Metodat moderne të trajtimit të nyjeve


Sëmundjet e nyjeve të bëhet gjithnjë e Sëmundjet më të zakonshme brez lartë dhe të mesëm. Këto përfshijnë sëmundje të tilla si osteoarthritis, përdhes, osteoporozën, artrit dhe artritit. Sipas vëzhgimeve të ekspertëve gjasat përballen ato tashmë në moshë të re është në rritje. Sëmundjet e nyjeve të prekur një e treta e popullsisë së botës. Ata gjithashtu të ndikojë negativisht në tërë trupin. Por, para se ne e konsiderojmë metodat moderne të trajtimit të nyjeve, kujtojnë strukturën e përbashkët dhe rolin e saj në trupin tonë. I përbashkët është lidhja e luajtshme në mes të disa kockave të skeletit. Ai kishte nevojë për të kryer aktivitetin motor - lakimi, zgjerimin dhe rotacionin.

Me ndërtimin e saj, ata mund të jenë të thjeshta ose komplekse. I përbashkët është i përbërë nga kërc kyçeve, membranat dhe çanta kyçeve, kockave epiphysis dhe lëngun synovial dhe zgavrën e përbashkët. Ndonjëherë sëmundja e nyjeve të varet nga faktorë të trashëguar. Shumë mjekë e quajnë ata njerëz të afërmit e të cilëve janë ato sëmundje që të jenë më të vëmendshëm për gjendjen e tyre dhe për të marrë masa parandaluese në kohën e duhur. Gjithashtu në gjendje të ndikojnë në nyjeve dhe lëndimet e zakonshme sëmundje të ftohtë apo të tjera. Por shumica e problemeve të fillojë nga njerëzit që injorojnë rregullat e mënyrës racional të jetës dhe nuk paguajnë vëmendje të simptomave.


Sëmundjet e nyjave mund të jetë shkaktuar nga dietë të sëmurë, mungesa e aktivitetit të rregullt dhe të rregullt fizik. E rëndësishme që të merren menjëherë me trajtimin e Sëmundjet nuk janë lënë situata të domethënie. Përndryshe, sëmundja mund të gjendet kronike, duke ndërlikuar trajtimin e saj apo edhe të bëjë të pamundur. Ka dy grupe sëmundjet e nyjeve - degjeneruese dhe inflamatore. Karakterizuar parë nga shkatërrimin e ngadaltë të kërc, kapsulë dhe ligaments.
Ajo artrit, osteochondrosis, etj Dhimbje Revealed dhe mungesa e mobilitetit. Pas një kohe deformim i nyjeve, dhe çdo lëvizje është e shoqëruar pohruskuvannya.

Shkeljet distrofike mund të ndodhë për shkak të trashëgim dhe çrregullime biokimike. Ata mund të ndikojnë në sëmundjet kronike të traktit gastrointestinal, lëndimeve të marra ndonjëherë, përdorimin e tepruar dhe mungesa e stërvitjes. Nëse i përbashkët është dëmtuar - ajo mund të jetë i padukshëm, por çdo lëvizje dhe çdo ditë është dëmi është rritur. Ka degjenerim, e cila nga ana mund të jetë ligaments tendosje rastësi, disk apo menisk. Kjo është shoqëruar me dhimbje të konsiderueshme dhe të dëmtuar lëvizshmërinë në nyje. Sëmundje inflamatore të përbashkët karakterizuar nga inflamacioni i indeve. Simptomat - dhimbje, ënjtje, ngurtësi në mëngjes, ethe dhe skuqje në vendin e inflamacionit, si dhe dëmtime të lëvizshmërisë mund të sforcohem me kohë.

Kjo është Sëmundjet të tilla si artrit, artrit, spondylitis, etj Ata janë shpesh shkaku i reagimeve autoimune ose alergjike, çrregullime virale ose bakteriale infektive dhe inflamatore të lidhura me metabolizmin. Trajtimet tradicionale për sëmundjet e joints sugjeron një qasje gjithëpërfshirëse. Ky mjekim, dhe terapi dhe bllokada fizike metodat e ndikimit. Gjithashtu përdorin terapi manuale, fizioterapi dhe madje të përdorë metoda kirurgjike. Mjekësi konvencionale ka tendencë për të ndryshuar deformimeve dhe inflamacion. Droga treguar për lehtësimin e dhimbjeve.

Ata janë duke punuar për të zgjidhur shkaqet e sëmundjes, por vetëm të përmirësuar cilësinë e jetës. Kjo mund të jetë analgjezike thjeshtë ose droga nonsteroidal anti-inflamator. Ata janë përdorur në formën e melhemrave, injeksione dhe tableta. Metoda bllokadë përfshin administrimin e drogës anestetik drejtpërdrejt në zonën e prekur apo në pikën e mbaresa nervore. Fizioterapia është një trajtim shumë të zakonshme për nyje. Këto përfshijnë ngrohje, ultratinguj dhe terapitë elektrike stimuluese. Pas sjelljes së tyre janë përmirësuar indet ushqyese të nyjeve, dhe të reduktuar ngurtësi e tyre.

Si një nga shkaqet e sëmundjeve të tilla është mungesa ose aktivitet tepërt fizik - një pikë shumë e rëndësishme në trajtimin e tyre është përzgjedhja e ushtrimeve të veçanta. Terapeutik kështu luan një rol të rëndësishëm në trajtimin e tyre. Sot, shumë mjekë njohin të mirat e masazh. Kjo procedurë mund të zvogëlojë dhimbje pa drogë, dhe ndikon pozitivisht në metabolizmin dhe nyjeve. Ndonjëherë kirurgji është i rekomanduar, por kjo është e mundur vetëm në rastet kur metodat e tjera provuar joefektive. Ekspertët emëruar atë vetëm një herë testuar të gjitha opsionet e mundshme e trajtimit.

Detyra e pacientit është parandalimi sëmundje. Mos le të marrë kursin e saj, të angazhohen në vetë. Ju duhet të ndiqni këshillat e të diplomuarve atë strategjie të shpejtë të trajtimit dhe të nyjeve dhe dietë e duhur dhe mënyrën e jetesës. Mos harroni, në qoftë se koha për të parë një mjek dhe të bëjë rekomandimet e tyre - ju mund të harrojmë për sëmundjen e tyre. Catherine