Pronat e thata të dobishme


Fruta të thata është vitamina dhe minerale natyrore, të krijuara natyrisht për t'ju ndihmuar të përhershme të ruajtur bukurinë, shëndetin, harmoni dhe të rinjtë. Si e bëri fryti i parë? Është shumë e thjeshtë. Para së frutave të thata ishin për shkak të diellit, që të thata fruta pjekur, u kthye ato në një burim të vërtetë të mineraleve dhe vitaminave që janë të domosdoshme për mallin e tyre të verës. Përveç kësaj, fruta të thata mund të trajtohet, kështu që këto goodies të dobishme për ata që vuajnë nga obeziteti, Sëmundjet e veshkave dhe madje edhe ata që vuajnë nga diabeti. Ka tre mënyra për të tharjes frutave: në hijen e asaj që është e mirë, pasi kjo ruan të gjitha pronat shërimin e të thata në diell, dhe, natyrisht, me ndihmën e kimisë.

Nëse ju doni të zgjidhni fruta të mira, pa përdorimin e kimikateve, shkoni në treg, sepse ajo është aty, edhe pa presentable, ju do të gjeni frytet e cila do të përfitojnë më shumë. Por, që ta dini se frutat me të vërtetë e meritojnë vëmendjen tuaj, të flasim për përfitimet e disa prej tyre: 1. kumbulla të thara - një shije të veçantë dhe të pasur. Në Perandorinë Romake, ai ishte i njohur si "mjek". Në dush thatë janë vitamina C, B1, B2, A, PP, magnez, hekur, zink, jod, bakër, dhe substancat çakëll ndihmojë të shpëtoj trupin, rritet peristaltikės, eliminimin e kolesterolit të tepërt, ndihmon me cholelithiasis, parandalimin e diabetit , dhe sigurisht jap të rinjve; 2.


Kajsi të thata kajsi si i freskët e ëmbël, e shijshme dhe të kënaqshme. Ai përmban carotene, e cila u jep atë portokalli, kajsi të thata, por mos të marrë njerëz të përfshirë me probleme të mëlçisë dhe tiroides (nuk do të asimilohen carotene). Për pacientët hypertensive dhe njerëzve që vuajnë nga kajsi anemi produkt i domosdoshëm për shkak se ai përmban kalium dhe magnez, efekte të dobishme për kardio - vaskulare të sistemit; 3. rrush të thatë - këto berries pak të kontribuojnë në forcimin e pothuajse të gjitha sistemet e trupit: të frymëmarrjes, nervor, kardio - vaskulare. Rrush i thatë përmban shumë pyll - një mineral që mbështet tiroide dhe mbron kundër osteoporozën, acide organike, të lehtë tretshëm sheqerna, minerale dhe vitamina.

Ajo është gjithashtu e dobishme për anijet si hahet një pjesë të vogël të thatë çdo ditë, ju kurrë nuk e di se çfarë vehetososudistnaya dystonia; 4. Dardha dhe mollë jap furnizim të pakufizuar të energjisë dhe të shëndetit për shumë vite. Pronat e dobishme e mollë të thata dhe dardha mund të shpjegohet me faktin se të thata ata mbajnë pothuajse të gjithë e vitaminave të saj A, C, PP, B1, B2, dhe natyrisht glukozë shumë të nevojshme për të trurit. Këto fruta janë thelbësore në dietë të humbur peshë për shkak se ato përmbajnë bromelain dhe pektin, e cila kontribuon në avari e yndyrave. Kripërat e metaleve të rënda nga trupi rrjedhin dardha, por përdorimi i tyre në më shumë mund të shkaktojë kapsllëk.

Dhe tani vetëm të imagjinojmë se çfarë do të ndodhte nëse të gjithë e frutave kam arritur të kombinoj! Kjo është e drejtë - do të bëjë një komposto. Unë shpresoj se nuk ka nevojë për të shpjeguar se pronat e dobishme e thata komposto frutash, fruta zier i quajtur ... Mary