Grass shapkë Common


Përshkrim. Grass shapkë Common - një barishte gjithëvjetor barishtore, me gjelbërim të përjetshëm deri në 0,3 m, e cila i atribuohet biologët familjes Barantsev. Rrjedh qengj si pirun-branched, i drejtë. Pak dhëmbëzuar lë apo të tërë, gjerësi prej rreth 1 mm, multi, lëkurë, lineare-heshtak, baza e zgjeruar, e ngushtë spirale e tyre pa ngjyrë kufitar mbulojnë gjithë kërcell shoots në 8 rreshta. Kone spore-mban formohen, Sporangiumet janë të vendosura në axils fletë në mes dhe të sipërme pjesë të rrjedhin. Bimë Sporonosyt në maj. Shpërndarja. Rritet në pyjet halore të Evropës, Lindore dhe Perëndimore Siberi dhe Lindjen e Largët.

Çorape. Dyqane shapkë të zakonshme në gusht-shtator. Shoots e gjelbër e bimëve të prerë pa dëmtuar rrënjët. Pastaj shkundur prerë barin për të ishin zhdukur buds. . Bari i mbledhur është e tharë në një zonë të ventiluar ose në një tharëse në 50 ° C. Në këtë rast ajo duhet të hedh një shtresë e hollë e 2-3 cm të lëndëve të gjykohet - 3 vjet. Përbërja kimike. Qengji Grass përmban komponimet pektin, mukusit, resins, alkaloide, flavonoids, vaj yndyror dhe acide organike. Pronat farmakologjike. Medicinale bimore shapkë Common ka një laksativ, diuretik dhe shaka pronave.


Ajo është përdorur si një protyalkoholne mjeteve. Aplikimi. Qengji Përgatitjet barishte është përdorur për të trajtimin e alkoolizmit kronik. Thelbi i këtij trajtimi është të ofrojë pacientit një ndjenjë e neveri të alkoolit. Para trajtim alkool nuk duhet të merret brenda 4 ditëve. Pas kësaj kohe pacienti jep për të pirë rreth 100 ml të qengjit normale barishte, dhe pas 10 minutash të dhënë "hylnuty" 3 - 5 ml vodka. Pas 10-15 minutash të vjella pacienti ndodh. Para se të vijnë të vjella tjetër, konsumi i alkoolit duhet të përsëritet. Procesi i mësipërm është përsëritur 2-3 herë.

Një kurs i dytë i trajtimit mbi gjashtë muaj. Ky proces çon në zhvillimin e neveri të alkoolit. Përgatitjet qengji trajtim bëra vetëm në spitale të specializuara. Përdorimi i supë medicinale shoqëruar nga djersitje të rënda, jargëzim, të vjella dhe të përzier, dhe të presionit të ulët të gjakut. Duke pirë alkool të përzier, të quajtur kështu qengja normale, rritet më tej. Përgatitjet qengji barishte zakonshme shumë toksike, kështu që ata duhet të përdorin vetëm nën mbikëqyrje mjekësore. Medikamente. Supë qengji per trajtimin e alkoolizmit kronike. 10 g të bimëve barishte derdh 200 ml të nxehtë (70 ° C) uji, pastaj përzierje është zier pesëmbëdhjetë minuta në një banjë me ujë.

Supë është ftohur, filtruar, shtrydh lëndëve të para të përdorura, sasia e ujit të zier është sjellë me vlerën fillestare. Sa më shpejt të prishin supë, është e dëshirueshme që të përdorin menjëherë pas prodhimit. Kur ruhen në frigorifer jetën shelfin e supë - jo më shumë se 48 orë. Preparatet farmaceutike. Supë zakonisht qengji - është përdorur për të trajtuar pacientët me alkoolizmit. Contraindications. Ju nuk mund caktuar Baranec me fibrozë, sëmundjes koronare të zemrës, emfizemë arteriosklerozës dhe sëmundjet e tjera kronike. Në veçanti me tirotoksikozë, diabet mellitus, aneurizëm të aortës, shprehu cardiosclerosis, hipertension sipër fazën 2, pamjaftueshmëri koronare, tuberkulozi pulmonar me hemoptysis, astma, epilepsi, gjakderdhje ulçerë gastrike dhe duodenale ulçerë 12, veshkave, mëlçisë, glaukoma , sëmundjet ngjitëse, shtatzënia dhe njerëz të tjerë të moshuar dhe të paaftë Baranec kundërindikuar absolutisht.


Alexander,