Presioni reduktuar simptomat, shkaqet, trajtim, si për të përmirësuar


Presioni i gjakut është një nga treguesit kryesorë të një mjedisi të vazhdueshëm të brendshëm të trupit të njeriut. Ai përbëhet nga dy parametra: systolic dhe presion diastolic gjakut. Presioni sistolik i gjakut ndryshon në rangun e 110-130 mm Diastolic normalisht nuk duhet të devijojnë 65-95 mm Çdo devijim nga norma është reflektuar menjëherë në normale mirëqenien. Numrat tregojnë presionin DR ushtruar në muret e enëve të gjakut gjatë tkurrje (systolic) dhe relaksim tyre (diastolic). Nëse presioni është më i lartë se normale, duke rritur rrezikun e pash, sëmundje të veshkave, dëmtimin e retinës, etj

Uljen e presionit të gjakut përkeqësohet qarkullimin periferik, që redukton dërgimin e oksigjenit në inde. Funksion shkelur veshkave, trurit dhe të zemrës. Shumë shpesh ka raste të presionit të lartë të gjakut, dhe rastet e rënies së saj në shoqëri janë perceptuar thuajse si normale. Pra, të marrë atë që nuk është mjaft e drejtë, kështu që le të flasim më shumë për presion të reduktuar, simptomat, shkakton, trajtimin dhe se si për të përmirësuar atë në një rënie të mprehtë. Siç u përmend më lart, presionin e ulët të gjakut dëmton rrjedhjen e gjakut dhe shpërndarjen e oksigjenit në inde. Sepse simptomat janë të rëndësishme. Duke zvogëluar rrjedhjen e gjakut në trurin e njeriut do të shqetësojë marramendje, dobësi, ndërprerje.


Ndonjëherë kjo gjendje mund të çojë në zalisur. Kjo gjendje mund të ndodhë kur një ndryshim të papritur në pozitën e trupit. Për shembull, me një rritje të mprehtë, i mprehtë kthen kokat. Kjo arsye të dukshme. Nëse zemra dhe enët e gjakut trup i shëndetshëm lehtë kompenson për këtë situatë, por nëse ka ndonjë sëmundje, gjendja mund të përkeqësohet. Hipotension redukton rrjedhjen koronare të gjakut. Ky person ka një ndjenjë të turpit në gjoks, dhimbje në zemër. Ajo duhet të arrestojë këto kushte, si sulmet e tilla shpesh çojnë në sulme në zemër. Një tjetër organ që vuan nga tensioni i reduktuar është e veshkave. Reduktohet presioni dëmton filtrimit renale.

Veshkat nuk eleminuar metabolitet dëmshme nga trupi, që të çon në akumulimin tyre në trup. Kjo nga ana tjetër ndikon në gjendjen e organeve të tjera. Shenjë e filtrimit të veshkave është i zvogëluar numrin e mosmbajtjeje, ndryshon dendësia e saj, ngjyra, dhe nganjëherë erë. Arsyet që mund të ulur presionin mund të ndahen në tre grupe: 1) të zvogëluar volumin e gjakut, 2) të zvogëlojë sasinë e gjakut të zemrës fryrë, 3) medikamente që ulin presionin e gjakut. Le të flasim për grupin e parë arsyesh. Këto përfshijnë dehidratimin, gjakderdhje, inflamacion të rëndë. Humbja e shumë trupin e lëngjeve mund të ndodhë kur një diarre, të vjella, djersitje e tepruar, temperatura e fortë të lartë.

Në këto kushte nuk është një humbje e madhe e lëngjeve. Nëse njerëzit nuk e plotësoj këtë humbje, shoku mund të ndodhë. Shock - një hipotension serioze ndërlikim, i cili karakterizohet nga dështimi i veshkave, takikardi, çrregullimit të baraspeshës acid-bazë. Shock mund të shkaktojë gjendje kome të thellë dhe madje vdekje. Gjakderdhje moderuar shkakton vëllimin e përgjithshëm të ulët të gjakut, pavarësisht nga arsyet që e ka shkaktuar atë. Kështu simptomat e furnizimit me gjak të ulët (dobësi, marramendje, etj). Nëse gjakderdhja është shumë e fortë, ajo mund të çojë në shok dhe vdekje.

Çdo inflamacion shkakton sasi të mëdha të gjakut rreth vendin e inflamacionit. Një inflamacion i rëndë kërkon sasi të mëdha të gjakut. Pancreatitis akute, cholecystitis shkaku rënie në volumin e gjakut. Reduktim i pamjaftueshëm fuqia e inflamacion të miokardit të cipë e zemrës, bradycardia të zvogëlojë sasinë e gjakut ejected nga zemra.
Shkaqet e kësaj gjendje janë të ndryshme. Më të zakonshme përfshijnë infarkt miokardi, infeksion viral, stenozë aortic, zemra dobësi embargo sinus. Shumë droga mund të shkaktojë hipotension, presionin e gjakut kur tensioni i gjakut është ulur.

Është e nevojshme për t'u kujdesur për digoxin, Ca-bllokuesve të kanalit të tjerët. Shkalla Këto substanca të ngadaltë të zemrës dhe presionin e ulët të gjakut. Drogë diuretik zvogëluar volumin e gjakut duke rritur sasinë e urinës, zhvillim mund të shkaktojë hipotension. Alkooli, droga, ilaqet kundër depresionit mund të ndihmojë presionin e ulët të gjakut. Nëse tensioni i ulët i gjakut shkaktohet arsyet e mësipërme, ulje në presion mund të parandalohet duke filluar trajtimin e sëmundjes themelore. Dehidratim kompensuar sasinë e kërkuar të lëngshme, humbje gjaku - droga krovezaminyuyuchymy. Shkalla Silas zemra mund të kontrollohet nga droga të zgjedhura posaçërisht.

Droga nxit urinimin mund të anulohen apo zëvendësohen nga një terapi më të butë. Nëse vlera të ulëta nuk janë norma, dhe të vetme, të rralla për ju, ai mund të mbahet nën kontroll me infusions bimor dhe për këtë është e nevojshme të dinë se si për të rritur presionin e gjakut. Provoni të marrë ekstrakte Eleutherococcus senticosus, safrolovidnaya levzei, magnolia kineze hardhi, xhensen. Kjo kardyotonyky adaptogens natyrore dhe medicinale, ata ndihmojë për të mbajtur presionin në nivelin e kërkuar. Çaj i zi, kafe, cola gjithashtu kanë këto veti, por mos abuzojnë ato. Nëse ka një zgjedhje në mes trajtimin me herbs dhe kafe, të ndaluar zgjedhjen tuaj mbi bar.

Ata do të ndihmojë në zgjidhjen e problemit themelor dhe do formë trupin tuaj. Vetëm mund të rrisë presionin dhe droga të caktuara, por kjo nuk është e nevojshme të vetë-mjekoj. Vetëm një mjek mund të zgjidhni saktësisht çfarë ju nevojitet drogë. Julia Ermolenko,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!