here profiltruyte vonë. Merrni me ujë, 15 minuta para ngrënies 3 g. Per dite në 15 pika. Contraindications. Medikamente me bari Boudreau plyuschevydnoy duhet të përdoren me kujdes. Kur përdorimi i tepruar ose mbidozë të drogës që kanë dhimbje në stomak, dhimbje koke, të vjella, vjellje.
Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!