Hip coxarthrosis - trajtim, mjekime, simptomat, procedurat


Arthrosis - sëmundje proces vovlekayuschee në hip përbashkët, duke çuar në ndryshime të pakthyeshme në të dhe shkatërrimin e kërc. Në shoqërinë e sotme, progresi nuk është vetëm teknologji moderne por edhe mjekësi, shkencëtarët ende nuk kanë gjetur një mënyrë efektive për të mposhtur sëmundjen si Arthrosis përbashkët. Pra, si për të trajtuar - një pyetje që ka ende për të gjetur përgjigje për studiuesit botërorë-udhëheqëse. Por zhvillimet janë dhe më shumë rreth tyre ju mund të mësoni nga artikullin "coxarthrosis hip -. Trajtim, drogës, procedurat" Arthrosis - një sëmundje Ka dy forma të Arthrosis: fillore dhe të mesme.


Coxarthrosis primar konsiderohet në mungesë të sëmundjes së dukshme të shkaktojë. Besohet se mekanizmi i quajtur kjo formë e shkatërrimit të rolit hip përbashkët kryesor luhet shkelje të qarkullimit lokal të gjakut. Nuk ka vlerë të vogël me rrit stresin fizik në nyje, duke çuar në ndryshime biokimike në të. Coxarthrosis hip i mesëm zhvillohet pas, disa hip përbashkëta sëmundjet, lëndimet, bruises, thyerje, sindromi Legg-pjell-Perthes, tuberkulozin e kockave me përfshirje në kokë hip dysplasia e kockave procesit, etj Ai shpesh e kombinuar me lezionet e nyjave të tjera. Simptomat arthrosis Varet nga faza e sëmundjes, kohëzgjatjen e saj, dhe peshën e ndryshimeve shkatërruese në hip përbashkët.


Unë fazë. Pacientët ankohen për dhimbje në hip ose gju rritjet e përbashkëta pas ushtrimit (vrapim, ecje e gjatë). Pas pushimi dhimbje dhe parehati efekte zakonisht janë të vetëm. Në pacientët me ecje nuk është ndryshuar, obem lëvizjen e plotë. Faza II. Dhimbja është më intensiv, duke i dhënë një hop, ijë. Ka aktivitet fizik dhe në pushim. Ka çalim pas një shëtitje të gjatë. Hapësirë ​​është lëvizjet e kufizuara të gjymtyrë pacientit. Pacientët nuk mund të lëvizin deri në fund të kofshës në anën, dhe ta kthejë në brendësi. Arsyeja - Shkelja e ligaments elasticitet. Ulur tonin e muskujve, ata janë ulur në madhësi.

Faza III. Konstante dhimbje është natë. Pacientët të mbështetet në një kallam, ndërsa në këmbë. Trungu është tilted në një mënyrë të sëmurë, qendra e gravitetit u zhvendos, lodhje në të përbashkët prekur. Muskujt e këmbë të ulët, mollaqe, kofshë hipotrofirovanny ajo të shkaktojë kufizimin drastik të lëvizjes, ndryshim të ritmit. Në ekzaminim tregon se këmbë prekur më e shkurtër. Arthrosis - trajtim modern Hip coxarthrosis - një sëmundje e rëndë e joints. Trajtimi duhet të jetë gjithëpërfshirës, ​​të kombinuar terapi të drogës, fizioterapi, gjimnastikë mjekësore. Ajo ka për qëllim të pezullojë procesin e shkatërrimit të hip përbashkët, përmirëson qarkullimin e gjakut në nivel lokal, për lehtësimin e ënjtje dhe dhimbje.

Është e rëndësishme për të marrë parasysh moshën e pacientit, fazë të sëmundjes, comorbidity. Dy fazat e para janë trajtuar në një klinikë. Terapia e barnave . Kur coxarthrosis Diagnoza, medikamente që përdoren për të trajtuar - një jo-steroidal anti-inflamator droga (NSAIDs), analgesics. Ata reduktuar dhimbje, ënjtje, Diclofenac, naklofen, Ksefokam, etj Aertal Koha shtesë - drogë të dizajnuara për përdorim afatgjatë, kjo është irrituese pak për rreshtim stomak. Pa dyshim, ai është anëtarë disi dobët të NSAIDs tjera. Për të përmirësuar të ushqyerit, tirazhi i emëruar drogë vaskulare, vitamina, nicergoline, Pentilin, Oksybral, vitamina B

Për të parandaluar shkatërrimin e kërc emëruar kurs i gjatë (6 muaj) hondroprotekotoy: artrit, Teraflex, Hondrdoksid etj ndihmuar të përballuar me dhimbje fasha në nivel lokal: • dimexide 2 ml, 2 ml të lidocaine 10% dimedrol 1% (1 ml) të gjithë përzierje. Garzë, e vënë në shtresa të shumëfishta. Për të vënë atë çdo shtresë e krem ​​anti-inflamator, xheli. Shto në krye të zgjidhjes përgatitur më parë. Aplikoni një kompresë në zonë mori të përbashkët të dhimbshme në 02:00. Well përfundojë shall të ngrohtë, shall. Me kompresë të mirë durim mund të vihet për natën. • diphenhydramine 1 ml prej 1%, 1 ml dexamethasone (4 mg), Diclofenac 3 ml, 15 ml të alkoolit 98S.

Të gjitha përzierje, të sjellë zgjidhje për 30 ml ujë. Zhytem në zgjidhje rezulton garzë, aplikoni në zonën e dhimbshme të përbashkët, të përfundojë deri shall të ngrohtë fashë. Lëngshme që rezulton ju të mjaftueshme për 3-4 herë, dyqan atë në një vend të ftohtë të errët. Compress i parë nuk duhet të kalojë 30 minuta, me të ardhme të mirë të tolerancës ju mund të lënë për 2-3 orë. Kundërindikimet - osteoporozën përmes dekasmetazona pjesë. Fasha mund të përdoret për çdo sëmundjeve të nyjeve. Ngrohjes direkt kundërindikuar, ajo rrit dhimbje, ënjtje në nivel lokal! Trajtim Fizioterapia .

Mahntitoterapiya, terapi lazer, electrophoresis i drogës (jod kalium, novokaina), muskujt elektrike atrofizuar. Arthrosis trajtim i shkallës së tretë vetëm në spital. Para terapi injeksion vnutrishnosustavni shtuar hormonet, nëse është e nevojshme, trajtimi kirurgjik i protezë prekur të përbashkët. Terapeutik fushë vetëm mund të lehtësojë dhimbjen.
Trajtimi i Arthrosis apo ndonjë sëmundje e nyjave duhet të jetë komplekse, për qëllim për të parandaluar shkatërrimin e kërc, rivendosjen e varg e levizjes, simptomat e tërheqjes dhimbje. Mos vetë-mjekoj, shkoni te mjeku, përndryshe ju merrni në tryezë për kirurgët ortopedike ose të rrinë në një karrocë para se të mendoj!

Alex,