Flokët gjobë çfarë të bëjë me ta në shtëpi


Flokët gjobë - një problem që shqetëson shumë gra. Së pari, ata janë të ngatërruar vazhdimisht, dhe së dyti, ata bëhen ngjyra e shurdhër dhe rri si icicles, pothuajse menjëherë pas shampooing. Edhe ndotja e vogël të rritur flokët e tyre, duke rezultuar në vëllim zhduket, dhe me atë të ankesës. Disa vajza të përpiqen për të zgjidhur këtë problem të shpeshta larje flokëve. Jo, nuk është nga kjo situatë. Ajo ka nevojë për kujdes të veçantë, duke përfshirë spastrimit të butë, flokët të ushqyerit dhe masat që kanë për qëllim për të "lehtësuar" flokët. Kjo është ajo që ne do të diskutojnë në këtë artikull në faqen tonë, ne do të them çfarë të bëni nëse keni flokë të hollë, çfarë të bëjë me ta në shtëpi.

Çfarë është kujdesi i flokëve të hollë? Hapi 1. larjen e duhur. Nëse ju kujdeseni për flokët e hollë pikë shumë të rëndësishme të cilat duhet t'i jepet vëmendje të veçantë është shampo. Përgjigje për pyetjen: "Sa shpesh për të larë flokët tuaj?" - Çdo grua duhet të ketë vetë. Është e njohur se flokët me vaj nevojë larje të shpeshta, dhe nëse ata janë ende të hollë, ajo është zakonisht e nevojshme për të larë ato çdo ditë. Ajo duhet të jetë e përgjegjësisë të veçantë për zgjedhjen e shampo. Është më mirë për të dhënë Droga ekipin që kanë etiketën si "i përshtatshëm për flokë të bukura" apo "për përdorim të shpeshtë." Lexoni me kujdes shampon dhe të përpiqen për të blerë një produkt i cili përmban pektin mollë ose qumësht bajame: ato ndihmojnë për forcimin e flokëve dhe për t'u dhënë atyre vëllim shtesë.


Nëse keni mundësi, është e këshillueshme për të blerë vetëm shampoos profesionale, të cilat kanë një carotene. Hapi 2. balms Më pak përdorim. Përdorimi i tyre ndihmon të bëjë flokët e hollë e butë dhe të gatshëm për të mësuar, por në të njëjtën kohë ata janë më të rënda dhe të kontaminuar shpejt. Rezultati - mungesa e volumit dhe flokët e shurdhër. Nëse ju bëni flokët tuaj përdorur në mënyrë të aromave që ju nuk mund të bëni pa të, opsioni më i mirë do të ishte që të përdorin atë vetëm në këshilla e flokëve 2 herë në javë. Për shpëlarje të mirë me ujë përdorimi mineral ose infuzion bimor që do të forcojë flokët tuaja pa i peshuar ato.

Për shembull, infuzion i përshtatshëm hithër. Për ta bërë këtë, të marrë 2-3 lugë filxhan të papërpunuara krijoj me ujë të valë. Le të qëndrojë për gjysmë ore, pastaj tendosje. Gati për t'u përdorur mjet për shpëlarje flokët të pastër. Forcimin e flokëve dhe promovon kalcium. Tableting kalcium bluaj në një pluhur. Fshij atë me një maskë ose shampo në rrënjët e flokëve për 3-5 minuta. Hapi 3. maska ​​të veçanta jo vetëm të shtoni flokët shtesë vëllim të hollë, por edhe të ushqyer ato, duke ndihmuar për të ruajtur vitalitetin e tyre. Recetë më të popullarizuara të njohura në vend është një maskë me bazë vaj rodhe dhe vezë e verdhë veze.

Për gatim, përzierje të verdhë veze whipped vezë me 2 lugë vaj të nxehtë rodhe. Shtoni në përzierje 1 lugë gjelle lëng limoni. Përfunduar maskë aplikoni në flokët nga rrënja deri te maja, film përfundojë kokë. Lër për 40-50 minuta, pastaj pije. Edhe për kujdesin e flokëve të hollë, ju mund të përdorni një maskë prej balte blu. Hapi 4. Përfundim flokët gjobë. Easy - ndoshta rregull më e rëndësishme, e cila duhet të ndiqet gjatë procesit. Sigurisht, mos e përdorni tharëse për tharje flokët e hollë. Më mirë jap atyre thatë të natyrshme.

Por nëse ju jeni në një nxitim diku për flokët e thatë dhe shumë pak kohë, do të përpiqen që të paktën të bëjë atë të drejtë. Gjëja e parë për të kujtuar - mos të hedhur mjete të thatë dhe styling aplikuar në flokë nevysohli. Flokët mund të djegur të flokëve dhe styling tuaja fondet e humbin efektin e tyre dhe të jenë tepër obvazhnyuvaty ato. Së dyti, si ne nuk duhet të harrojmë - tharje të shpenzuar në "ajër të ngrohtë". Lumë i cili duhet të drejtohet kundër rritjes së flokëve. Mos harroni se konkluzionin e rekomanduar ato produkte që përmbajnë substanca të tilla si kerimidy dhe Panthenol. Wax dhe të ndryshme balms janë kundërindikuar për flokët e hollë dhe nuk janë të rekomanduara nga shumë ekspertë.

Brenda disa orëve pas përfundimit të flokëve të tyre do të duken asnjë grooming, ndotjen dhe peshat. Kur zgjedh styling japë përparësi për produktet që përmbajnë yndyrë pak (mus veçanërisht yndyrë, llak të lehta apo Mousse). Vendos saj